Sztuczna inteligencja jurorem w konkursie literackim

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Sztuczna inteligencja jurorem w konkursie literackim

Udostępnij:

Organizatorzy Poznańskich Targów Książki (6–7 marca 2020 r.) ujawniają kolejny punkt w programie imprezy. Drugiego dnia wydarzenia odbędzie się inauguracja konkursu literackiego BLEF. Zgłoszone prace oceni kapituła, w której jednym z jurorów będzie… sztuczna inteligencja.

W pierwszy weekend marca Poznań po raz kolejny stanie się stolicą literatury. Na uczestników wydarzenia czekają m.in. interesujące spotkania autorskie czy merytoryczne warsztaty i prelekcje w ramach towarzyszącej targom konferencji Book Marketing. W ostatnim czasie do grona atrakcji dołączyła uroczysta inauguracja BLEF-u, konkursu literackiego na mikropowieść sensacyjną. Pojedynek organizowany jest od zeszłego roku przez Fundację Duży Format. To pierwszy taki konkurs literacki w Polsce, a drugi w Europie, w którym nadesłane prace będą oceniane również przez… AI!

 Sztuczna inteligencja wybierze potencjalny bestseller

Jurora „udostępnia” firma Literacka – startup z Olsztyna, który opracował narzędzie służące do analizy tekstów w języku polskim. Fiona – bo tak nazywa się wirtualna jurorka – czyta książki z zawrotną szybkością i za pomocą algorytmów potrafi wyłapać zaawansowane cechy fabuły.

– Fiona jest w stanie dać rzetelną informację na temat tego, na ile dany tekst pasuje do określonych kategorii literackich. Doskonale radzi sobie także z tym, by ocenić, czy spełnia on warunki kryminału, czyli na przykład, czy trzyma w napięciu – wyjaśnia Małgorzata Sieniewicz, prezes olsztyńskiego startupu. Spółka już od kilku lat pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji na rynku książki, opracowała m.in. system zaawansowanych rekomendacji książek, w którym algorytmy, bazując na miękkich cechach fabuły, są w stanie zarekomendować lekturę dopasowaną do gustu, ale także nastroju czytelnika.

– Z naszego narzędzia do rekomendacji codziennie korzysta wielu czytelników. Postanowiliśmy wykorzystać ten sukces i iść o krok dalej, tworząc rozwiązanie dedykowane twórcom – pisarzom, selfpublisherom – ale także wydawcom. Tym razem pracujemy nad algorytmami, które znacznie przyspieszą proces wydawniczy, oceniając, w jakim stopniu dana książka ma szanse stać się bestsellerem – zdradza Urszula Witkowska z Literackiej.

Zalążkiem tego portalu jest właśnie Fiona. Jurorka ekspresowo zbada prace zgłoszone do konkursu, a ich autorzy wraz z końcem konkursu otrzymają szczegółową analizę swojego dzieła. O tym, czy wybór algorytmów okaże się zbliżony do wskazań literaturoznawców, przekonamy się już niebawem.

Uroczysta inauguracja BLEF-u odbędzie się na scenie główniej Poznańskich Targów Książki w sobotę, 7 marca, o godz. 13:00.