Czym jest Wasz projekt?
Projekt jest pierwszą w Europie platformą do mediacji online. Jest owocem pasji, doświadczeń oraz badań naukowych dr. Piotra Jakubika. Wychodzi na przeciw oczekiwaniom klientów i Unii Europejskiej, która szuka rozwiązania do odciążenia sądów poprzez rozwiązywanie sporów (w głównej mierze „drobnych”: konsumenckich, prywatnych) na drodze mediacji online. Na Zachodzie do mediacji trafia 50-90% spraw (potencjalnie) sądowych, w Polsce – to 1%. Jest więc olbrzymi potencjał rozwoju dla naszej firmy. System stabilny, testowany przez ostatni rok czasu. Pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze.. i nerwy 🙂
Jaki problem rozwiązujecie?
Każdy 🙂 Jeżeli nie przez serwis bezsadu.pl to przez Instytut Mediacji. Spora część mediacji nie dochodzi do skutku, ze względu na brak możliwości ustalenia dogodnego terminu oraz miejsca; wysokie koszta, związane z tradycyjną mediacją czy niechęć do mediacji face-2-face. Mediacje prowadzone przez nas są oparte na doświadczeniach i efektywnej metodologii z Zachodu, nie stosowanej w Polsce. Mediacje online mają formę czatu z możliwością przesyłania plików oraz tłumaczenia symultanicznego. System dostępny 24/7, mediatorzy elastyczni w uzgodnieniu terminu i godziny sesji mediacyjnej ze stronami.
Do kogo kierujecie swój projekt?
Projekt kierujemy do osób będących w sporze prywatnym lub rodzinnym, dla przedsiębiorców oraz pracowników i pracodawców. Nasza oferta jest w szczególności atrakcyjna dla osób, których sprawa toczy się już w sądzie. Czas trwania sprawy cywilnej to ok. rok czasu, sprawy gospodarczej – prawie trzy lata. Mediacja z reguły nie trwa więcej niż 30 dni. Ugoda zawarta przed mediatorem może uzyskać moc wyroku sądowego. Nasz serwis będzie najczęściej stosowany w sprawach rozwodowych (65tys spraw rocznie – liczba ta podwoi się w ciągu 3-4 lat), jako że sądy niemal zawsze kierują takie sprawy do mediacji.
Kto stoi za projektem?
Prezesem jest dr. Piotr Jakubik, mediator gospodarczy, badacz zjawiska mediacji. Osoby odpowiedzialne za bieżące sprawy IT oraz prawne do końca roku związane umową z innymi firmami.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Serwis ruszył oficjalnie we wrześniu. Jesteśmy w trakcie rozbudowywania serwisu o nowe rodzaje mediacji (finansowe, ubezpieczenia, prawa autorskie, medyczne) kolejne wersje językowe oraz pozyskiwania key accounts. Reklama serwisu aktualnie tylko poprzez adwords, wkrótce także facebook oraz direct marketing. Ze względu na ciągle trwające prace nad rozbudową systemu, przeprowadzką do nowego biura, ograniczenie się na początku do testowania poszczególnych opcji marketingu tylko na adwords (mało skuteczne) wynik są gorsze od oczekiwanych, ale lepsze zakładanych w tzw. czarnym scenariuszu 🙂
Jakie są plany rozwoju?
Uzyskanie patronatu Ministerstwa Sprawiedliwości, Gospodarki, PARP-u oraz Izb Handlowych (Niemieckiej, Włoskiej, Francuskiej). Pozyskanie funduszy z PARP. Uzyskanie w 2015 przewidziane dyrektywą UE statusu ogólnoeuropejskiej platformy internetowej ADR + związanych z tym funduszy, które zostaną przeznaczone na rozwój serwisu oraz produkcję software dla biznesu / mediacji konsumenckich. Systematyczne otwieranie biur w UE. Na tę chwilę zaplanowane są: Monachium, Paryż, Rzym, Madryt, Londyn i Sztokholm.