Stworzyliśmy MVP i poszukiwaliśmy finansowania na rozwój. Podsumowanie roku Evispine

Dodane: 14.01.2021

Piotr Szydlik

Udostępnij:

W 2020 r. cały czas doskonaliliśmy nasz projekt, pracując nad konkretnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i funkcjonalnymi. Staraliśmy się także pozyskać finansowanie w ramach niektórych funduszy Bridge Alfa, VC. Niestety znalezienie potencjalnego inwestora w projekty dotyczące wyrobów medycznych w klasie III wymagających certyfikowania jest w Polsce bardzo trudne. Evispine podsumowuje miniony rok.
Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy i firmy technologiczne, podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

MVP i finansowanie

W 2019 r. projekt realizowany przez Evispine dotyczący regulowanych implantów kregosłupowych przeszedł pomyślnie fazę inkubacji w platformie startowej Unicorn Hub. Była to przepustka, by starać się o finansowanie dalszych prac w ramach poddziałania 1.1.2 PARP “Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.

Były pewne niejasności dotyczące poddziałania 1.1.2 w związku z naszym projektem, ale po kontakcie z PARP wątpliwości te zostały rozwiane i będziemy mogli starać się o finansowanie z odpowiednim wsparciem w przygotowaniu wniosku. Bardzo dobrą dla nas wiadomością było zniesienie przez PARP okresu ważności rekomendacji wydanych przez Platformy Startowe.

Tak więc w 2020 rok wchodziliśmy z opracowanym biznes planem, MVP i planem na poszukiwanie źródeł finansowania oraz dalszych prac B+R.

Evispine a COVID-19

Zasadniczo pandemia nie wpłynęła na nasze prace konstruktorskie, ale w dużym stopniu ograniczyła nasz udział w imprezach startupowych oraz biznesowych. Tak więc kontakty z potencjalnymi inwestorami, ciekawymi ludźmi z biznesu, ze świata startupów praktycznie zanikły.

Doskonalenie projektu

W 2020 r. cały czas doskonaliliśmy nasz projekt, pracując nad konkretnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i funkcjonalnymi. Staraliśmy się także pozyskać finansowanie w ramach niektórych funduszy Bridge Alfa, VC. Niestety znalezienie potencjalnego inwestora w projekty dotyczące wyrobów medycznych w klasie III wymagających certyfikowania jest w Polsce bardzo trudne.

Dziwi mnie to, gdyż sądziłem, że ambitne i bardzo innowacyjne technologie, w tym przypadku, w branży medycznej, których w Polsce nie jest aż tak dużo powinny być wspierane. Jednak jak się cały czas przekonuję, większość źródeł finansowania jest nastawiona na „szybsze” projekty.

Plany na 2021 rok

W dalszym ciągu będziemy we własnym zakresie prowadzić prace B+R i tworzyć bardziej doskonałe prototypy. Oczywiście nie poprzestaniemy w szukaniu inwestora. Jednak dochodzę też do wniosku, że powinienem uruchomić co najmniej 1 „szybki” projekt dotyczący biosensorów i/lub AI, gdyż takie projekty mają większą szansę na finansowanie.

Autor: Piotr Szydlik, założyciel i prezes Evispine

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem