Szczecińskie firmy informatyczne tworzą nowoczesne usługi dla TVP!

Dodane: 12.02.2013

Mam Startup

Udostępnij:

Nowoczesna usługa, łącząca tradycyjną telewizję z Internetem, została udostępniona przez Telewizję Polską dzięki współpracy z Technoparkiem Pomerania oraz Klastrem ICT Pomorze Zachodnie. Szczecińskie firmy zrzeszone w Klastrze stworzyły aplikację telewizji hybrydowej dla widzów Teatru Telewizji.

Nowoczesna usługa, łącząca tradycyjną telewizję z Internetem, została udostępniona przez Telewizję Polską dzięki współpracy z Technoparkiem Pomerania oraz Klastrem ICT Pomorze Zachodnie. Szczecińskie firmy zrzeszone w Klastrze stworzyły aplikację telewizji hybrydowej dla widzów Teatru Telewizji. Umożliwia ona m.in. wyświetlanie na ekranie telewizora dodatkowych informacji o oglądanym spektaklu czy zapoznanie się z aktualnym repertuarem.

Nowa aplikacja telewizji hybrydowej, udostępniona przez TVP dla widzów Teatru Telewizji, umożliwia łączenie tradycyjnego programu telewizyjnego z dodatkowymi usługami dostępnymi przez Internet. Oznacza to, że widzowie mogą dowiedzieć się więcej o spektaklu w trakcie jego oglądania. Rozbudowana wersja serwisu umożliwia im pozyskiwanie informacji o aktualnym repertuarze, przeglądanie zdjęć, wywiadów i materiałów autorskich o spektaklach i ich twórcach czy zapoznawanie się z aktualnościami dotyczącymi Teatru Telewizji. W kolejnym etapie aplikacja telewizji hybrydowej oferować będzie również materiały w wersji wideo.

Stworzenie tej dodatkowej usługi w standardzie HbbTV było możliwe dzięki projektowej i finansowej współpracy TVP z Technoparkiem Pomerania oraz szczecińskimi firmami zrzeszonymi w Klastrze ICT Pomorze Zachodnie. Nowoczesna aplikacja telewizji hybrydowej dla Teatru Telewizji powstała przy współpracy dwóch firm – LepszyProjekt, która zbudowała, przetestowała i wdrożyła aplikację na serwerach TVP oraz TEONITE, która zapewniła projekt graficzny i wsparcie techniczne, a także zajmowała się koordynowaniem realizacji projektu.

Stworzona przez nas aplikacja pozwala widzom Teatru Telewizji pozyskiwać dodatkowe informacje, np. o oglądanym właśnie spektaklu – sprawdzić, kto go wyreżyserował, jaka jest obsada itd. Nie trzeba już tych informacji poszukiwać w innym źródle – w magazynach telewizyjnych czy w Internecie – ponieważ dzięki telewizji hybrydowej są one udostępniane na ekranie telewizora – mówi Robert Olejnik, właściciel firmy TEONITE. Roman Zając z firmy LepszyProjekt dodaje – Granica pomiędzy mediami coraz bardziej się zaciera. Hybrydowe połączenie telewizji i Internetu jest kolejnym, naturalnym etapem tego procesu. Aplikacje hybrydowe zapewnią użytkownikom większy wybór treści na żądanie, łatwiejszą interakcję, a w przyszłości szeroki zakres usług dostępnych na wyciągnięcie pilota do telewizora.

Jak wskazuje Roman Zając, obecnie barierą jest rozpowszechnienie nowych telewizorów zdolnych do odbioru aplikacji hybrydowych, ale producenci sprzętu zgodnie zapowiadają wypełnienie tej luki. Według analityków firmy Deloitte, rok 2013 będzie okresem rozwoju telewizji hybrydowej – liczba odbiorników umożliwiających korzystanie z telewizji hybrydowej przekroczy 100 milionów, a do końca dekady zdecydowana większość nowych telewizorów sprzedawanych w krajach rozwiniętych będzie miała taką możliwość.

Aplikacja Teatru Telewizji jest drugim serwisem wdrożonym dla konkretnego programu na nowej platformie hybrydowej TVP. Dostępna będzie w TVP 1, TVP2 i wszystkich kanałach Telewizji Polskiej nadawanych w naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniej TVP uruchomiła usługę hybrydową dla pasma porannego TVP2 „Pytanie na śniadanie”. Kolejne aplikacje będą wzbogacać „Wiadomości”, „Panoramę” i „Teleexpress”.

źródło: informacja prasowa

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem