- Branża: gastronomia
- Finansowanie: inkubator
- Model biznesowy: pośrednictwo
E-stolik.pl to projekt, który umożliwia rezerwacje stolików w lokalach gastronomicznych. O jego recenzję poprosiliśmy Artura Kurasińskiego oraz Justynę Goławską.
1. Czym jest e-stolik.pl ?
E-Stolik.pl to ogólnopolski serwis gastronomiczny stworzony z myślą nie tylko o Klientach Indywidualnych, ale i o Restauratorach. Zakres usług oferowanych przez serwis jest bardzo szeroki i stale się powiększa, przy czym podstawowa usługa jest bezpłatna dla Klienta Indywidualnego. Serwis został stworzony w koncepcji „user-friendly”, dlatego rejestracja, jak i korzystanie z usług zajmuje dosłownie chwilę. Podstawową funkcjonalnością dostępną dla zarejestrowanych Użytkowników serwisu jest system rezerwacji online. E-stolik.pl posiada obszerną i zweryfikowaną bazę Restauracji z całej Polski (wciąż rozbudowywaną!), którą można grupować według takich kryteriów, jak: lokalizacja, rodzaj kuchni, nazwa Restauracji, słowa kluczowe. Dokonując wyboru Restauracji, nie ma konieczności zaglądania na dodatkowe strony WWW (np. strona danej Restauracji, katalogi restauracji), ponieważ wizytówka każdego lokalu umieszczona w serwisie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji, zawiera ona bowiem opis lokalu, galerię, listę dostępnych w nim udogodnień, godziny otwarcia, wskazówki dotyczące dojazdu oraz, w wielu przypadkach, także menu.
Tu rodzi się pytanie: dlaczego rezerwować stolik przez Internet, skoro można pójść do Restauracji „z ulicy”? Odpowiedź brzmi prosto: Rezerwując stolik za pośrednictwem serwisu otrzymuje się szereg dodatkowych korzyści! Zdecydowana większość Restauracji znajdująca się w bazie e-stolika przygotowała specjalnie dla Gości serwisu upominek w postaci np. lampki wina do posiłku, deseru, rabatu, lub innej niespodzianki, która czeka na nich już po dokonaniu rezerwacji i przybyciu do lokalu. Informacja o tym, jakiego rodzaju niespodziankę przygotowała dla nas Restauracja, znajduje się w jej wizytówce. Już niebawem w połączeniu z rezerwacją stolika użytkownicy serwisu będą mieli możliwość zakupu kuponu rabatowego do Restauracji. W najbliższych dniach wprowadzona zostanie również oferta zniżek grupowych.
W dalszej kolejności wdrażane będą takie moduły jak:
- organizacja przyjęć,
- oferty pracy,
- obsługa marketingowa i reklamowa Restauracji,
- mobilna wersja serwisu z systemem Augmented Reality.
W zamyśle są również konkursy oraz programy lojalnościowe dla naszych Użytkowników (będziemy informować na naszym FanPage na Facebook).
Jako jedyny serwis w Polsce i prawdopodobnie na świecie e-stolik.pl świadczyć będzie usługi zarówno w zakresie rezerwacji, jak i organizacji przyjęć online oferując przy tym atrakcyjne rabaty w lokalach restauracyjnych.
Co zatem otrzymują od nas Restauracje? Przede wszystkim reklamę w ogólnopolskim serwisie skupiającym się tylko i wyłącznie na gastronomii. Przejmujemy obowiązek ewidencjonowania i obsługiwania rezerwacji, Restauracje mają możliwość zdobycia nowych Klientów, nie tylko z rejonów, w których są zlokalizowane, lecz z całego kraju, a może i nawet zagranicy. Jeżeli zaistnieje potrzeba, będziemy pośrednikiem w organizacji przyjęć, zadbamy o dobry wizerunek lokalu (kampanie marketingowe i reklamowe), znajdziemy dobrego pracownika, a w przypadku nietypowych próśb i zleceń staniemy na wysokości zadania i zrobimy wszystko, aby je zrealizować. Chcemy być partnerem Restauracji w każdym tego słowa znaczeniu.
