Czym jest Wasz projekt?
NeptunIDE jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym uruchamianym w przeglądarce internetowej.
Jaki problem rozwiązujecie?
Dzięki integracji wielu narzędzi w jednej aplikacji, program pozwala na efektywniejsze i wygodniejsze programowanie. Dodatkowo, jako oprogramowanie pracujące w tzw. chmurze, NeptunIDE umożliwia programistom szybki i łatwy dostęp do projektów z dowolnego komputera, a także nowoczesnych urządzeń typu tablety i Google Chromebook.
Do kogo kierujecie swój produkt/swoją usługę?
Do programistów PHP z całego świata oraz dla firm ich zatrudniających, wykonujących oprogramowanie dla klientów lub na własne potrzeby. Projekt kierowany jest na rynek międzynarodowy, stąd też tworzony jest w angielskiej wersji językowej.
Jaka jest Wasza konkurencja? Co jest Waszą przewagą nad nią?
Konkurencja na rynku jest bardzo różnorodna, jednak większość skupia się na innych językach programowania niż PHP. Głównie są to proste edytory, a nie zintegrowane środowiska deweloperskie. NeptunIDE ma dedykowaną obsługę języka oraz frameworków PHP i oferuje znacznie więcej funkcji. Oczywiście można również skomponować zestaw programów, które zastąpią środowisko deweloperskie, ale czas poświęcany na ich konfigurację, przełączanie się pomiędzy dziesiątkami okien, licencje na niektóre z nich to koszta, które są niemałe i – tak naprawdę – całkowicie zbędne. NeptunIDE działa od razu, bez potrzeby instalacji i konfigurowania czegokolwiek. Pozwala to oszczędzić programistom sporo czasu.
Jaki jest Wasz model biznesowy?
Główne zyski czerpane będą z abonamentu za dostęp do NeptunIDE. Najprawdopodobniej będzie kilka wariantów cenowych i parametrowych, w zależności od potrzeb Klientów. Szczegóły zostaną ustalone na podstawie danych zebranych podczas beta testów.
Kto stoi za projektem?
Projekt jest stworzony przez doświadczonych programistów, którzy w ramach prowadzonych firm programistycznych wykonywali projekty na zlecenie Klientów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pomysł na NeptunIDE zrodził się właśnie z potrzeb programistów, gdyż rynek nie oferował satysfakcjonujących rozwiązań.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Od początku lipca projekt zbiera chętnych do testowania wersji beta, zgłosiło się już ponad 800 Użytkowników chętnych do przetestowania NeptunIDE. Rozwój produktu jest już na tyle zaawansowany, że od czerwca używany jest z powodzeniem w codziennej pracy. Co ciekawe, sam jest stosowany jako podstawowe narzędzie do jego rozwoju.
W jaki sposób projekt jest finansowany?
Dotychczas projekt był finansowany ze środków własnych, ale to za mało, by wprowadzić na rynek tak zaawansowany technologicznie produkt. NeptunIDE zostało zwycięzcą tegorocznej edycji Global Startup Challenge, dzięki czemu prowadzone są już rozmowy z inwestorami.
Jakie są plany rozwoju?
Po uruchomieniu wersji beta projektu, na podstawie feedbacku zebranego od beta-testerów, planowany jest rozwój i poprawa funkcjonalności projektu, a następnie wprowadzenie go na rynek międzynarodowy. Oczywiście w tej branży trzeba stale się rozwijać, dostosowywać się do rosnących potrzeb Klienta i do rosnącej konkurencji, dlatego też potrzebne będzie dużo pracy również po wprowadzeniu NeptunIDE do sprzedaży.