Sztuczna inteligencja wesprze pracę prawników

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Sztuczna inteligencja wesprze pracę prawników

Udostępnij:

Emplocity, spółka zajmująca się automatyzacją procesów w biznesie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, rozpoczęła wspólnie z kancelarią Lex Secure – świadczącą usługi prawne za pośrednictwem infolinii 24h – realizację stworzenia LexBota – bota prawniczego, który wesprze prawników w udzielaniu opinii prawnych dla klientów i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji.
LexBot umożliwi firmom uruchomienie systemu szybkich porad prawnych dla swoich klientów, członków bądź pracowników. Celem Emplocity i Lex Secure jest stworzenie narzędzia, które będzie przyjazne dla użytkownika, a jednocześnie łatwe do wdrożenia w organizacji. W założeniach twórców LexBot będzie wykorzystywał tzw. architekturę głębokich sieci neuronowych z uczeniem wielozadaniowym, aby w sposób zautomatyzowany generować odpowiedzi na zapytania prawne użytkowników i odpowiadać na nie pod nadzorem eksperta (prawnika) – wszystko w ramach łatwego i intuicyjnego interfejsu konwersacyjnego, przypominającego dialog z drugim człowiekiem.

– Wykorzystanie naszej technologii w domenie usług prawnych jest dla nas nie tylko ciekawym projektem, odpowiadającym na potrzeby współczesnego rynku, ale doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju, czyli dostarczanie naszych botów domenowych automatyzujących wybrane procesy – powiedział Krzysztof Sobczak, CEO Emplocity.

LexBot po otrzymaniu zapytania dokona jego analizy oraz kategoryzacji. W kwestiach prostszych bot udzieli krótkich odpowiedzi lub dostarczy dokumenty z istniejącego repozytorium. W przypadku pytań bardziej skomplikowanych LexBot dokona klasyfikacji, zaproponuje rozwiązanie prawne i przydzieli je do prawnika najlepiej dopasowanego (dostępność, specjalizacja) do nadzoru odpowiedzi. Takie rozwiązanie pozwoli na bardziej efektywne przekazywanie wiedzy do klienta. Użytkownik nie musi szukać odpowiednich informacji, zaś obsługa ze strony prawnika może zostać zminimalizowana jedynie do ewentualnego zatwierdzania wygenerowanych odpowiedzi bota.

W świecie, w którym miliony użytkowników codziennie poszukują w internecie pomocy prawnej, a nasi adwokaci działają w trybie 24 godzin na dobę przez 356 dni w roku, odpowiadając na setki pytań z każdej dziedziny prawa, naturalną potrzebą wydało nam się wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji w automatyzacji usług prawnych. Zapewnienie szybkiego i powszechnego dostępu do obsługi prawnej ma z jednej strony wysoki potencjał biznesowy jak dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów, ale też pozwala na większą demokratyzację dostępu do usług prawnych – mówi radca prawny Kajetan Komar-Komarowski z Kancelarii Lex Secure.

Szybkość, pewność i cena to kluczowe aspekty obsługi prawnej

Obecnie rynek porad prawnych funkcjonuje w sposób manualny. Obsługa klientów odbywa się ręcznie – bez wsparcia ze strony systemów automatyzujących pracę, nie mówiąc o zastosowaniu elementów sztucznej inteligencji. Praca prawnika udzielającego porad prawnych czy przygotowującego pisma procesowe jest w dużej mierze powtarzalna i pracochłonna. W kontakcie bezpośrednim prawnik jest w stanie w danej chwili obsłużyć tylko jednego klienta – jego zdolność do świadczenia usług jest ograniczona liczbą godzin pracy, które jest w stanie poświęcić na pracę nad dokumentacją. W efekcie, po zgłoszeniu się do tradycyjnej kancelarii prawnej przygotowanie odpowiedzi prawnej (opinii) trwa od kilku do nawet kilkunastu dni.

Tymczasem, jak wykazują badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Radców Prawnych w Warszawie, klient biznesowy oczekuje szybkiej reakcji w postaci odpowiedzi tu i teraz, najpóźniej następnego dnia. Rośnie też znaczenie ceny. Blisko 35% klientów twierdzi, że bariery finansowe zniechęcają ich do skorzystania z usług prawników.

Na polskim rynku odnotowuje się rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w zakresie obsługi dużej liczby pytań prawnych w krótkim czasie, głównie w kontekście departamentów prawnych dużych i średnich firm.

Naturalna synergia nowoczesnej technologii i tradycyjnych usług prawnych

Wśród społeczeństwa rośnie akceptacja dla rozwiązań bazujących na zautomatyzowanej komunikacji. Użytkownicy w coraz większym stopniu korzystają z interfejsów konwersacyjnych. Różnego rodzaju komunikatory tekstowe (Messenger, Slack, Microsoft Teams) stają się de facto standardem komunikacji międzyludzkiej, także w zastosowaniach biznesowych. Użytkownicy oczekują, że interfejs komunikacji będzie miał formę konwersacyjną. Stąd coraz szersze zastosowanie i rozwój inteligentnych chatbotów, pozwalających na automatyczne przetwarzanie języka naturalnego (Neuro-linguistic programming – NLP) i wykorzystujących algorytmy szeroko pojętej klasy głębokich sieci neuronowych.

– Budujemy system, który – po odpowiednim treningu sztucznej sieci neuronowej – będzie w stanie udzielać odpowiedzi na zapytania użytkowników sformułowane w języku naturalnym, w sposób bezpośredni, tak jak ma to miejsce w przypadku swobodnej rozmowy. Tego typu rozwiązania mają szansę zrewolucjonizować wiele segmentów gospodarki, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z zarządzaniem wiedzą, wymianą informacji i obsługą zapytań klientów ­– wyjaśnia Arkadiusz Talun, CTO Emplocity.

LexBot będzie dostępny w formule SaaS (Software as a Service) – za relatywnie niską opłatę miesięczną, bez konieczności kosztownego i czasochłonnego procesu wdrożenia. Dzięki temu LexBot będzie miał istotną przewagę konkurencyjną wobec innych tego typu rozwiązań. “Lekkość” rozwiązania dla użytkowników z poziomu łatwego interfejsu konwersacyjnego zapewni komunikacja odbywająca się za pomocą języka naturalnego, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania czy konieczności szkolenia z obsługi narzędzia.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem