... ... ...

Trzy zespoły z Polski dostały się do półfinałów międzynarodowego konkursu Microsoft Imagine Cup

Dodane

14-04-2016

Adam Sawicki
Finał krajowej edycji konkursu Imagine Cup organizowanego przez Microsoft został rozstrzygnięty. Do międzynarodowych półfinałów zakwalifikowali się studenci z Białegostoku, Łodzi i Poznania. Będą walczyć o udział w finale, który odbędzie się w lipcu w Seattle.

Tegoroczna edycja konkursu Microsoft Imagine Cup jest już czternastą, w której studenci uczelni wyższych z całego świata rywalizują ze sobą w trzech kategoriach: innowacje, projekty społeczne i gry. Początkowa faza rozgrywek odbywa się na szczeblu krajowym, gdzie 15 drużyn walczy o udział w międzynarodowych półfinałach, żeby następnie w lipcu w Seattle wziąć udział w ścisłym finale.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Podczas ostatecznej rozgrywki jury wybiera zwycięskie projekty spośród wszystkich, trzech kategorii i przyznaje ich twórcom nagrody finansowe. Zespoły te mogą liczyć na pięćdziesiąt tysięcy dolarów, a także pomoc merytoryczna przedsiębiorców i partnerów współpracujących z Microsoftem. Szansę tę otrzymały trzy drużyny z Polski:

Innowacje: UltraSonicSquad

Magda Szkalej, Miłosz Makowski i Andrzej Rumiński, studenci z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowali Mouse3D. Jest to myszka komputerowa, która kształtem i rozmiarem nie różni się od dobrze znanych, dostępnych na rynku rozwiązań. Jednak jej zastosowanie jest nieco inne niż tradycyjnych odpowiedników. Mouse3D wykorzystuje ultradźwięki, dzięki czemu za jej pośrednictwem użytkownik z łatwością może obsługiwać programy komputerowe w trzech wymiarach.

Na zdjęciu: twórcy UltraSonicSquad | fot. materiały prasowe 

Technologię opracowaną przez UltraSonicSquad można również wykorzystać do budowy np. specjalnych rękawiczek umożliwiających internautom interakcję w wirtualnej rzeczywistości (VR). – Wierzyliśmy, że UltraSonicSquad ze swoim zaawansowaniem i doświadczeniem ma szansę na wygraną. Cieszymy się, że udało się pokazać potencjał naszego rozwiązania i że sędziowie dostrzegli jego możliwości. Mamy świadomość, że wyjazd do Stanów Zjednoczonych jest na wyciągnięcie ręki. Czeka nas wiele pracy, ale na pewno warto – mówi Magda Szkalej, cytowana w komunikacie prasowym.

Projekty społeczne: PSYLLOSOFT

– Realizowany przez nas projekt MATIA jest pierwszym na świecie sztucznym okiem umożliwiającym osobom niewidomym orientację w przestrzeni – wyjaśnia Krzysztof Bujnarowski, który wraz z Petrosem Psyllosem odpowiada za projekt. Stworzone przez studentów z Politechniki Białostockiej narzędzie to niewielki, mobilny system wizualny dedykowany osobom, które mają problemy ze wzrokiem. Wyposażony jest m.in. w czujniki ultradźwiękowe i dwie kamery, dzięki którym gromadzi informacje o przestrzeni otaczającej użytkownika.

Na zdjęciu: twórcy PSYLLOSOFT | fot. materiały prasowe 

Następnie poprzez komendy głosowe informuje go np. o przeszkodach znajdujących się na drodze. Twórcy przedsięwzięcia planują skomercjalizować projekt, gdy tylko uda się im wygrać międzynarodowy finał Microsoft Imagine Cup. – W planach mamy uczestnictwo w wielu targach i konferencjach, które będą miały olbrzymie znaczenie marketingowe dla projektu. Jeśli chodzi o samą MATIĘ, to chcemy zminiaturyzować cały układ oraz znaleźć jak najbardziej skuteczny model biznesowy umożliwiający optymalizację kosztów produkcji i dystrybucji urządzenia – mówi Krzysztof Bujnarowski.

Gry: Unicell

Za projekt ten odpowiedzialni są studenci z Politechniki Łódzkiej i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Igor Derbis, Kamil Kozłowski, Jakub Rogalski, Mateusz Miągowski, o których mowa, stworzyli edukacyjną grę Unicell. Podczas gry użytkownik przejmuje kontrolę nad jednokomórkowym organizmem i dba o jego prawidłową ewolucję poprzez zarządzanie wewnętrznymi strukturami komórki.

Na zdjęciu: twórcy Unicell | fot. materiały prasowe 

Na proces ten składa się kilka czynności w tym: wchłanianie pożywienia, odrzucanie szkodliwych cząsteczek, budowanie nowych organelli, trawienie pokarmu na molekuły i składowanie tych molekuł. – Bardzo się cieszymy, że jury uznało naszą ideę za tak bardzo inspirującą i że pozwoli nam reprezentować Polskę na finałach – mówi Kamil Kozłowski, cytowany w komunikacie prasowym.

Zdaniem Rafała Albina, dyrektora Działu Nowych Technologii w Microsoft Polska, wszystkie te projekty są zaawansowane biznesowo, odznaczają się wysokim potencjałem komercjalizacji i mają szanse w krótkim czasie pojawić się na rynku. Dodaje, że w ciągu kilku ostatnich lat formuła Imagine Cup znacznie się zmieniła, a wydarzenie to nie jest już tylko konkursem, a także kuźnią startupów, które będą wpływać na innowacyjność i rozwój Polskiej gospodarki. Zanim jednak do tego dojdzie, zwycięskie zespoły muszą jeszcze zmierzyć się z drużynami z innych krajów w kolejnym etapie rywalizacji.

Komentarze (0)