2. Jaki problem rozwiązuje?
Główną ideą serwisu jest ożywienie branży gastronomicznej, a także sprawienie, by ludzie częściej i chętniej wychodzili z domu, odwiedzali restauracje.
Zdając sobie sprawę z tego, iż na właścicielach oraz managerach restauracji ciąży wiele obowiązków, chcemy ułatwić im sprawne zarządzanie przejmując i automatyzując niektóre procesy zachodzące w restauracji. Naszym celem jest wyeliminowanie ewidencji przy pomocy tzw. „zeszytów” oraz ksiąg rezerwacji, a także tzw. „martwych godzin” w Restauracjach. Chcemy być partnerem Restauracji w biznesie, wspólnie stworzyć strategię, której efektem będą zapełnione stoliki w lokalu od momentu jego otwarcia aż do „ostatniego klienta”.
Dążymy do tego, aby proces rezerwacji odbywał się po naszej stronie, bez zbędnego zaangażowania osób z obsługi restauracji. Usługa jest ponadto tak skonfigurowana, że nie stwarza potrzeby dostępu do Internetu z poziomu Restauratora oraz obsługi i monitorowania panelu rezerwacji. Zdajemy sobie ponadto sprawę z tego, że wymagania społeczeństwa wobec obsługi klienta ciągle rosną. Każdy chce być obsłużony w taki sposób, w jaki sobie życzy.
Formularz rezerwacji poza standardowymi polami zawiera również okno „Uwagi”. To tutaj właśnie Użytkownik serwisu wpisuje swoje prośby, życzenia i wymagania dotyczące składanej przez niego rezerwacji. Konsultanci naszego serwisu obsługują każdą rezerwację indywidualnie dostosowując się w pełni do uwag Użytkowników. Dodatkowym atutem rezerwacji za pośrednictwem serwisu jest to, iż w przypadku braku wolnych miejsc w wybranej przez nas Restauracji możemy liczyć na to, iż otrzymamy propozycję alternatywnego rozwiązania, zbliżonego do naszych wymagań.
Dzięki e-stolik.pl:
- Restauratorzy zostaną odciążeni z niepotrzebnych zadań, mogąc skupić tym samym na najistotniejszych obowiązkach,
- wszystko dla Restauracji i o Restauracjach zostanie zgromadzone w jednym miejscu, jakim jest nasz serwis,
- zaczniemy próbować nowych miejsc, odwiedzać inne niż do tej pory Restauracje, korzystając ze zniżek i ofert specjalnych,
- zwiększy się liczba osób odwiedzających Restauracje,
- wyeliminowane zostaną tzw. „martwe godziny” w Restauracjach, kiedy to kuchnia pracuje, a Klientów brak – zadbamy o to, aby i w tych godzinach stoliki były zarezerwowane,
- branża gastronomiczna ulegnie ożywieniu,
- każdy Użytkownik otrzyma indywidualną usługę w pełni dostosowaną do jego wymagań i potrzeb.
3. Do kogo kierujecie swój produkt?
Nasze usługi kierujemy do wszystkich – zarówno do klientów indywidualnych, jak i Restauratorów. Każdą z tych grup obsłużyć chcemy w kompleksowy oraz odpowiedni, dostosowany do jej potrzeb sposób. Jeżeli chodzi o klientów indywidualnych, usługi oferowane przez serwis znajdą uznanie szczególnie wśród mieszkańców większych miast. Nie nastawiamy się jednak tylko na stałych bywalców restauracji. Dla żądnych kulinarnych przygód serwis może być znakomitym miejscem do poznawania nowych, ciekawych miejsc, gromadzenia informacji o ulubionych lokalach oraz urozmaicania sobie dotychczasowych wypadów do Restauracji poprzez zakup kuponów rabatowych lub korzystanie z prezentów, jakie oferują Restauratorzy.
