„Sztuczni ludzie” od Samsunga zastąpią doradców, aktorów i prezenterów. Przerażające czy przydatne?

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

„Sztuczni ludzie” od Samsunga zastąpią doradców, aktorów i prezenterów. Przerażające czy przydatne?

Udostępnij:

O technologii NEON usłyszeliśmy po raz pierwszy podczas targów CES 2020, ale do dziś Samsung dopracowywał swoich „sztucznych ludzi”. Do czego ma służyć ta nowa opcja w smartfonach?

Awatary i memoji świetnie się przyjęły w świecie social media – za ich pomocą możemy lepiej wyrażać swoje emocji i szybko reagować na otrzymywane wiadomości. Na tym jednak nie kończy się rozwój pisma obrazkowego w sieci – okazuje się, że kolejnym krokiem będą… sztuczni ludzie.

O co chodzi ze wykreowanymi postaciami, które już wkrótce pojawią się na smartfonach z serii Galaxy? Samsung rozwija technologię o nazwie NEON, która powstała we współpracy z firmą STAR Labs. Sylwetki różnych osób (różne narodowości, typy urody, a nawet reprezentowane profesje) będą generowane przez sztuczną inteligencję i do złudzenia będą przypominać prawdziwych ludzi. Szczegółowość tych animacji robi ogromne wrażenie, gdyż rysy twarzy, ubrania i ruchy zostały znakomicie odtworzone przez grafików, ale teraz nasuwa się pytanie – po co one w ogóle powstały?

Samsung zamierza wykorzystywać fotorealistyczne awatary do tworzenia mediów – sztuczni ludzie zastąpią aktorów, statystów, prezenterów i influencerów, bez których do tej pory trudno było nam wyobrazić sobie kanały społecznościowe i różnego rodzaju wideo. Neony będą mogły być także np. asystentami na na stronie bankowej, doradcami podatkowymi, konsultantami, trenerami jogi a nawet… psychoterapeutami, którzy wysłuchają naszych problemów.

Czy Neonom uda się w internecie całkowicie zastąpić człowieka? Jest ku temu potencjał – sztuczni ludzie będą wyposażone w unikalną osobowość, a za pomocą algorytmów będą generować „wyrażenia, dialogi i emocje”. Co więcej, awatary bedą w stanie „porozumiewać się” między sobą i z prawdziwymi ludźmi. Według zapowiedzi twórców, Neony generują odpowiedzi przez dosłownie milisekundy, a więc będziemy mieć wrażenie obcowania z prawdziwymi istotami.

Tak zaawansowana technologia wymagała stworzenia osobnej platformy, dlatego STAR Labs stworzyło dla Neonów CORE R3 (skrót oznacza Rzeczywistość, Czas Rzeczywisty i Responsywność), która już wkrótce połączy się z rozwijaną obecnie platformą SPECTRA odpowiadającą za inteligencję, uczenie się, emocje i pamięć.

Według plotek Neony mają pojawić się na urządzeniach z serii Galaxy, ale nie zostało to jeszcze ostatecznie potwierdzone. Tak samo nieznana jest jeszcze data premiery tej innowacyjnej (i nieco niepokojącej) technologii.