tookapic

kultura i sztuka, lifestyle, społeczność
https://tookapic.com
Finansowanie:
własne
Model biznesowy:
inny, usługi premium
Udostępnij:

Czym jest Wasz projekt?

tookapic to serwis gromadzący społeczność fotografów-amatorów, którzy budują swoją wirtualną galerię dodając do niej wyłącznie jedno zdjęcie dziennie. To główna zasada wspomnianego projektu, którego celem jest zmotywowanie twórców do sukcesywnego podnoszenia swoich umiejętności. Konieczność publikowania jednej fotografii zmusza do świadomego wyboru tego najlepszego zdjęcia z puli kilkudziesięciu czy kilkuset wykonanych danego dnia.

Jaki problem rozwiązujecie?

Problem, to chyba za duże słowo. Wypełniamy pewną niszę wśród serwisów społecznościowych. Doprowadzając projekt do końca, czyli dokładnie po roku, użytkownicy nie tylko doskonale poznają wszystkie funkcje i możliwości posiadanego aparatu, ćwiczą silną wolę i wytrwałość, lecz także otrzymują fantastyczną pamiątkę w postaci galerii stanowiącej fotograficzny zapis minionych 365 dni. tookapic to świetny sposób aby nauczyć się fotografii. Trudno pogorszyć wyniki, jeśli ćwiczy się codziennie. --- tookapic umożliwia użytkownikom udostępnianie swoich zdjęć z darmo na licencji Creative Commons Zero oraz za opłatą. To doprowadziło do stworzenia bazy blisko 10,000 zdjęć stockowych. To unikalne fotografie. A na pewno nie mające wiele wspólnego z typowym "stockiem". Takich zdjęć szukają projektanci i designerzy. Dla nich stworzyliśmy podserwis stock.tookapic.com Ceny zdjęć wahają się od $3.75 do $10 w zależności od pakietu licencji jaki wykupi użytkownik. W przeciwieństwie do serwisów typu Unsplash czy Pexels, w tookapic zamiast kilku czy kilkunastu zdjęć tygodniowo, pojawia się kilkadziesiąt fotografii dziennie. A ponieważ z każdym dniem użytkownicy szlifują swój warsztat - dodawane zdjęcia są coraz lepszej jakości. --- Oprócz tego stworzyliśmy też rozszerzenie do Chrome, które zastępuje każdą nową zakładkę galerią linków przydatnych fotografom. Rozszerzenie dostępne jest pod adresem tookapic.today

Do kogo kierujecie swój projekt?

tookapic na pewno nie jest dla wszystkich. Projekt 365 można prowadzić w każdym serwisie, który udostępnia możliwość uploadu zdjęć, a więc Flickr, tumblr, 500px, Digart, Deviantart, Instagram. Swój pierwszy projekt prowadziłem właśnie na tumblr i mimo, że to bardzo dobra platforma to przez cały rok brakowało mi społeczności. Brakowało ludzi skupionej wokół idei codziennego fotografowania. Właśnie dla takich fotografów amatorów, którzy za cel postawili sobie opublikowanie 365 zdjęć w 365 dni, stworzyliśmy tookapic. Społeczność, mimo że niewielka jest bardzo otwarta, pomocna i życzliwa. Użytkownicy wspierają się nawzajem, bo wyzwanie 365 wcale do łatwych nie należy. Aby zmotywować użytkowników stosujemy grywalizację. Każdy, kto regularnie uploaduje zdjęcia zdobywa punkty doświadczenia, poziomy, a za konkretne akcje odblokowuje specjalne odznaki.

Kto stoi za projektem?

Pomysłodawcą jest Paweł Kadysz. Do tej pory prowadził niewielkie studio webdesign/development High on Pixels. Na początku 2015 roku całkowicie poświęcił się tworzeniu tookapic. Zespół to obecnie trzy osoby. Paweł Kadysz - pomysłodawca, grafik, founder, człowiek od wszystkiego oraz dwóch webdeveloperów.

Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?

W maju 2015 oficjalnie wyszliśmy z wersji beta. tookapic jest produktem kompletnym. Oczywiście zawsze jest miejsce na usprawnienia i optymalizację. Pojawiły się również pierwsze przychody z tytułu sprzedaży zdjęć premium.

Jakie są plany rozwoju?

We wrześniu do App Store trafi oficjalna aplikacja iOS. W ciągu kilku najbliższych tygodni uruchamiamy konta premium dla użytkowników. Takie konto umożliwia uruchomienie swojego projektu pod własną domeną i na jednym z kilku profesjonalnych szablonów. Oprócz tego user premium dostaje również dostęp do szczegółowych statystyk swojego projektu, takich jak liczba wyświetleń zdjęć, profilu, najczęściej używane tagi, etc. Planujemy również stałą współpracę z jednym producentów sprzętu fotograficznego.

Startupy

Dodaj startup