W równie dużym stopniu skupiać się będziemy na tych, którzy z usług Restauracji korzystali do tej pory rzadko lub w ogóle. Chcemy zbudować ofertę tak atrakcyjną, aby nie sposób było z niej nie skorzystać.
4. Jaki jest Wasz model biznesowy?
Core-biznesem portalu jest oparcie sprzedaży o model prowizyjny. Pewnym dodatkiem do dochodów z prowizji są dochody z reklam, jednak jesteśmy świadomi tego, że w obecnych czasach opieranie modelu biznesowego o reklamy nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, dlatego ta wartość jest w pewien sposób marginalna. Rozwój serwisu ponadto powiązany jest z innymi modelami zarobkowymi, włącznie ze świadczeniem usług doradczych. Naszym celem długoterminowym jest zbudowanie potężnego narzędzia kompleksowo i w każdej dziedzinie obsługującego Restauracje, z drugiej zaś strony rozbudowanego pod względem zawartości serwisu dla każdego Klienta Indywidualnego.
5. Jaka jest Wasza konkurencja? Co jest Waszą przewagą nad nią?
Na naszym rynku pojawia się coraz więcej portali tworzonych na bazie zagranicznych serwisów umożliwiających rezerwację stolików online. Większość z nich skupia się głównie na podstawowej usłudze, jaką oferuje, tj. rezerwacja stolików. My natomiast nie chcemy poprzestać tylko na tym. Dążymy do tego, aby e-stolik.pl był rozbudowanym narzędziem służącym zarówno do kompleksowej obsługi Restauracji, jak i wszechstronnym serwisem gastronomicznym skierowanym do jednostek indywidualnych. Jesteśmy nastawieni na budowanie jak najlepszych relacji zarówno z Restauracjami, jak i Użytkownikami. Nie bazujemy na pełnych automatach, które muszą obsługiwać Restauratorzy. Uwalniamy ich od zbędnego zaangażowania w monitorowanie oraz obsługę systemu rezerwacji.
Dla Klientów Indywidualnych mamy możliwość poszukiwania alternatyw, nie pozostawiamy ich samym sobie. Kładziemy duży nacisk na przygotowanie przez Restauracje prezentów dla naszych Gości. Naszą siłą jest silne sprofilowanie działalności. Skupiamy się tylko na gastronomii. Działamy szybko i dynamicznie, skutkiem czego na dzień dzisiejszy dysponujemy największą bazą Restauracji wśród portali zajmujących się rezerwacją stolików online w Polsce. Dodam, iż działamy od 7 czerwca tego roku.
Nasza działalność została zauważona również na rynku międzynarodowym, serwis został objęty patronatem jednego z najbardziej znanych kucharzy w Polsce i za granicą – GIANCARLO RUSSO należącego do elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, byłego Prezes Stowarzyszenia Włoskich Kucharzy w Polsce. Jest on jedynym w Polsce oficjalnym kucharzem Episkopatu przygotowującym dania dla dwóch Papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Nie traktujemy innych serwisów oferujących podobne usługi jak konkurencję, szukamy możliwych pól synergii, jednak za taką współpracą musi iść nowa jakość, dobro Klienta i Restauratora. Naszym zdaniem Restaurator powinien mieć możliwość uczestniczenia w wielu tego typu serwisach, dedykowane portale powinny być uwiarygodnieniem jego jakości. Nie stosujemy w umowach zawieranych z Restauracją zapisów dotyczących lojalności względem naszego serwisu, a co za tym idzie, nie stawiamy Restauratorom ograniczeń w nawiązywaniu innych kontaktów. W kwestii Klienta Indywidualnego natomiast liczy się dla nas czysta i uczciwa relacja. Jest to typowa strategia win-win – im bardziej Klient jest zadowolony, tym większe zyski osiąga serwis.
