Synology DS1621+, czyli bezpieczny sposób na przechowywanie danych

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Synology DS1621+, czyli bezpieczny sposób na przechowywanie danych

Udostępnij:

Każdy, kto kiedykolwiek utracił dane, wie, jak bolesne może to być doświadczenie. Gdy już dochodzi do utraty informacji w firmie, szuka się sposobów na ich przywrócenie i załatanie dziury, która doprowadziła do awarii. Znacznie lepiej jednak zapobiegać niż leczyć, a my znamy sposób, jak uchronić się przed utratą danych.

Stacjonarne działalności przeniosły się do internetu, a pracownicy biurowi spakowali służbowe laptopy i zabrali pracę do domu. Praca zdalna dla wielu z nas okazała się wygodniejsza, ale musimy pamiętać, że wiąże się też z nowymi utrudnieniami – między innymi z ograniczonym dostępem do służbowych danych i ich bardziej narażonym bezpieczeństwem.

Na szczęście firmy coraz częściej zwracają uwagę na jakość zabezpieczeń swoich kont i i gromadzonych informacji – inwestują w migracje danych do chmury lub w nowoczesne stacje dysków. Jeśli chodzi o to drugie rozwiązanie, na rynku mamy kilku sprawdzonych producentów, którzy oferują nowoczesne rozwiązania sieciowe pamięci masowej – jednym z nich jest Synology, którego produkt postanowiliśmy przetestować.

Dysk sieciowy – dla kogo jest to dobre rozwiązanie?

Do niedawna dyski sieciowe kojarzyły się raczej z większymi firmami, które gromadzą na tyle dużo danych, że potrzebują najbardziej zaawansowanych i pojemnych rozwiązań. Rozwój technologii i zdigitalizowanie wielu branż pokazało jednak, że to narzędzie sprawdza się także w średnich i małych firmach, które chcą mieć pewność, że ich dane są bezpieczne i że nie ulegną uszkodzeniu.

Dyski sieciowe sprawdzają się dzisiaj wszędzie tam, gdzie chcemy stworzyć własny magazyn danych, bez konieczności korzystania z abonamentów typu OneDrive, iCloud czy Dropbox. Kupując dysk sieciowy, z którego korzysta jednocześnie wiele osób, inwestujemy pieniądze tylko raz i nie musimy się martwić o kolejne płatności za subskrypcję. A na takim urządzeniu możemy przechowywać dokładnie takie same dane jak na chmurze – dokumenty, pliki graficzne, muzyczne, wideo i inne. Bezpiecznie przechowamy tam wszystkie pliki cyfrowe, które są elementem naszej pracy.

W mniejszych i średnich firmach nie ma możliwości (a także nie ma potrzeby) tworzenia całej serwerowni z dyskami, dlatego najlepiej sprawdzają się wolnostojące stacje, które są wyposażone w kilka dysków twardych. Każdy z nich umieszczony jest w osobnej kieszeni, co daje możliwość tworzenia różnych poziomów RAID, które pozwalają na dostęp do danych w razie awarii jednego z dysków.

Serwer NAS, który można rozbudowywać

Na początku możemy nie wiedzieć, ile docelowo będziemy potrzebować miejsca na dane, dlatego mniejsze firmy decydują się na stację z 2, maksymalnie 4 dyskami twardymi. Z czasem jednak okazuje się, że potrzebujemy więcej przestrzeni i kupujemy dodatkowe urządzenia. Rozwiązaniem jest dysk sieciowy z możliwością rozbudowywania w zależności od naszych potrzeb i czymś takim jest propozycja od Synology.

Model DS1621+ to stosunkowo niewielkie jak na swoje możliwości urządzenie – jego wymiary to 16,6 x 28,2 x 24,3cm i waży ok 5 kg. Bez problemu taką stację możemy ustawić na biurku – nie zajmuje dużo miejsca, a przy tym prezentuje się całkiem estetycznie.

