Symmetrical Labs zdobyło kolejne finansowanie – 25 milionów złotych

Dodane: 03.07.2020

Informacja prasowa

Udostępnij:

Symmetrical Labs z finansowaniem w wysokości 25 milionów złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój usług pomagających pracownikom w zarządzaniu finansami osobistymi.
Dobrobyt finansowy stanowi jedno z największych wyzwań stojących dziś przed społeczeństwem. W odpowiedzi na nie polski fintech Symmetrical Labs we współpracy z pracodawcami zwiększa dostęp pracowników do etycznych produktów finansowych. Celem rozwiązania symmetrical.ai jest nie tylko realna pomoc pracownikom w zarządzaniu pieniędzmi, ale i edukowanie ich w zakresie finansów osobistych.

Jak pokazują przeprowadzone wśród pracowników w Polsce badania, już 77% z nich chciałoby mieć możliwość finansowego wsparcia u swojego pracodawcy, a 59% respondentów chciałaby otrzymywać pensję w innym trybie niż miesięcznym – np. co tydzień, na wzór państw zachodnich. Symmetrical Labs opracowało rozwiązanie, które to wszystko umożliwia. Symmetrical.ai to zautomatyzowany doradca finansowy, który oferuje pracownikom kilka narzędzi: pensję na życzenie (dostęp do już zarobionych w danym okresie środków), pożyczki pracownicze o zerowym oprocentowaniu i zautomatyzowanego trenera finansowego, który pomoże w dokonywaniu właściwych decyzji finansowych. Wszystko to dostępne jest w formie przejrzystej aplikacji mobilnej, a samo rozwiązanie szybko integruje się z systemami płacowymi.

Symmetrical.ai na podstawie informacji dostarczonych przez pracodawcę  (wysokość wynagrodzenia, czas pracy itp.), znacząco poprawia dostępność i ofertę produktów finansowych korzystnych dla pracowników. W rezultacie, szczególnie ci o niższych dochodach mogą zaoszczędzić na niepotrzebnych opłatach i odsetkach. Ponadto, rozwiązanie to daje dostęp do obiektywnego i bezpłatnego doradztwa finansowego.

– Działamy jak rynek finansowy, ale wspierany przez pracodawców. Naszym wspólnym celem jest oferowanie naszym klientom, czyli pracownikom, takich produktów, które z ich perspektywy będą realną pomocą, a nie dodatkowym stresem finansowym – wyjaśnia Piotr Smoleń, CEO i współzałożyciel Symmetrical Labs.

– Nasze rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o obsłudze średnich i dużych organizacji w Europie. Obecnie mogą one wybierać pomiędzy kilkoma wyspecjalizowanymi dostawcami zaliczek gotówkowych i/lub produktów kredytowych dla pracowników, co jest pomocne na krótką metę, ale nie rozwiązuje rzeczywistych problemów pracowników, ani działów HR – twierdzi Piotr Smoleń. – Pomagamy pracodawcom wspierać pracowników nie tylko w poprawie ich stabilności finansowej, ale przede wszystkim w zdobyciu cennej i praktycznej wiedzy w zakresie finansów, co przełoży się na podejmowanie przez nich lepszych decyzji finansowych w przyszłości – dodaje Smoleń.

Rynek jest gotowy na rozwiązanie polskiego startupu, co potwierdza nie tylko wydłużająca się lista klientów, ale i deklaracje pracowników w Polsce. 79% badanych jest zdania, że możliwość finansowego wsparcia u swojego pracodawcy to lepsza opcja niż pożyczka w banku. Wśród powodów, dla których nie korzystali dotychczas z takiego wsparcia 34% respondentów wskazuje brak takiej możliwości u pracodawcy, a 17% nie ma śmiałości zwrócić się w ogóle z taką prośbą.

Co robią pracownicy, gdy kończą się ich środki finansowe? 65% respondentów ogranicza wydatki, natomiast aż 40% pożycza od rodziny lub znajomych. Polacy posiłkują się także debetem na karcie debetowej (19%) lub kartą kredytową (18%). 8% respondentów w takiej sytuacji zwraca się do pracodawcy z prośbą o zaliczkę lub pożyczkę lub bierze kredyt w banku (4%) lub instytucji finansowej innej niż bank (3%).

– Naszą misją jest przywrócenie pracownikom kontroli nad własnymi finansami. Chcemy, aby nasi użytkownicy podejmowali właściwe decyzje finansowe i mieli dostęp do uczciwych produktów finansowych” – mówi Daniel Wartołowski, COO i współzałożyciel firmy. „Cieszymy się, że znaleźliśmy partnerów, którzy będą nam towarzyszyć w tej podróży podczas tworzenia nowych płaszczyzn wzajemnego zaufania na rynkach finansowych – dodaje Wartołowski.

Finansowanie, jakie uzyskał polski startup w najnowszej rundzie seed ma charakter kapitałowy i dłużny. Po stronie kapitałowej wiodącą rolę odegrali Global Founders Capital – fundusz z ogromnym doświadczeniem w sektorze FinTech oraz Partech – globalny fundusz VC z niemal 40-letnim doświadczeniem. Inni inwestorzy w rundzie to m.in: Finch Capital, Market One Capital oraz Plug&Play dla których jest to kontynuacja wsparcia dla polskiego fintechu. To dotychczas największe jednorazowe wsparcie otrzymane przez Symmetrical Labs. W poprzedniej rundzie pre-Seed w maju 2019 roku inwestorzy wyłożyli na dalszy rozwój rozwiązania 6 milionów złotych.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem