Straż Graniczna zaczęła korzystać ze zdalnego systemu ochrony granic

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

zdalny system ochrony granic

Udostępnij:

Systemy ochrony perymetrycznej AMSTA SG rozpoczęły służbę na polskiej granicy. Urządzenie identyfikuje rzeczywiste zagrożenia i unika fałszywych alarmów.

Inteligentny system zaprojektowany przez firmę MindMade został zamówiony przez Straż Graniczną w lipcu 2019 r.

Czym jest AMSTA SG?

Zapory perymetryczne to sieć zamaskowanych czujników. Do sieci należą także detektory sejsmiczne i dźwiękowe zlokalizowane na chronionym obszarze. Wszystko to połączone jest z kamerami obserwacji dziennej i termowizyjnej do natychmiastowej identyfikacji nieproszonych gości.

Zastosowane w sensorach sejsmicznych rozwiązania techniczne bazują na własnych, opartych o sieci neuronowe algorytmach obróbki informacji pozyskiwanej z czujników.

Dzięki algorytmom system odróżnia np. odgłosy kroków człowieka od mikrowstrząsów wywoływanych przez dzikie zwierzęta.

Zamówione przez Straż Graniczną zestawy do zdalnego śledzenia i ochrony granicy składają się z: czujników sejsmicznych, kamer, przenośnych odbiorników alarmowych, bezpiecznych systemów łączności oraz stacjonarnej stacji kontroli wraz z aplikacją zarządzającą.

Wcześniej firma MindMade zaopatrzyła służbę w SG w obserwacyjne bezzałogowce FlyEye oraz w platformę integrująca komunikację PIK – umożliwiająca  utrzymywanie łączności przez służby, które posługują się np. różnego typu radiostacjami.

Polski system antydronowy na Bilskim Wschodzie

Z kolei Ctrl+Sky – mobilny system antydronowy od Advanced Protection Systems kupiła w ubiegłym roku jedna z armii kraju Bliskiego Wschodu. Polski system przeprowadza detekcję dronów jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego.

W maju 2019 r. podczas testów, organizowanych przez Departament Lotnictwa Policji Stanowej Michigan, system Ctrl+Sky (jako jedyny z grupy uczestniczących w demonstracji firm) wykrył, śledził i zneutralizował wszystkie drony, wykorzystane przez amerykańskich policjantów podczas pokazów.

Stany Zjednoczone borykają się z plagą kontrabandy broni, narkotyków czy telefonów do więzień drogą powietrzną. Budowanie coraz wyższych ogrodzeń nie jest skuteczne, gdy nielegalne przesyłki dostarczają drony. Wdrożenie Ctrl+Sky, który wykrywa i neutralizuje drony w więzieniach, może pomóc rozwiązać ten problem.

Na Bliskim Wschodzie codziennie słyszy się o dronach-bombach wykorzystywanych przez terrorystów, lub o bezzałogowcach zakłócających ruch lotniczy, generujących tym samym ogromne koszty dla gospodarek. Dlatego zapotrzebowanie na skuteczne rozwiązania antydronowe będzie stale rosło.

 

Fot.mat.pras. MindMade