Sztuczna inteligencja pomoże w nauce gry na gitarze

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Sztuczna inteligencja pomoże w nauce gry na gitarze

Udostępnij:

Wielu z nas myślało lub wciąż myśli o nauce gry na gitarze, czyli jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. W większości rezygnujemy z tego marzenia ze względu na konieczność długiej i systematycznej nauki wiążącej się ze sporym kosztem. Pomocną dłoń, zarówno do amatorów, jak i zawodowców chcących szkolić swoje umiejętności, wyciąga technologia.

Konkretniej, polski startup mu6label opracował urządzenie zintegrowane z dedykowaną aplikacją, które pozwala osiągać pożądane efekty znacznie szybciej, oferując jednocześnie wygodną i dostępną dla każdego formę nauki – zarówno samodzielną, jak i uzupełnienie lekcji z nauczycielem. Po bardzo dobrym przyjęciu konceptu produktów w USA i Europie Zachodniej, spółka pracuje nad kolejną rundą finansowania w celu wdrożenia stałej linii produkcyjnej oraz zintensyfikowania swojej ekspansji zagranicznej.

,,I can’t get no…” chyba każdy z nas od razu słyszy w głowie melodię tego kultowego utworu. A kto nie chciał choć przez chwilę poczuć się jak Keith Richards, słynny gitarzysta The Rolling Stones, grając początkowy riff tej jednej z najbardziej znanych piosenek w historii rock and rolla. Pewnie większość z nas odpowiedziałaby twierdząco. Jednak nie każdy może pochwalić się takim talentem czy chociażby umiejętnością grania na gitarze. Bardzo często nauka gry na instrumencie muzycznym wymaga wielu lat systematycznej praktyki i prawie zawsze związana jest z dużym kosztem. Nie inaczej jest w przypadku gry na gitarze, gdzie oprócz sprzętu, musimy zaopatrzyć się w stroiki, tunery, metronomy, odpowiednie materiały, a to wszystko opatrzyć jeszcze wieloma lekcjami u profesjonalistów i godzinami ćwiczeń. Co więcej, nawet korzystając z instrukcji wyniesionych ze szkoły muzycznej, czy też ćwicząc w akompaniamencie dedykowanych aplikacji, nigdy nie mamy pewności, że robimy to we właściwy sposób.

– Nawet uczestnicząc w kursie gry na gitarze z nauczycielem, osoby ćwiczące w domu nie są świadome błędów i złych nawyków, które mogą utrwalać. Ponadto samodzielne ćwiczenie w domu nie zapewnia wielu zewnętrznych motywatorów do dalszej praktyki. Z kolei kursy gry na gitarze w aplikacjach mobilnych nie są w stanie precyzyjnie określić konkretnych błędów popełnianych przez gitarzystę i mogą nieswiadomie utrwalać złe nawyki podczas ćwiczeń. Dodatkowo nauka wymaga różnych akcesoriów i urządzeń (metronom, stroik, tabulatury, podręczniki itp.), co często prowadzi do rozproszenia uwagi i zmniejszenia efektywnego czasu ćwiczeń. Wszystko to zniechęca początkujących i średnio zaawansowanych gitarzystów do kontynuowania nauki gry na gitarze – komentuje Artur Grygoruk, CMO mu6label – Bazując na naszych wieloletnich obserwacjach, a także własnych doświadczeniach jako muzyków, zaproponowaliśmy rozwiązanie tego wyzwania w postaci mu6label. Opracowane przez nas urządzenie we współpracy z dedykowaną aplikacją oferuje połączenie wszystkich niezbędnych narzędzi do nauki i rozwijania umiejętności gry na gitarze, w tym asystę wirtualnego nauczyciela oraz dostęp do szerokiej bazy tabulatury. Jest to rozwiązanie zarówno dla osób chcących dopiero zacząć swoją przygodę z gitarą, jak i uzupełnienie dla szkolących się pod okiem profesjonalistów dodaje Grygoruk.

