Sztuczna inteligencja pomoże startupom rozwijać ich pomysły

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Sztuczna inteligencja pomoże startupom rozwijać ich pomysły

Udostępnij:

Polski software house ITMAGINATION rozpoczął współpracę z firmą KISSPatent z Holandii, zajmującą się doradztwem patentowym i technologicznym dla startupów. Na początku kwietnia została uruchomiona platforma KISSPlatform, która dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji wspiera innowatorów weryfikując ich pomysły biznesowe, wyznaczając kierunki rozwoju i proponując zakres ochrony patentowej. ITMAGINATION zaprojektowało i przygotowało zaplecze technologiczne projektu.

Zespół Data Science ITMAGINATION, specjalizujący się we wdrażaniu systemów sztucznej inteligencji (AI), uczestniczył w budowaniu technologii dla nowoczesnej platformy internetowej. Głównym celem rozwiązania jest weryfikacja przez algorytm sztucznej inteligencji pomysłów technologicznych przedsiębiorców, którzy poprzez KISSPlatform zgłaszają swoje projekty doradcom technologicznym i patentowym. Inicjatywa jest realizowana dla firmy KISSPatent pochodzącej z Holandii, specjalizującej się w tworzeniu strategii rozwoju dla startupów. Założycielką i prezesem firmy jest dr D’vorah Graeser, która posiada 20 letnie doświadczenie jako ekspert prawa patentowego i własności intelektualnej oraz jest licencjonowanym agentem patentowym w USA.

Technologia wsparciem dla ludzkiej pracy

Internetowa platforma to miejsce, w którym przedsiębiorcy zgłaszają doradcom KISSPatent pomysły na biznes oparte o cyfrowe technologie. Jest to pewnego rodzaju pierwszy filtr, który muszą przejść innowatorzy, aby wzbudzić zainteresowanie swoją wizją i przekazać najważniejsze informacje ekspertom. Do tej pory proces przebiegał bardzo tradycyjnie. Doradca poświęcał średnio kilka godzin na rozmowę lub spotkanie z pomysłodawcą. Następnie weryfikował potencjał komercyjny i technologiczny projektu, aby opracować strategię rozwoju. Dzięki KISSPlatform wykorzystującej sztuczną inteligencję stworzoną przez ITMAGINATION, proces stanie się bardziej efektywny. Doradcy otrzymają gotowy formularz z dogłębną analizą obszaru, jakiego dotyczy technologia (np. blockchain, robotyka, insurtech), potencjału jej komercjalizacji i możliwości ochrony patentowej. Dzięki takiej selekcji informacji, doradcy mogą sprawnie ocenić, na jakim etapie znajduje się projekt i zaplanować następne kroki przyszłej współpracy.

– W obecnych czasach praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, a w ostatnich tygodniach jest nawet konieczna. Cieszymy się, że mimo przeszkód nie przestajemy pomagać ludziom z innowacyjnymi pomysłami, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Chcemy wspierać ludzi z wizją i czynić świat lepszym. Stworzyliśmy KISSPlatform, aby łatwiej współpracować z innowatorami, pomagając im znaleźć odpowiednie ścieżki rozwoju, partnerów i doradców. Jesteśmy dumni, że realizujemy ten projekt wspólnie z ITMAGINATION, które okazało się niezawodnym partnerem. Od rozpoczęcia współpracy do uruchomienia platformy minęło zaledwie 6 tygodni. Polegamy na doświadczeniu ITMAGINATION we wdrażaniu systemów AI, aby nasza platforma funkcjonowała na najwyższym poziomie – mówi D’vorah Graeser, założycielka i prezes KISSPatent.

Sztuczna inteligencja, która uczy się o technologiach

Model sztucznej inteligencji autorstwa ITMAGINATION w projekcie KISSPlatform wykorzystuje zaawansowany algorytm uczenia maszynowego operujący na języku naturalnym. – Wdrażaniem sztucznej inteligencji zajmujemy się od lat, ale tutaj nie ma schematów. Każdy projekt to tak naprawdę nowy etap. System zaimplementowany w KISSPlatform działa w trudnym środowisku nowych technologii, które jest bardzo zmienne i obfituje w skomplikowane terminy. Jesteśmy jednak dobrze przygotowani, ponieważ wykorzystując wiodące architektury oraz najnowsze rozwiąnia z obszaru uczenia maszynowego, stworzyliśmy sztuczną inteligencję, która będzie stale rozwijać swoją wiedzę i zakres doradztwa. Współpraca z KISSPatent przebiega zgodnie z planem. Widzimy w ich działaniach prawdziwą misję, aby pomagać innowatorom wdrażać pomysły w życie – mówi Łukasz Dylewski, manager dywizji Data Science ITMAGINATION.

Stworzone AI opiera się na połączeniu najlepszych obecnie dostępnych rozwiązań oraz nauczeniu ich pracy z trudną treścią opisów technologicznych i patentowych. System rozpoczynając pracę na platformie posiada już zasoby niezbędne do analizy projektów, jednak nieustannie uczy się działania w środowisku skomplikowanej terminologii i słów, które w codziennej mowie posiadają zupełnie odmienną interpretację niż w kontekście technologicznym. Poprzez ciągłą analizę setek branżowych artykułów, opisów oraz nowych źródeł wiedzy pojawiających się w internecie, KISSPlatform będzie stale poprawiać swoją skuteczność. Wdrożona sztuczna inteligencja przeprowadza analizę kontekstową, która zapewnia rozumienie sensu i intencji złożonych wypowiedzi, a nie tylko pojedycznych zdań czy haseł. Wykorzystanie rozwiązań z obszaru NLP (Natural Language Processing) pomogło ekspertom ITMAGINATION zbudować skuteczny algorytm. Analiza projektu odbywa się w czasie rzeczywistym, w formie czatu online. Dzięki temu, osoba zgłaszająca projekt nie zorientuje się, że po drugiej stronie ekranu nie znajduje się człowiek, lecz algorytm.