Startupy przy tablicy – luty

Finansowanie:
Model biznesowy:
Udostępnij:

Zaczynamy nowy cykl! Tym razem będziemy oceniać startupy, które każdego miesiąca zgłaszają się do naszej bazy startupów.

Zaczynamy nowy cykl! Tym razem będziemy oceniać startupy, które każdego miesiąca zgłaszają się do naszej bazy startupów.

"Startupy przy tablicy" ma być formatem, który z jednej strony ma dostarczyć twórcom startupów cenne opinie płynące od ekspertów. Z drugiej strony ma być okazją do sprawdzenia swoich projektów na tle innych startupów.

Zasady całego przedsięwzięcia są bardzo proste. Spośród wszystkich zgłoszonych projektów, co miesiąc redakcja MamStartup.pl wybiera startupy, które przekazuje do oceny swoim jurorom. W gronie jurorów zasiadają przedstawiciele podmiotów finansowych, mentorzy, przedsiębiorcy oraz inwestorzy. Każdy z jurorów otrzymuje formularz zawierający link do wpisu danego startupu w naszej bazie, krótki opis projektu, link do strony internetowej startupu oraz pole na ocenę końcową w skali szkolnej (od 1 do 6). Na koniec prosimy każdego z jurorów o komentarz podsumowujący daną edycję konkursu.

Startup, który uzyska najlepszą średnią ocen zdobywa zaszczytny tytuł "Startupu Miesiąca" oraz nagrodę w postaci tygodniowej emisji Double Billboard (wymiary 750x200) w serwisie MamStartup.pl.

Oto wyniki premierowej edycji "Startupów przy tablicy":

Komentarze jurorów:

Richard Lucas, przedsiębiorca i inwestor

Podstawowe pytania, które sobie zadawałem oceniając startupy dotyczyły tego, czy dany serwis rozwiązuje problem i oferuje niepodważalną korzyść precyzyjnie określonej grupie oraz czy startup odróżnia się od innych sposobów osiągnięcia tego samego celu.

W mojej opinii, najlepszym startupem ze wszystkich wytypowanych był Ratomat.pl. Różne triki stosowane przez banki są poważnym problemem. Jeśli ekipa stojąca za Ratomatem zapewni efektywne kosztowo rozwiązanie tego problemu, może pomóc swoim klientom oszczędzić dużo pieniędzy. Jedynym zmartwieniem tego startupu jest to, że inne firmy czy startupy jak Walutomat.pl, mogą wprowadzić takie rozwiązanie jako usługę komplementarną do swojej podstawowej działalności.

Tomasz Łasecki, menedżer ds. projektów Inwestycyjnych Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, Sieć Aniołów Biznesu Amber

Najlepiej oceniam Ratomat.pl, bo:

  • działa,
  • generuje przychody,
  • ma jasny model biznesowy,
  • ma zespół z różnymi kompetencjami wymaganymi dla projektu.

Ponadto jest to pozytywny przykład działającego projektu z dofinansowaniem z POIG. Poza tym, ekipa Ratomatu przedstawiła także stosunkowo najszerszy opis umożliwiający ocenę (wskazówka dla następnych).

Wśród pozostałych są może równie ciekawe, ale zespoły nie podzieliły się szerszą informacją na temat swojego startupu.

Łukasz Parafianowicz, ekspert ds. inwestycji Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości

Dwa najciekawsze projekty z zestawienia, nad którymi chętnie pochyliłbym się w ramach funduszu, to Ratomat oraz Caartoo. Oba pomysły nie tylko są ciekawe, ale również mogą wykazywać spory potencjał. Dla pierwszego z nich możliwe jest zastosowanie ciekawego modelu biznesowego. Dodatkowym plusem jest mocny zespół oraz zaawansowanie projektu. Caartoo, jeśli dobrze odczytuję intencje pomysłodawców, może generować szereg bardzo istotnych danych dla sieci sprzedaży oraz dawać firmie nowy, mobilny kanał komunikacji z klientem dodatkowo badając jego zachowania. Brawa jednak dla wszystkich startupowców za odwagę i własną wizję, którą przekuli na konkretne działania. Czekam na więcej!

Michał Olszewski, Członek Zarządu i Manager Inwestycyjny LMS Invest

W zestawieniu znalazłem dwa startupy godne uwagi: Perium i Ratomat. Oba odpowiadają na istniejące potrzeby użytkowników. W Perium przeszkadza mi siermiężny design oraz to, że ważniejszy od samej usługi sprzedaży cyfrowych treści zdaje się być program partnerski. Krótka lektura poświęconej mu części serwisu przeniosła mnie dziesięć lat wstecz, w świat poradników o zarabianiu milionów w internecie. Natomiast przed Ratomatem trudne wyzwanie – jest już kilka serwisów oferujących podobną usługę, czy na rynku zmieszczą się wszystkie?

Krótko o pozostałych: AaaWesele.pl – jak użytkownicy odnajdą ten katalog wizytówek? Bo nazwy nie zapamiętają. AmelkaSprytna.pl zniechęca koniecznością rejestracji – popularna Ciufcia nie wymusza tego na użytkownikach (i jej gry są atrakcyjniejsze). Caartoo nie rozwiązuje problemu kart. DietetycyOnline.pl to potencjalnie żyła złota, ale odbiłem się od konieczności podania przy rejestracji telefonu (?!). Niepoważnie.pl oferuje kompletny, rozbudowany, nikomu niepotrzebny produkt. Szkoda czyjejś pracy. Oraz czy np. Robert Kubica zgodził się na użyczenie swojego wizerunku w kreatorze?

Wyniki oraz komentarze nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Zwycięzcą pierwszej edycji "Startupów przy tablicy", a co za tym idzie najlepszym startupem lutego został Ratomat.pl.

Ekipie startupu serdecznie gratulujemy!

Startupy

Dodaj startup