System głosowy Alexa od Amazona będzie odpowiadał na pytania dotyczące leków

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

System głosowy Alexa od Amazona będzie odpowiadał na pytania dotyczące leków

Udostępnij:

Amazon ogłosił współpracę z First DataBank, dostawcą informacji o lekach i urządzeniach medycznych. Użytkownicy systemu głosowego Alexa będą mieć dostęp do informacji dostarczanych przez klinicystów FDB na temat szerokiej gamy leków, a także środków ostrożności, interakcji i skutków ubocznych.

Z usług FDB korzystają ośrodki opieki dla seniorów oraz inne podmioty świadczące opiekę zdrowotną. Współpraca obu firm może pomóc w zarządzaniu opieką przewlekle chorych i zdalnym monitorowaniu pacjentów.

Venture Beat podaje przykładowe pytania, na które może odpowiadać teraz Alexa:

  • Alexa, jaki rodzaj leku to Ibuprofen?
  • Alexa, jakie są skutki uboczne Sertraliny?
  • Alexa, czy Advil jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
  • Alexa, jaka jest różnica pomiędzy Tylenolem a Advilem?

Rozwój w sektorze HealthTech

Partnerstwo Amazona z FDB jest kontynuacją współpracy z brytyjską Narodową Służbą Zdrowia (National Health Service), której celem jest umożliwienie otrzymania informacji zdrowotnych zweryfikowanych przez NHS za pomocą systemu Alexa.

W związku z tym pod koniec ubiegłego roku Amazon nawiązał współpracę z firmą farmaceutyczną Omnicell i siecią sklepów spożywczych Giant Eagle, aby uzupełniać recepty i przypominać ludziom o przyjmowaniu leków za pośrednictwem Alexa.

Jak Amazon rozwija Alexę?

W 2018 r. Amazon nawiązał współpracę z Wolfram Research w celu integracji silnika wiedzy obliczeniowej Wolfram Alpha z Alexa, aby poprawić odpowiedzi asystenta na pytania związane z matematyką i nauką.

We wrześniu ubiegłego roku Amazon uruchomił kontrowersyjną platformę Alexa Answers, która pozwala ludziom na przekazywanie odpowiedzi, które mogą być udostępniane milionom użytkowników Alexa na całym świecie.

W grudniu 2019 r. uruchomiono Alexa Knowledge Skills, który pozwala pracownikom i klientom na zadawanie pytań dotyczących danych organizacji, np. informacje o budynku, wydarzenia, FAQ, słowniki, katalogi produktów itp.

W eksperymencie przeprowadzonym w sierpniu ubiegłego roku przez Loup Ventures, Asystent Google odpowiedział prawidłowo na 92,9% z 800 pytań dotyczących m.in. nawigacji i ogólnych informacji. Siri od Apple osiągnęło 83,1%, a Alexa 79,8% prawidłowych odpowiedzi.

Amazon kupił Health Navigator

W ubiegłym roku w portfolio Amazona pojawiła się kolejna firma z branży medycznej. Zakupiony Health Navigator to narzędzie do diagnozowania online objawów chorobowych.

Szczegóły transakcji nie są znane. Wiemy natomiast, że Health Navigator zatrudnia zaledwie kilkanaście osób – to o wiele mniej niż PillPack, za który Amazon zapłacił 753 mln dolarów.

Projekt opieki zdrowotnej Amazona skupia się jak na razie tylko na pracownikach firmy, jednak w przyszłości spółka planuje komercjalizację usługi. W 2018 r. właściciel firmy Jeff Bezos ogłosił połączenie sił z Warrenem Buffetem i JPMorgan Chase. Celem współpracy ma być tworzenie innych prozdrowotnych rozwiązań.