6. Kto stoi za projektem?
Za projektem stoi właściciel serwisu Krzysztof Brzoski, który jest jednocześnie jego pomysłodawcą. Obecnie nasz zespół składa się z pięciu młodych i kreatywnych ludzi, którzy wspólnie ciężko pracują na sukces i prężny rozwój serwisu.
7. W jaki sposób projekt jest finansowany?
Projekt jest finansowany częściowo ze środków własnych oraz przy wsparciu inkubatora przedsiębiorczości TechnoBoard. Zgłosiliśmy sam pomysł do inkubatora, który przeszedł przez pełną preinkubację – były prowadzone analizy prawne, analizy techniczno-technologiczne, badania rynkowe, wykonana była optymalizacja procesów sprzedaży, obsługi klienta, powstał biznes plan. W ten sposób pomysł został przekształcony w postać projektową, a następnie, po podpisaniu umowy inwestycyjnej i założeniu spółki, w postać funkcjonującego biznesu.
Jest to bardzo dobra alternatywa na rynku dla środków z POIG 8.1, czy rozmów z funduszami venture, które wymagają już działającego biznesu i konkretnych wyników finansowych.
8. Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
W dniu 07.06.2011 r., kiedy to ruszył serwis, nie mieliśmy w bazie żadnej Restauracji. Na dzień dzisiejszy jest ich ponad 120, a z dnia na dzień przybywa ich coraz więcej. Dynamika wzrostu jest coraz większa. Restauracje darzą nas coraz większym zaufaniem. Jak wspomniałem wcześniej, obecnie dysponujemy największą bazą Restauracji wśród portali tego typu w Polsce. Liczba wizyt w serwisie zwiększa się wielokrotnie z tygodnia na tydzień. Co do wyników finansowych, odpowiem dyplomatycznie – realizujemy postanowienia umowy inwestycyjnej z funduszem.
9. Jakie są plany rozwoju?
W pierwszej kolejności skupiać się będziemy na trzech aspektach:
- pozyskiwanie nowych Restauracji,
- wdrażanie kolejnych modułów serwisu: organizacja przyjęć oraz oferty pracy,
- tworzenie i realizacja strategii marketingowej i reklamowej,
W kolejnych etapach rozbudowywać będziemy poszczególne elementy i funkcjonalności serwisu, a także wdrożenie aplikacji na urządzenia mobilne. Chcemy, aby Użytkownik serwisu nie poprzestał na jednym wejściu na stronę, ale z chęcią, ciekawością i być może w przyszłości z przyzwyczajenia korzystał z niej, na co dzień.
W dalszych planach mamy również ekspansję na rynki zagraniczne, dotarcie z naszym serwisem tam, gdzie tego typu usługi nie są jeszcze tak powszechne i znane.
Komentują:
Artur Kurasiński, blog AK74 oraz Metafund
W okresie wakacyjnym nastąpił wysyp projektów gastronomicznych, żeby wymienić najświeższych graczy: Citalia, Stoliczku, E-Stolik. Każdy chce to samo – nakłonić nas (klientów knajp) do tego, aby skorzystać z przeglądarki www, aby knajpa odpaliła im procent za klienta, który przyszedł i zjadł posiłek. Plan piękny – realizacja w każdym wypadku inna.
