Systemy ERP – inwestycja w przyszłość Twojego biznesu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

mindbox

Udostępnij:

Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to określenie dla wyspecjalizowanego oprogramowania, które służy do kompleksowego zarządzania rozmaitymi procesami realizowanymi w ramach organizacji. ERP ma za zadanie integrować dane i procesy związane z różnymi obszarami, np. sprzedażą, finansami, produkcją, księgowością czy logistyką. Implementacja ERP pozwala wielu firmom na całym świecie na poprawę rentowności, wzrost efektywności biznesowej a także na skrócenie czasu realizacji zamówień. W poniższym artykule przedstawiamy wiele interesujących informacji na temat ERP.

System ERP – najważniejsze informacje

System ERP, czyli z angielskiego Enterprise Resources Planning, to nowoczesne oprogramowanie informatyczne, dzięki któremu bardzo łatwo i kompleksowo można zarządzać wszystkimi zasobami należącymi do danego przedsiębiorstwa. ERP cechuje uniwersalność – wszystkie firmy, które decydują się na inwestycję w to oprogramowanie, zyskują szereg możliwości na zarządzanie rozmaitymi gałęziami prowadzonej przez siebie działalności, co skutkuje poprawą rentowności oraz wzrostem zaufania do firmy wśród jej klientów i partnerów biznesowych.

Podstawowy cel, jaki przyświecał twórcom ERP, to usprawnienie efektywności działania przedsiębiorstw poprzez zapewnienie lepszej koordynacji i możliwości zintegrowania różnych procesów biznesowych. Podmioty gospodarcze dysponujące ERP mogą konsolidować dane i zasoby w jednym centralnym miejscu, co przynosi znaczące oszczędności a także szereg wymiernych korzyści. Pracownicy rozmaitych działów mogą korzystać z tych samych danych, co pozwala na wzrost ich efektywności i zmniejszenie ryzyka występowania błędów. Dla przykładu: gdy pracownicy działu handlowego chcą zgłosić zapotrzebowanie na poszczególne produkty, mogą wówczas z łatwością zgłosić ten fakt do działu produkcji.

Ile firm w Polsce zainwestowało już w ERP?

Z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2019 roku 28,5% polskich firm posiadało system ERP. Może wydawać się, że jest to niewiele, jednak trzeba pamiętać o tym, iż odsetek firm inwestujących w to oprogramowanie z roku na rok dynamicznie wzrasta.

Właściciele przedsiębiorstw, którzy mają świadomość tego, jak istotne są inwestycje w nowe technologie, mają ogromne możliwości na powiększanie swoich przewag konkurencyjnych, docieranie do nowych klientów a także kontrahentów.

Kiedy warto postawić na implementację ERP?

Inwestycja w ERP jest dobrym rozwiązaniem we wszystkich firmach, w których dotychczasowy sposób zarządzania zasobami oparty na tradycyjnych procedurach okazał się czasochłonny i zbyt kosztowny. Oznacza to, że tak naprawdę na implementację ERP powinna zdecydować się większość przedsiębiorstw.

Warto zaznaczyć, że systemy ERP, które są obecnie oferowane na rynku, wyróżniają się tym, iż zakres ich funkcjonalności można dostosować do indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa, dzięki czemu można znacząco obniżyć koszty. Dodatkowo, z systemów ERP korzystają nie tylko globalne konsorcja, ale także małe przedsiębiorstwa zatrudniające kilkanaście osób.

O czym należy pamiętać podczas poszukiwania systemu ERP?

Wybór systemu ERP to bardzo ważna decyzja, która powinna być podjęta po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji firmy a także przejrzeniu ofert od różnych dostawców. Trzeba też mieć na uwadze zasięg działania naszej firmy oraz liczbę klientów i pracowników. Jest to bardzo istotne, ponieważ ERP musi być w pełni dostosowany do naszych potrzeb.

Właściciel firmy musi też wskazać, jakich dokładnie rozwiązań informatycznych potrzebuje. Inny ERP przyda się, gdy zależy nam na obniżeniu kosztów operacyjnych, a jeszcze inny, gdy skupiamy się na tym, by poprawić standardy w zakresie obsługi klienta.

Implementację systemu ERP trzeba powierzać doświadczonym fachowcom mającym odpowiednią wiedzę. Wprowadzenie ERP musi być poprzedzone gruntowną analizą potrzeb firmy, ponieważ oprogramowanie powinno być dostosowane do konkretnych potrzeb – tylko wtedy korzystanie z systemu może przynieść korzyści. Jedną z najbardziej znanych i renomowanych firm, która oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie implementacji oprogramowania ERP, jest Mindbox. Szczegółowe informacje na temat oferty tego dostawcy ERP są dostępne na https://mindboxgroup.com/pl/.

 

Artykuł reklamowy powstał we współpracy z Mind Box