Opracowana przez mu6label technologia wykorzystując Machine Learning oferuje stawiającym pierwsze kroki w muzycznym świecie użytkownikom prawdziwe lekcje gry na gitarze w domu, a bardziej doświadczonym muzykom pozwala skutecznie rozwijać umiejętności. W połączeniu z technologią uczenia maszynowego system słucha oraz wykrywa błędy popełniane przez grającego. Wskazuje określone typy pomyłek, takie jak wyciszone struny czy nieprawidłowo wybrzmiewające nuty w akordach i solówkach. Co więcej, aplikacja od razu wskazuje potencjalne przyczyny tych błędów. Niezależnie od tego, czy jest to kwestia ułożenia palców, czy inny czynnik, system oferuje spersonalizowane informacje zwrotne i sugeruje najskuteczniejsze ćwiczenia, dzięki czemu użytkownik może szybciej i łatwiej doskonalić swoje umiejętności. Pozwalając na dokładną praktykę w zaciszu domowym, mu6label staje się także uzupełnieniem kursu gitarowego, prowadzonego przez profesjonalnego nauczyciela.

Naszym zamiarem było stworzenie kompleksowego narzędzia pozwalającego na naukę gry na gitarze w domu na naprawdę dobrym poziomie. Śmiało możemy stwierdzić, że udało nam się stworzyć osobistego nauczyciela gry na gitarze, który stopniem zaawansowania może śmiało konkurować i przewyższa funkcjonalnością dotychczas znane, najpopularniejsze aplikacje do nauki, które  informują jedynie czy użytkownik zagrał dobrze czy źle, nie skupiając się na rzeczywistej przyczynie błędnej melodii. Takie rozwiązania bardzo często powodują utrwalanie złych technik gry na gitarze. Natomiast wdrożone przez nas rozwiązania oparte na AI oraz ML zapewniają dokładność analizy i rekomendują odpowiednie ćwiczenia, indywidualnie dobrane do użytkownika. Wszystko tak, jak w trakcie normalnej lekcji z nauczycielem, dlatego mu6Label doskonale sprawdza się zarówno do samodzielnej nauki, jak i w postaci uzupełnienie kursu prowadzonego przez profesjonalistę  komentuje Artur Grygoruk, CMO mu6label.

Nauka gry na gitarze wymaga zaangażowania i systematyczności, zazwyczaj związanych z regularnym treningiem w domu oraz kształtowaniem dobrych nawyków technicznych. Nie jest to zadanie łatwie, co pokazują badania przeprowadzone przez producenta gitar Fender, według którego aż 90% początkujących rezygnuje z nauki w ciągu pierwszego roku od jej rozpoczęcia. Generuje to ogromny rynek związany z doskonaleniem szkoleń i sprowadzaniem nauki gry na gitarze do bardziej przystępnej i efektywnej formy.

Według różnych raportów, w tym opracowania przedstawionego przez organizację NAMM, wielkość globalnego rynku akcesoriów do instrumentów muzycznych oraz drukowanych materiałów dydaktycznych wynosi ponad 2,5 miliarda dolarów. Natomiast całkiem młody rynek aplikacji i kursów muzycznych online rośnie w bardzo dynamicznym tempie. W 2022 osiągnął ponad 180 mln dolarów, a w 2031 roku szacowany jest na ponad 800 mln dolarów. Produkt opracowany przez mu6label, odpowiadając na realne potrzeby rynku, ma sporą szansę na zbudowanie swojej mocnej pozycji i szerokiej bazy klientów na całym świecie – komentuje Michał Lehmann, partner zarządzający SpeedUp Bridge Alfa, będącego pierwszym inwestorem spółki.

Rozwiązanie opracowane przez mu6label oferuje znaczącą zmianę edukacji muzycznej. Nie tylko pozwala amatorom na samodzielne stawianie pierwszych kroków w muzycznym świecie, ale co najważniejsze, współgra z lekcjami realizowanymi przez profesjonalnych nauczycieli. Pozwala szlifować umiejętności na każdym etapie rozwoju, dostosowując się do poziomu użytkownika, tym samym współgra i uzupełnia lekcje prowadzone w profesjonalnych szkołach, pozwalając na bezbłędną praktykę domu.

Zobacz także

Polska sztuczna inteligencja lepsza, niż ChatGPT? To całkiem realne

JR Holding i EKIPA zainwestują 3 mln zł w bazy muzyczne