symmetrical.ai, czyli jak pomóc milionom pracowników i przy okazji wejść na greenfieldowy rynek wart ponad 35 miliardów złotych miesięcznie

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

symmetrical.ai, czyli jak pomóc milionom pracowników i przy okazji wejść na greenfieldowy rynek wart ponad 35 miliardów złotych miesięcznie

Udostępnij:

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w marcu 2020 roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosło 6.4 miliona osób, a średnie wynagrodzenie to niespełna 5,5 tysiąca złotych brutto. Prostym rachunkiem otrzymujemy co najmniej 35.2 miliarda złotych zamrożonych w pensjach miesięcznie. Patrząc z biznesowego punktu widzenia to rocznie tylko w Polsce setki miliardów złotych, do których uwolnienia nie było dotychczas narzędzi. Prawdziwy greenfield dla startupów.

Jak wynika z badania wykonanego na zlecenie Symmetrical Labs na temat sytuacji finansowej pracowników w Polsce w 2020 roku, niemal 70% pracujących Polaków co najmniej kilka razy w roku mierzy się sytuacją, w której „brakuje do pierwszego”. Jednocześnie 59% pracujących Polaków wolałaby wypłaty bardziej elastyczne niż miesięczne, lepiej dopasowane do ich codziennych potrzeb. I to mimo naszego ogromnego przywiązania do utartego sposobu myślenia o wypłatach.

Tymczasem w kwestii sposobu wynagradzania za pracę etatową nie zmieniło się w zasadzie nic od kilkudziesięciu lat. Oczywiście, jest na rynku wiele systemów pomagających odciążyć działy kadr i płac, wprowadzających pewną automatyzację, ale i one nie są w stanie pomóc w sytuacji, gdy pracownik zgłasza się z prośbą o wypłacenie zaliczki czy innej formy finansowego wsparcia.

A sytuacja pracowników nierzadko zmusza ich do ratowania się pożyczkami, czy to u rodziny, czy też w różnych instytucjach finansowych. Badanie Symmetrical Labs pokazuje, że obecnie 65% respondentów, gdy środki finansowe się kończą, ogranicza wydatki, natomiast aż 40% pożycza od rodziny lub znajomych. Mówimy tu realnie o miliardach złotych różnego rodzaju zadłużeń co miesiąc. Zmiany wydają się zatem być konieczne.

W poprawieniu sytuacji ważne są dwa elementy. Po pierwsze polepszenie płynności finansowej Po drugie budowanie wiedzy i świadomości dotyczącej zarządzania budżetem domowym. Oba te elementy łączy polski startup. symmetrical.ai to system wypłacania wynagrodzeń, który oferuje pensję na życzenie (daje możliwość przelania już zarobionych środków w dowolnym dniu miesiąca) i edukację w jednym. Co ciekawe, pracownicy firm, które już zdecydowały się już na wdrożenie, bardzo cenią sobie tę właśnie funkcję, ponieważ zdobycie wiedzy w kwestiach finansowych pozwala im oswoić te dość delikatne i zarazem skomplikowane zagadnienia. Pracownik, który zdobywa praktyczną wiedzę poprzez aplikację może też liczyć na lepsze warunki wsparcia od swojego pracodawcy. Po stronie pracodawcy symmetrical.ai wymaga integracji z systemem do obsługi wynagrodzeń. Z kolei pracownik musi pobrać aplikację na swój smartfon.

Dziś, można by rzec, że pracodawcy zadłużają się u swoich pracowników, i to bez oprocentowania. Gdyby pracownicy otrzymywali swoje wynagrodzenie bardziej symetrycznie, czyli na przykład tygodniowo, mogliby dzięki wiedzy i planowaniu lepiej planować swój budżet, czy też co najmniej unikać kosztów zadłużania się. Jak tylko rozwiązanie zacznie być stosowane na większą skalę, z pewnością eksperci finansowi będą w stanie wyliczyć, jak wiele zaradny pracownik może zaoszczędzić czy też zarobić dzięki tej zmianie.

Ogromny potencjał tego rozwiązania widzą też inwestorzy, szczególnie w nowej rzeczywistości spowodowanej pandemią COVID-19, gdzie zwykłe benefity dla pracowników tracą na znaczeniu, a finansowe – zyskują. Jednak, co najważniejsze, z samego rozwiązania bardzo zadowoleni są pracownicy. Obecnie z aplikacji korzysta już kilkanaście firm, m.in. Santander Bank i Oknoplast, a dzięki systemowi wypłacono łącznie ponad 15 000 wynagrodzeń.