Czym jest Wasz projekt?
Who is Hiring, jest agregatorem ogłoszeń o pracę w branży IT z całego świata. Strona bazuje na mapie – zbiór nieustannie się powiększa, tak aby docelowo być jedynym miejscem jakie Programista, Designer szukający pracy w IT powinien chcieć odwiedzić szukając pracy.
Jaki problem rozwiązujecie?
Projekt daje możliwość łatwego wyszukania, w jednym miejscu, ofert pracy na całym świecie. Obecna sytuacja w IT jest taka, iż istnieje przynajmniej kilkanaście dużych portali z ofertami pracy, do tego całe mnóstwo mniejszych lokalnych. Na szczycie tego są portale dzielące pracowników na Designerów, Programistów, Programistów: mobile, backend oraz frontend. Nierzadko jest tak, że te granicę są płynne. Czasami jesteś programistą backend czasami frontend – szczególnie środowiska startupowe mogą wymagać takiego zaangażowania w projekt. Dlatego też osoba szukająca pracy musi odwiedzić co najmniej kilka miejsc, aby uzyskać pełny obraz rynku pracy. Wydaje się że osoby z tej branży są dość mobilne, dzięki whoishiring.io mają możliwość wygodnego znalezienia ofert pracy w innych miejscach, niż te w których aktualnie żyją. Dzięki prezentacji ofert na mapie, serwis dostarcza informacji o potencjalnych możliwościach w różnych miejscach świata, lub nawet może zasugerować, gdzie warto się przeprowadzić. Osoby szukające pracy zdalnej też nie powinny być zawiedzione whoishiring.
Do kogo kierujecie swój projekt?
Do szerokiego grona specjalistów IT. Do Programistów, Designerów, Architektów, Testerów oraz Project Managerów. Generalnie do wszystkich, którzy są związani z IT lub z IT chcą się związać. To właśnie pod kątem tych specjalizacji staramy się agregować ogłoszenia o pracę.
W jaki sposób projekt ma zarabiać?
W tym momencie mamy kilka koncepcji, staramy się znaleźć taką, jaka będzie najbardziej odpowiednia dla użytkowników naszej strony.
Kto stoi za projektem?
Głównym pomysłodawcą i wykonawcą jest Sebastian Pawluś, programista – przede wszystkim – fanatyk języków programowania. Projekt wspiera również kilka innych osób. Z uśmiechem przyznajemy też, że projekt jest też dziełem przypadku. Pierwotnie idea projektu była zupełnie inna, projekt powstawał w wolnym czasie, a przypadkowe sytuacje doprowadziły do aktualnej koncepcji. Widzimy użyteczność projektu, dlatego konsekwentnie go rozwijamy.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Od strony technicznej whoishiring.io jest już stabilnym narzędziem. Ważnym dla nas jest aby serwis działał szybko i sprawnie. Trzeba mieć na uwadze, że projekt kierowany jest do użytkowników z całego świata i chcemy zadbać o to, by serwis działał szybko dla każdego użytkownika niezależnie od lokalizacji. Obecnie prezentujemy 16000 aktywnych ofert pracy z 11 różnych źródeł. Liczba ofert rośnie tak, jak i liczba użytkowników. Zasięg jest dość duży, aktualnie można znaleźć na stronie oferty np. z Australii, z Nowej Zelandii, z Japonii, z USA, czy też różnych krajów Europy.
Jakie są plany rozwoju?
Najważniejszą rzeczą dla nas jest agregowanie ogłoszeń z jak największej ilości źródeł, pokrywając tym kolejne niezagospodarowane elementy naszej mapy. W najbliższych planach są też profile firm – tak aby pracodawcy mogli zaprezentować się swoim potencjalnym pracownikom. Chcemy tam zintegrować elementy takie jak social media stream (twitter, Facebook) jak i informacje z portali github.com, czy bitbucket.com. Dzięki temu osoba szukająca pracy mogła zebrać jak najwięcej obiektywnych informacji na temat pracodawcy bez opuszczania naszej strony. W dalszych planach są analizy rynku pracy. Już w tym momencie zbieramy i agregujemy mnóstwo danych na temat ofert pracy. W przyszłości będziemy chcieli je wykorzystać jako część Who is hiring.