Straal zdobywa 4,5 mln zł i uruchamia nową metodę płatności bazującą na otwartych API bankowych

Dodane: 11.12.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Firma Straal zebrała dofinansowanie na poziomie 4,5 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na rozwój portfolio produktowego, przygotowanie firmy do rozpoczęcia działalności jako licencjonowana instytucja finansowa oraz na dalszą międzynarodową ekspansję w Europie.

Kluczową rolę w osiągnięciu ostatniego z celów odegra nowa metoda płatności bazująca na otwartych API bankowych – Straal Direct. Pierwsze produkcyjne wdrożenia Straal Direct spodziewane są jeszcze w grudniu. Pozyskane finansowanie pozwoli Straal przygotować się do większej rundy (seria A), zaplanowanej na drugą połowę 2020 roku.

Straal działa na rynku od 2017 roku. Warszawski fintech dostarcza kompleksowe rozwiązania do skutecznego przyjmowania płatności online. Obejmują one:

  • inteligentną bramkę płatniczą zintegrowaną z ponad 200 partnerami autoryzacyjnymi i szerokim wachlarzem alternatywnych metod płatności,
  • autorskie rozwiązania optymalizacyjne maksymalizujące odsetek udanych transakcji,
  • zaawansowaną platformę menedżersko-analityczną Kompas,
  • najwyższej klasy system antyfraudowy.

W październiku firma istotnie wzmocniła swoją kadrę menedżerską. Kluczowe stanowiska objęli Stephen Buechner (wcześniej m.in. Ingenico Group, Global Collect, Paysafe Group, Barclays, Citi) i Thomas Pinter (wcześniej m.in. Intrapay, Secure Trading, Paysafe Group). Stephen Buechner otrzymał stanowisko Chief Risk & Compliance Officer, a Thomas Pinter – Chief Commercial Officer. Nowi menedżerowie odegrają kluczowe role w dalszym rozwoju Straal.

Rozgrzewka przed maratonem

Dofinansowanie zostało pozyskane w celu usprawnienia i przyspieszenia ewolucji Straal od dostawcy nowej generacji bramki płatniczej do wiodącej licencjonowanej instytucji finansowej.

Kwota 4,5 mln zł zostanie zainwestowana w rozwój portfolio produktowego oraz udoskonalanie istniejących rozwiązań, dalszą międzynarodową ekspansję na rynkach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, oraz dostosowanie organizacji do restrykcyjnych wymogów, jakie spełniać musi każda licencjonowana instytucja finansowa w Europie. Straal jest już na ostatniej prostej w procesie licencyjnym.

Na fali otwartej bankowości: Straal Direct

Straal rozwija się w trzycyfrowym tempie i planuje jeszcze przyspieszyć za sprawą nowej metody płatności – Straal Direct. Rozwiązanie bazuje na bezpośrednich przelewach międzybankowych inicjowanych za pośrednictwem otwartych API bankowych.

Z perspektywy płatnika, transakcje realizowane za pomocą nowej metody przebiegają tak, jak dobrze znane polskiemu konsumentowi szybkie przelewy pay by link. Aby zrealizować transakcję, płatnik wybiera z listy swój bank i akceptuje warunki świadczenia usługi. Następnie, jest przenoszony na stronę swojego systemu e-bankowości, gdzie dokonuje uwierzytelnienia i zatwierdza predefiniowany formularz dyspozycji przelewu oraz wykonuje wszystkie wymagane przez bank czynności związane z silną weryfikacją tożsamości. W momencie przyjęcia przez bank dyspozycji przelewu, płatnik jest automatycznie przenoszony na stronę sklepu internetowego, gdzie otrzymuje informację, że płatność się powiodła.

Choć środki przekazywane są na rachunek sprzedawcy zwykłym przelewem, informacja o dokonaniu płatności trafia do niego natychmiast, umożliwiając niezwłoczne przystąpienie do realizacji zamówienia.

Straal Direct już dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem na rynkach tzw. „starej Unii” a liczba podmiotów podpisujących kontrakty wdrożeniowe wydłuża się z tygodnia na tydzień.

– W Straal robimy na przestrzeni miesięcy to, co tradycyjnym instytucjom finansowym i firmom technologicznym zajmowało lata. Sukces rundy dowodzi, że nasze podejście do biznesu płatniczego i nasza obsesja na punkcie skutecznego wspierania klientów w realizacji ich celów biznesowych spotykają się z ciepłym przyjęciem nie tylko wśród sprzedawców internetowych, ale również w środowisku inwestorskim. Mierzymy wysoko, ale mamy dobrze przemyślany plan działania – powiedział Michał Jędraszak, CEO, Straal.

Rundę A zaplanowano na drugą połowę 2020 roku.