- Branża: aplikacje, e-commerce, informatyka i programowanie
- Finansowanie: własne
- Model biznesowy: abonament
Rewolucja technologiczna przynosi co rusz nowatorskie wynalazki, które formułują na nowo różne dziedziny naszego życia. Jednym z nich jest chatbot, który łamie tradycyjne postrzeganie rozmowy oraz przede wszystkim rozmówcy. Przedstawiamy Wam serwis Chatbot4U.com, stworzony przez firmę Ecreation.
Czym jest Wasz projekt?
Chatbot4U to nowy serwis internetowy pozwalający użytkownikom na stworzenie za darmo dowolnej ilości własnych chatbotów. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Chatbot4U przypomina serwis Youtube, tyle że zamiast wideo można tu prezentować, tworzyć i oceniać chatboty.
Dodatkowo chatboty mogą być integrowane z komunikatorami, np. GG, portalami społecznościowymi (takimi jak Facebook) oraz używane na stronach internetowych, także firm i instytucji. Chatbot to program komputerowy, który prowadzi rozmowę przy użyciu języka naturalnego bądź interfejsu tekstowego, sprawiając wrażenie inteligentnego rozmówcy. Chatbot zastępuje partnera do rozmowy.
Jaki problem rozwiązujecie?
Dla klientów biznesowych rozwiązujemy głównie problem obsługi klienta i odpowiedzi na często zadawane pytania. Chatbot4U ułatwia nawigację po stronie i może na przykład doradzać w zakupie. Oszczędza to nie tylko czas internauty, ale także wydatki poniesione na dział obsługi klienta. Ponadto, dla gości odwiedzających portal zdecydowanie bardziej atrakcyjna jest rozmowa z chatbotem niż przeglądanie tekstu w poszukiwaniu odpowiedzi.
Użytkownikom prywatnym dostarczamy z kolei głównie rozrywki – mogą zaskoczyć znajomych posiadaniem własnego chatbota, który podczas ich nieobecności w sieci może prowadzić za nich rozmowy.
Do kogo kierujecie swój produkt / swoją usługę?
Projekt skierowany jest przede wszystkim do firm i instytucji, które za pośrednictwem strony Chatbot4U mogą stworzyć profesjonalne chatboty na własne strony internetowe, a także do młodych ludzi często korzystających z portali społecznościowych i komunikatorów.
Jaka jest Wasza konkurencja? Co jest Waszą przewagą nad nią?
Na polskim rynku działa kilka firm oferujących tworzenie chatbotów, jednak są to bardzo kosztowne i czasochłonne rozwiązania. Przewaga konkurencyjna Chatbot4U polega na tym, że umożliwia użytkownikowi stworzyć własnego chatbota za darmo w kilku prostych krokach.
Jaki jest Wasz model biznesowy?
Dla klientów biznesowych przewidujemy możliwość tworzenia chatbotów o bardziej zaawansowanej wiedzy i z większą ilością różnorodnych funkcjonalności. Skorzystanie z tej funkcji będzie wiązało się z wykupieniem miesięcznego abonamentu. W planach mamy również uruchomienie sklepu, w którym można będzie dokupić funkcjonalności dla chatbotów, np. dodatkową wiedzę i możliwości.
Kto stoi za projektem?
Projekt został stworzony przez agencję interaktywną Ecreation. Ecreation jest jednym ze światowych liderów specjalizujących się w tworzeniu chatbotów. Firma stworzyła wiele popularnych chatbotów, jak na przykład: bot Justina Biebera – Bieber Buddy dla NineMSN w Australii, czy Annoying Orange – chatbot dla Nokii – we współpracy z R/GA z Londynu. Główna siedziba Ecreation znajduje się w Holandii, od 2006 r. firma ma również oddział w Warszawie.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Projekt Chatbot4U wystartował w sierpniu 2011 r., w tym samym czasie w wersji polskiej, holenderskiej i międzynarodowej (angielskiej). Liczba użytkowników systematycznie wzrasta, co pozwala nam stale pracować nad poprawą funkcjonalności strony. W tej chwili pracujemy nad rozszerzoną wersją portalu oraz sklepem z nowymi funkcjonalnościami. Do dnia dzisiejszego na stronie powstało około 5 tys. chatbotów, wymieniono 4 mln wiadomości.
W jaki sposób projekt jest finansowany?
Projekt finansowany jest ze środków własnych.
Jakie są plany rozwoju?
Po wdrożeniu wersji biznesowej portalu planujemy skupić się na popularyzacji Chatbot4U w Europie poprzez tworzenie nowych wersji językowych dla różnych krajów i promowanie portalu w tych krajach. Cały czas pracujemy także nad nowymi funkcjonalnościami i poprawieniem użyteczności portalu.