Sztuczna inteligencja zastąpi testy związków chemicznych na zwierzętach

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Badacze uważają, że oprogramowanie wyszkolone na danych dotyczących toksyczności substancji jest tak samo skuteczne jak drogie testy na zwierzętach. Modele komputerowe mogą zastąpić niektóre standardowe badania przeprowadzane na milionach zwierząt każdego roku.

fot. unsplash.com

Naukowcy nadal testują nowe związki chemiczne na zwierzętach. Wpuszczają substancje do oczu królików w celu sprawdzenia, czy są one drażniące, czy podają chemikalia szczurom w celu określenia śmiertelnych dawek. Wynika to z potrzeby zrozumienia otaczającego nas świata. Nie od dziś wiadomo, że niektóre z nowopowstających substancji mogą oddziaływać na żywe komórki w nieoczekiwany sposób, powodując nieprzewidziane szkody. 

Sztuczna inteligencja może to zmienić. Niektóre testy mogą zostać zautomatyzowane w oparciu o wiedzę o interakcjach chemicznych. 

Z opublikowanego na Toxicological Sciences artykułu wynika, że naukowcy stworzyli bazę danych z zagrożeniami chemicznymi poprzez przetwarzanie w języku naturalnym dokumentacji przedłożonej Europejskiej Agencji Chemicznej zawierającej około 10 000 substancji chemicznych. Obok tego zidentyfikowali powtórzone testy OECD w celu ustalenia występowania ostrej toksyczności, podrażnienia oczu i skóry, mutagenności i uczulenia skóry. Rozszerzona baza danych zawierająca ponad 866 000 właściwości chemicznych została wykorzystana jako dane szkoleniowe oraz do modelowania zagrożeń zdrowotnych i właściwości chemicznych. 

Sztuczna inteligencja została przeszkolona w oparciu o zebrane dane i może przewidzieć, jak toksyczne mogą być dziesiątki tysięcy nieznanych substancji chemicznych, na podstawie wcześniejszych testów na zwierzętach, a wyniki uzyskane przez algorytm okazały się tak dokładne, jak testy na żywo. 

Nie jest to pierwszy system komputerowy, który próbuje przewidzieć, czy substancja chemiczna będzie toksyczna. Nowością jest natomiast rozmiar bazy danych, którą system może wykorzystać.