Głównym celem konkursu jest przedstawienie najlepszych startupów z Polski (wybranych we współpracy z partnerami konkursu takimi jak ABSL, Infoshare czy TDJ Pitango) brytyjskiej publiczności oraz topowym inwestorom – oceniającym konkurs w Jury oraz biorących udział w Polish Tech Day.
Symmetrical.ai to startup funkcjonujący w modelu fintech-as-a-service. Prowadzi platformę do udzielania prostego i wygodnego finansowania, kojarzącą potrzebujących kapitału z oferującymi go instytucjami finansowymi. Za Symmetrical stoją jego twórcy: Daniel Wartołowski i Piotr Smoleń, który prezentował startup w Londynie. Misją Symmetrical.ai jest przywrócenie społeczeństwu kontroli nad danymi oraz zwiększenie dostępności kapitału. – Symmetrical.ai powstał, by zdemokratyzować kredyt i dać ludziom finansową wolność, uniezależniając ich decyzje finansowe od nastawienia banków – powiedział ze sceny Smoleń.
Złota szóstka – uczestnicy Pitch to London 2019
W tegorocznej edycji do rywalizacji przystąpiło 6 startupów z Polski:
- Smabbler – projekt oparty na sztucznej inteligencji z językowymi zdolnościami poznawczymi do zaawansowanej automatyzacji procesów z danymi tekstowymi.
- Symmetrical – platforma do udzielania prostego i wygodnego finansowania, kojarząca potrzebujących kapitału z oferującymi go instytucjami finansowymi.
- LESS industries – zestaw produktów wykorzystujących technologie Internetu Rzeczy do poprawy efektywności procesów rolniczych i przemysłowych poprzez inteligentne monitorowanie.
- AI – sterowane głosem oprogramowanie „smart home”.
- ai – wirtualny asystent wspierający przedstawicieli handlowych B2B.
- Callpage – system pozwalający na analizę zachowań osób odwiedzających stronę internetową i umożliwiający nawiązanie bezpośredniego kontaktu w 28 sekund.
– Staramy się nie tylko dać naszym startupom możliwość prezentacji, ale również ułatwić nawiązanie kontaktów biznesowych z funduszami VC operującymi w londyńskim City. Wyselekcjonowane firmy zaczynaja właśnie ekspansję na rynki zagraniczne i udział w Pitch To London daje im platformę dla wejścia na rynek międzynarodowy i zebrania funduszy. – powiedziała Aleksandra Pędraszewska z Fundacji PLUGin, organizatora Polish Tech Day.
Warto walczyć o uznanie inwestorów
Uczestnicy w trakcie krótkich 5-minutowych wystąpień przedstawili swój pomysł na biznes, a podczas sesji Q&A musieli przekonać Jury, że to właśnie oni zasługują na nagrodę. Jury przyglądało się czynnikom takim jak: innowacyjność produktu lub usługi, strategia i plan rozwoju, znajomość rynku i możliwości ekspansji oraz umiejętność prezentacji.
Przykład Packhelp, startupu produkującego zindywidualizowane opakowania na produkty, pokazuje, że warto jest starać się o zwycięstwo. Firma wzięła udział w Pitch To London zdobywając główną nagrodę w 2016 roku, a dziś dynamicznie się rozwija. W marcu tego roku Packhelp zebrał $10M od funduszy VC na dalszy rozwój. Jednym z funduszy był Speedinvest, którego przedstawicielka zasiadał w Jury tegorocznego konkursu.