Czym jest Wasz projekt?
Tworzymy darmową platformę prywatnej chmury obliczeniowej CoreCluster dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to prosta i tania alternatywa dla OpenStack, która umożliwia przeniesienie całej infrastruktury IT na prywatne, skalowalne i wygodne środowisko. Dzięki temu można bardzo elastycznie przydzielać zasoby serwerów i komputerów, które do tej pory nie były wykorzystane. Nasz nowy projekt – platforma skryptów Thunder ma umożliwiać w kilku kliknięciach uruchamianie prostych serwisów www i aplikacji, w chmurze CoreCluster bez jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy. Coś w sam raz, aby zacząć używać naszych ulubionych aplikacji, bez spędzania dni z nosem w dokumentacji technicznej.
Jaki problem rozwiązujecie?
Instalacja, administracja i późniejsze utrzymanie środowisk chmur obliczeniowych zwykle wiąże się z zakupem bardzo drogiego sprzętu i zatrudnieniem wyspecjalizowanej kadry IT. Z CoreCluster udało nam się stworzyć otwartą i prostą platformę, dającą podobne możliwości co OpenStack. Jest ona do tego stopnia lekka i prosta, że do uruchomienia tej platformy można wykorzystać nawet Raspberry PI. Ze skryptami Thunder chcemy udostępnić społeczności narzędzie, które zdejmie z barków użytkowników żmudne zadania związane z konfiguracją systemów operacyjnych. W odróżnieniu od dużych dostawców chmur publicznych stawiamy na prywatność i bezpieczeństwo danych – nie chcemy aby osoby chcące korzystać z usług chmury musiały się godzić na wysyłanie swoich danych do zewnętrznych firm.
Do kogo kierujecie swój projekt?
Małe i średnie przedsiębiorstwa, potrzebujące elastycznej infrastruktury dla swoich programistów, administratorów i pracowników. Wdrożenie chmury IaaS pozwala wygodnie testować testy instalacji tworzonych aplikacji, w mgnieniu oka przekonfigurować infrastrukturę lub po prostu stawiać serwisy.
W jaki sposób projekt ma zarabiać?
CoreCluster jest oprogramowaniem darmowym. Chcemy aby publiczne repozytorium skryptów Thunder również takim pozostało. Planujemy natomiast uruchomienie komercyjnej platformy skryptów Thunder, która umożliwi w łatwy sposób sprzedaż oprogramowania w formie instancji wirtualnych maszyn w środowisku chmury. Użytkownik nie musiałby dostawać oprogramowania do ręki, w formie CD, tak jak zwykle się to odbywa, a w zamian za to miałby do dyspozycji wirtualną maszynę udostępnioną w prywatnej chmurze autora programu, lub publicznej chmurze opartej o CoreCluster. Równocześnie pracujemy nad uruchomieniem platformy Chmury jako serwisu (Cloud as a Service). Cały ciężar tworzenia i konfiguracji chmury ma zostać z niego zdjęty. Pełna automatyzacja oraz kolokacja modułów zarządzających wieloma chmurami da znaczne ułatwienie w tworzeniu prywatnej chmury. Rolą użytkownika będzie jedynie zainstalowanie systemów operacyjnych oraz wgranie przygotowanej dla niego paczki kończącej całą instalację.
Kto stoi za projektem?
CoreCluster jest kontynuacją projektu prywatnej chmury CC1 rozpoczętego w 2009 roku przez IFJ PAN w Krakowie. Od 2014 roku kod jest sukcesywnie przepisywany i dopasowywany do potrzeb rynku i komercyjnych instalacji przez startup cloudover.io Autorzy: Maciej Nabożny – główny developer, architekt i pomysłodawca projektu CoreCluster oraz Thunder Marta Nabożny – marketing i developer
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Obecnie posiadamy stabilną wersję oprogramowania chmury CoreCluster (github.com/cloudover/corecluster/) oraz publicznie dostępne repozytorium przykładowych skryptów. Jej działanie można przetestować na naszej demonstracyjnej instalacji: demo.cloudover.io Repozytorium skryptów, ich składnię oraz przykładowe implementacje można przeglądnąć na stronie cloudover.io/thunder Są to głównie skrypty pozwalające tworzyć proste instancje oparte o PHP bazę MySQL (m.in. wordpress), które powstały do przetestowania możliwości tego narzędzia.
Jakie są plany rozwoju?
Planujemy rozbudowę repozytorium o dodatkowe funkcje, w tym możliwość pobierania opłat za uruchamianie instancji z komercyjnymi aplikacjami. Dodatkowo w najbliższych planach mamy też wykonanie testów oraz audytu modułu odpowiedzialnego za przetwarzanie skryptów po stronie chmury. Po wdrożeniu platformy Thunder będziemy chcieli rozpocząć prace nad platformą chmury hybrydowej, w której moduł zarządzający jest tworzony w formie usługi w internecie, a po stronie użytkownika pozostaje jedynie dodanie do takiej chmury węzłów obliczeniowych.