Czym jest Wasz projekt?
PARAFRAZUJ.PL – to pierwsza w Polsce darmowa aplikacja służąca do automatycznej przeróbki tekstu wraz z zachowaniem jego sensu. Specjalny algorytm umożliwia synonimizację słów, wykrywanie i zamianę form fleksyjnych, jak również parafrazę zwrotów, wyrażeń, a nawet całych zdań. Zamienia on tekst, który zostanie do niego wprowadzony, na tekst o tym samym znaczeniu, jednakże ujęty innymi słowami.
Jaki problem rozwiązujecie?
Koniec ze żmudnym szukaniem synonimów – program robi to za Ciebie! Zasada działania aplikacji jest bardzo prosta i podobna do wielu popularnych tłumaczy dostępnych w Internecie. Po wypełnieniu pola „Wprowadź tekst” naciskamy przycisk „Parafrazuj!”, a w polu „Nowy tekst” pojawia się przerobiony tekst wynikowy. Prosto i szybko.
Do kogo kierujecie swój projekt?
Wierzymy, że okaże się to bardzo przydatne zarówno w szkole, w pracy, jak również w życiu codziennym. Naszymi odbiorcami mogą być studenci, uczniowie, nauczyciele, urzędnicy, redaktorzy, pisarze… słowem wszyscy, którzy w swoim życiu zajmują się pisaniem tekstów.
W jaki sposób projekt ma zarabiać?
Lubimy „darmo”, więc PARAFRAZUJ.PL to narzędzie darmowe, dostępne dla wszystkich. Aby tak pozostało uruchomiliśmy zbiórkę społecznościową w serwisie https://polakpotrafi.pl/projekt/parafrazuj W przyszłości strona ma zarabiać na reklamie.
Kto stoi za projektem?
Pomysłodawcami i realizatorami projektu są Ireneusz Iwański (magister zarządzania z Gliwic, pracownik administracji publicznej) i Marek Walas (magister pedagogiki z Bytomia, producent muzyki klubowej, grafik).
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Aplikacja jest w zasadzie ukończona – w tej chwili baza danych liczy ponad 10 tysięcy słów, jednak żeby w pełni wykorzystać możliwości algorytmu, potrzebne jest ich kolejne 30 tysięcy. Mimo, że w testowej wersji DEMO posiadamy także około 200-300 popularnych czasowników we wszystkich ich odmianach, oraz wiele popularnych zwrotów i wyrażeń, program nadal nie działa w pełni satysfakcjonująco. Jesteśmy w stanie uzyskać 100% funkcjonalność w przeciągu kilku miesięcy, jednak potrzebujemy wsparcia społeczności.
Jakie są plany rozwoju?
Język polski jest bardzo bogaty i skomplikowany, dlatego najważniejszą sprawą jest baza danych. Planujemy także stworzenie aplikacji mobilnej oraz dodanie unikalnej funkcji, która pozwoliłaby użytkownikowi na samodzielne, intuicyjne i szybkie wybieranie synonimów. Można zaufać automatycznemu algorytmowi, ale w razie gdyby użytkownik chciał zmienić na bardziej odpowiadające mu słowo, lub chciałby je pozostawić bez zmian, mógłby skorzystać z tej opcji. W obecnej formie założenie jawi się następująco – najeżdżając kursorem myszy na dane słowo, użytkownik miałby możliwość w czasie rzeczywistym podmienić je na inne. Wystarczyłoby jedynie kliknąć na odpowiadający nam wyraz z rozwijanej listy. Jednak aby tego wszystkiego dokonać szukamy formy sfinansowania projektu, i dlatego wpadliśmy na pomysł crowdfundingu.