E-Stolik nie zachwyca ani designem ani usability. Ciemne tło, zalew bannerów na stronie głównej powodują, że osobiście nie kliknąłbym już głebiej gdyby nie zawodowa ciekawość. Postanowiłem sprawdzić, ile to sushi knajp znajdę w E-stolik (dodam, że w stolicy mamy największą liczbę „suszarni” na m2, jeśli chodzi o całą Europę). System pokazał mi JEDNĄ (w dodatku zupełnie nieznaną)…
Achillesową piętą takich projektów jest liczba zebranych ofert od partnerów. W wypadku E-Stolik.pl nie wiem czy zawiodła intuicja, wsparcie inkubatora (TechnoBoard) czy zbyt „hurraoptymistyczne” założenia. Ja nie wróżę im długiego żywota, jeśli w mieście ~ 2 mln ludzi nie umieli ściągnąć ofert od knajp sushi w większej ilości niż jeden lokal… (tak samo zresztą jak w przypadku pizzerii – jest jedna restauracja i to nawet nie żadna sieciówka)
Obawiam się, że nawet jeśli sam Giancarlo Russo (twórcy E-Stolik.pl mówią o nim, jako o bardzo znanej osobie w świecie kucharzy – jest patronem serwisu) machnie swą chochlą, to niewiele to zmieni – zabłąkany klient nie znajdzie większej ilości ofert, to pójdzie głodny do konkurencji…
Justyna Goławska, TradycyjneJedzenie.pl
Serwis e-stolik.pl dobrze wpisuje się w potrzebę internetowej rezerwacji stolika w restauracji. Zamiast dzwonić do restauracji można rezerwację szybko „wyklikać” w dedykowanym serwisie. Jest to na pewno niezły pomysł, który przy dobrej realizacji ma dużą szansę osiągnąć sukces. Z jednej strony rozwiązanie jest wygodne dla klientów indywidualnych (łatwa i szybka rezerwacja stolika), z drugiej restauratorzy dzięki temu mogą zdobyć nowych klientów oraz są odciążeni od odbierania telefonów z zapytaniami o rezerwację.
Wykonanie serwisu wymaga pewnego retuszu. Przykładowe rzeczy, które bym od razu zmieniła:
- layout jest zbyt ciemny
- strona główna powinna być tak zaprojektowana, że wystarczy spojrzeć i wiemy, co mamy robić, gdzie kliknąć – dałabym duży przycisk „rezerwuj stolik” od razu z formularzem wyszukiwania
- formularz rejestracji – warto go sprytnie wpleść w proces rezerwacji stolika, aby na wstępie nie straszyć użytkowników (pozytywny przykład jest na stoliczku.pl)
- w formularzu wyszukiwania restauracji dodałabym możliwość wybrania dzielnicy miasta
Konkurencja jest już w tej dziedzinie niemała, np. erestauracja.pl, bookler.pl, stoliczku.pl – ten ostatni ma świetne usability. Duża zaletą e-stolik.pl jest baza restauracji wykraczająca poza Warszawę. Warto pomyśleć o opiniach o restauracjach, dobrym pomysłem jest również dodanie do opisu restauracji aktualnej karty menu z cenami. Bardzo podoba mi się idea zniżek grupowych.
Trudną kwestią do ogarnięcia wydaje się pozyskiwanie restauracji – trzeba mieć do tego dedykowaną osobę/osoby, które fizycznie odwiedzają lokale i przedstawiają ideę – to podraża koszty funkcjonowania startupu.
Model biznesowy jest ok, przy dużej bazie restauracji i rezerwacji poprzez serwis pewnie uda się wygenerować sensowne przychody. Podoba mi się kompleksowe podejście do biznesu i plany rozszerzania usług poza samą rezerwację stolika (np. oferty pracy). Trzeba jedynie uważać, żeby na początku nie rozpraszać się zbytnio, czasami lepiej się skupić na jednej „core’owej” funkcjonalności i grupie docelowej i zrealizować ją najlepiej na rynku.
Zastanawia mnie w jaki sposób odbywa się obsługa systemu od strony restauratorów? Kwestią problematyczną może tutaj być synchronizacja rezerwacji z różnych źródeł – telefon, serwis e-stolik, inne serwisy.
Uważam, że koncepcja projektu jest dobra, rozwiązuje konkretny problem, ma klarowny model biznesowy. Myślę, że kwestie technologiczne, usability autorzy ogarną bez problemu. Kluczowym czynnikiem sukcesu będzie realizacja – poszerzanie bazy dobrych restauracji oraz przyciąganie i utrzymywanie użytkowników.