Syntetyczna rogówka izraelskiego startupu pozwoliła odzyskać wzrok niewidomemu

syntetyczna rogowka izraelskiego startupu pozwolila odzyskac wzrok niewidomemu
Udostępnij:
Z Izraela płyną dobre wieści, które dla niewidomych i niedowidzących mogą przynieść nadzieję na odzyskanie wzroku. Wszystko za sprawą syntetycznej rogówki od startupu CorNeat KPro, która w tym kraju została wszczepiona po raz pierwszy.

Dzisiejszy rozwój medycyny napawa nadzieją, że coraz więcej niepełnosprawności będzie mogło być trwale leczonych. Kolejnym przykładem jest operacja, która okazała się być przełomowa w dziedzinie chirurgii refrakcyjnej (od redakcji - dziedzina medycyny związana z okulistyki).

Zabieg został przeprowadzony w Izraelu na 78-letnim mężczyźnie, który był całkowicie niewidomy. Celem było wszczepienie mu syntetycznej rogówki, dzięki której pacjent miał odzyskać wzrok. Operacja odbyła się bez żadnych komplikacji, a efekty były natychmiastowe - okazało się, że mężczyzna zaraz po zdjęciu bandażów był w stanie czytać tekst i rozpoznać znajomych.

Za przełomowym wynalazkiem, jakim jest syntetyczna rogówka, stoi izraelski startup rogówki CorNeat KPro - wynalazcą i współzałożycielem firmy jest dr Gilad Litvin.

"Odsłonięcie pierwszego wszczepionego oka i przebywanie w tym pokoju w tym momencie było surrealistyczne. Po latach ciężkiej pracy widok kolegi z łatwością wszczepiający CorNeat KPro i obserwowanie, jak inny człowiek odzyskuje wzrok, następnego dnia było elektryzujące i poruszające emocjonalnie, w pokoju było dużo łez" - mówi założyciel CorNeat KPro.

Sama operacja odbyła się klinice Rabin Medical Center w Petah Tikva w Izraelu. Za cały zabieg odpowiadała profesor Irit Bahar, kierownik oddziału okulistycznego w Rabin Medical Center.

"Zabieg był prosty, a wynik przerósł wszelkie nasze oczekiwania. Moment, w którym zdjęliśmy bandaże, był emocjonalny i znaczący. Takie chwile są wypełnieniem naszego powołania jako lekarzy. Jesteśmy dumni z bycia w czołówce tego ekscytującego i znaczącego projekt, który niewątpliwie wpłynie na życie milionów" - mówił po operacji profesor Bahar.

T dopiero początek dla rozwoju technologii nowoczesnych soczewek, a mimo to już teraz w samym Izraelu na zabieg zapisanych jest ponad 10 kolejnych pacjentów i kilka osób z reszty świata (Kanada, Francja, USA, Niderlandy).