SunRoof pozyskał 20 mln zł na dalszą ekspansję w Europie i USA

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

SunRoof pozyskał 20 mln zł na dalszą ekspansję w Europie i USA

Udostępnij:

SunRoof, producent dachów solarnych i twórca platformy do zarządzania energią, pozyskał 20 mln złotych finansowania w rundzie seed na dalszą ekspansję w Europie i USA oraz rozwój marketplace pozwalającego na sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej między użytkownikami.

Najnowsze finansowanie to rozszerzenie rundy seed, w ramach której SunRoof zebrał w drugiej połowie 2020 r. 2 mln euro. W ciągu pół roku SunRoof pozyskał więc łącznie 6,5 mln euro. W ostatniej rundzie finansowania przewodził fundusz Inovo Venture Partners. Poza tym udział wzięły również inne fundusze: SMOK Ventures, KnowledgeHub, EIT InnoEnergy i FD Growth Capital.

Ekspansja i marketplace

Pozyskane środki pomogą w skalowaniu działalności i ekspansji na nowych rynkach, a także rozwoju platformy do zarządzania i handlu energią. SunRoof planuje rozpocząć pilotażowe projekty w USA.

Firma pracuje też nad marketplacem, który pozwoli klientom SunRoof zarabiać na nadwyżkach wyprodukowanej energii, ale przede wszystkim – zarządzać jej wykorzystaniem. System tworzony przez SunRoof ma podpowiadać, w jaki sposób spożytkować nadwyżkę energii, umożliwi jej sprzedaż, a także pozwoli wybrać, od kogo chcemy w danym momencie kupować prąd. Aby rozwijać tę usługę pomocny będzie m.in. zakup szwedzkiej spółki Redlogger, która dostarcza oprogramowanie do rejestracji i certyfikacji prądu z OZE.

Rynek energii słonecznej rozkwita, jego wartość do 2026 r.może wynieść nawet 334 mld dolarów. Jednak, jak przyznaje Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof, tempo rozwoju branży energii odnawialnej nie jest imponujące:

– Energia odnawialna to obszar, który zyskuje na popularności, ale w skali świata wciąż rozwija się wolniej niż byśmy chcieli i niż potrzebuje natura. Tworzymy SunRoof z myślą, by pozyskiwanie zielonej energii w domu było nie tylko łatwe, ale też efektywne kosztowo i bez szkody dla funkcjonalności i designu. Już wcześniej urośliśmy w tempie 500% rok do roku, a pozyskane finansowanie wykorzystamy, by skupić się na dalszej ekspansji. Chcemy oferować kompleksowe rozwiązanie dla energii solarnej i rozwijać SunRoof tak, aby stał się największą w Europie wirtualną elektrownią.

Jak działa SunRoof?

SunRoof tworzy dachy solarne 2w1 i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią. Firma oferuje technologię, która zastępuje tradycyjny dach i jest alternatywą dla paneli fotowoltaicznych. Startup jest już obecny w Polsce, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.

Lech Kaniuk jest współtwórcą SunRoof i jego CEO. Przedsiębiorca, budował wcześniej takie marki jak Delivery Hero, PizzaPortal, czy iTaxi. Pomysłodawcą dachów solarnych jest jego brat, Karol Kaniuk. Rozwój startupu wspierają także inni polscy przedsiębiorcy – Marek Zmysłowski (HotelOnline.co, Jumia.com) i Rafał Plutecki (były szef Google Campus Warsaw, twórca Internet Technologies i Tempo).

SunRoof zatrudnia obecnie 60 osób, z czego 50 dołączyło w przeciągu ostatniego półrocza. Do końca roku 2021 firma planuje podwoić zespół w Europie.