Synology jest kompaktowe i niepozorne, ale bardzo wydajne – urządzenie ma 6 slotów na dyski twarde o wielkości 2,5″ lub 3,5″, z czego my do testowania dostaliśmy 2 dyski po 10 TB. Całą stację można jednak rozbudować nawet do 16 dysków (przy wykorzystaniu dodatkowych dwóch modułów rozszerzających DX517, z których każdy ma 5 kieszeni). Samo umieszczenie dysków w kieszeniach jest natomiast banalnie proste – wystarczy wypiąć z nich boczne panele, włożyć dysk, zamknąć panele i na koniec wystarczy wsunąć je do jednostki rozszerzającej.

Jeśli chodzi o firmowe użytkowanie takich dysków, ale także typowo domowy użytek, zazwyczaj rekomendowane jest stosowanie konfiguracji RAID – gdy jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu, nie tracimy danych, ponieważ system jest w stanie odtworzyć dane z pozostałych dysków. Urządzenie obsługuje kilka typów RAID: Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5, RAID 6.

Duża szybkość i duże możliwości

Przy przechowywaniu wielu dużych plików liczy się również szybkość odczytu i zapisywania – za wydajność serwera odpowiada czterordzeniowy procesor AMD Ryzen V1500B. Dodatkowo zastosowanie technologii 10GbE i opcjonalnej szybkiej karty sieciowej pozwala na  osiągnięcie szybkości odczytu sekwencyjnego na poziomie ponad 3 100 MB/s.

DS1621+ został wyposażony w gniazdo rozszerzenia PCIe obsługujące karty rozszerzeń. Dodatkowo do dyspozycji mamy dwa gniazda NVMe obsługujące  dyski SSD M.2 2280.

Na tylnym panelu znalazły się dwa sporej wielkości wentylatory, które zapewniają odpowiednie chłodzenie serwera. Dodatkowo mamy do dyspozycji różne złącza – 2x eSATA, 3x USB 3.0, 4x RJ45.

Komfort użytkowania

Sama stacja jest prosta w obsłudze, a dodatkowy komfort zapewnia oprogramowanie, które pozwala na zarządzanie wszystkimi plikami. Mowa o DiskStation Manager – intuicyjnym oprogramowaniu dla wszystkich serwerów Synology NAS, które ma ułatwiać zarządzanie zasobami cyfrowymi w domu i biurze. W DiskStation Manager można w łatwy sposób zarządzać pamięcią masową (przejrzysty interfejs), a także zapobiegać błędom typu Bit rot (inteligentne czyszczenie danych, które okresowo sprawdza pamięć masową).

Bezpieczeństwo najważniejsze

Czy w biurze, czy w domu, najważniejsze jest bezpieczeństwo danych. Dyski sieciowe Synology mają dwustopniowy system uwierzytelniania, kontroler RAID, program antywirusowy oraz zaawansowaną kontrolę dostępu. To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć swoje dane przed ich utratą.

Dodatkowo serwer DS1621+ oferuje bezlicencyjną aplikację Active Backup, która umożliwia tworzenie kopii zapasowych na wielu poziomach – to jednocześnie oszczędność czasu, a także nakładu pracy i kosztów poprzez ochronę własności firmy. Usługa przede wszystkim zapewnia infrastrukturze IT elastyczne i niezawodne metody odzyskiwania danych, zmniejszając tym samym ryzyko przestojów i zapewniając ciągłość działania firmy. W ten sposób bezproblemowo dopełniamy działanie sprzętu za pomocą oprogramowania, które pozwala na scentralizowanie zarządzania danymi oraz usprawnienie rejestracji, wdrażania i pomocy technicznej.

Czy warto kupować?

W tym wypadku nie mam wątpliwości – warto. Jeśli tylko poważnie podchodzicie do bezpieczeństwa swoich danych, a także cenicie sobie szybkość jakość obsługi plików, dysk sieciowy od Synology jest idealnym rozwiązaniem. Koszt podstawowy takiego urządzenia z 6 slotami kosztuje ok. 4500 zł, co jest atrakcyjną ceną, biorąc pod uwagę zalety tego produktu.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Synology