Szukamy innowacji wspierających branżę morską! Wystartowała trzecia edycja programu akceleracyjnego Techseed

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Szukamy innowacji wspierających branżę morską! Wystartowała trzecia edycja programu akceleracyjnego Techseed

Udostępnij:

Czy w branży morskiej jest miejsce na innowacje? Zdecydowanie tak – to sektor który, jak nigdy wcześniej, potrzebuje nowatorskich rozwiązań. To również jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Morska energetyka wiatrowa, digitalizacja, cyberbezpieczeństwo, łańcuchy dostaw, dekarbonizacja, recykling – to tylko niektóre z obszarów szeroko pojętej niebieskiej gospodarki. W tym roku to również składowe wyzwań kolejnej edycji programu preakcelaracyjnego Techseed.

Inkubator Starter już po raz trzeci organizuje program wspierania pomysłów biznesowych Techseed. Tegoroczna edycja skupiała się będzie na wygenerowaniu technologicznych rozwiązań odpowiadających na wyzwania lokalnej branży morskiej. Do programu zaproszone zostaną zespoły, które mają pomysły na innowację w jednym lub kilku z następujących obszarów: ekologia, energetyka, edukacja i informacja. Jeżeli jednak projektowane rozwiązanie nie mieści się w żadnym z tych obszarów, a dotyczy morza, również można je zgłosić do programu.

– Jeżeli macie pomysł, który wydaje wam się innowacyjny, który może coś wnieść do branży, to teraz jest właśnie czas na spróbowanie swoich sił poprzez start w programie Techseed – mówi Paweł Grobelny, Senior Surveyor w DNV Poland, członek grupy ULG projektu BluAct, pracującej na programem i stawianymi w nim wyzwaniami.

– Duże firmy, takie jak Polenerga, są w stanie rozwijać duże projekty. Ale często te innowacyjne rozwiązania powstają właśnie w małych firmach i zespołach – dodaje Paweł Mawduk, Local Content Manager w MFW Bałtyk II & III i również członek grupy ULG projektu BluAct.

Od pomysłu do startupu

Udział w programie preakceleracyjnym to dla doskonały sposób na dopracowanie i weryfikację pomysłów biznesowych oraz na nawiązanie nowych, cennych kontaktów zawodowych. Warsztaty biznesowe, indywidulane konsultacje z ekspertami oraz możliwość zaprezentowania pomysłu przed inwestorami, potencjalnymi partnerami i klientami to tylko niektóre z elementów programu.

– Do programu przyszłam tylko z pomysłem. Podczas dwóch miesięcy mieliśmy prawie 40 godzin warsztatów i spotkań. To jest ogromna pigułka wiedzy dla przyszłych startupowców i startapowczyń. Dowiedziałam się bardzo dużo na temat budowania startupów, przekuwania pomysłu w prawdziwy biznes oraz sprawdzania swoich idei. Dzisiaj mój pomysł to już nie sam pomysł, ale realny biznes, który ma pomóc branży stoczniowej. Więc naprawdę można zrobić coś dobrego, a przy tym fajnie się bawić – tak o swoich doświadczeniach z Techseed opowiada zeszłoroczna finalista Dominika Werdecka-Latarska, inspektorka powłok malarskich w Cornad Shipyard i założycielka startupu Zvrot.

Zespoły zawalczą o nagrodę główną – 10.000 zł!

Program Techseed realizowany jest od czerwca do września 2022 roku. Obecnie, do 12 czerwca trwa rekrutacja. Następnie wybrane zespoły przejdą do kolejnych etapów obejmujących cykl warsztatów biznesowych oraz indywidualne konsultacje w ramach Startup Bootcamp. Podsumowaniem kilkutygodniowej pracy uczestników będzie Demo Day – gala finałowa, podczas której zespoły zaprezentują wypracowane w czasie projektu pitch decki (krótkie prezentacje inwestorskie) i zawalczą o nagrodę główną – 10.000 zł.

– Techseed to nie tylko nauka, a też ludzie, z którymi można nawiązać kontakty, mogące w przyszłości zaowocować nowymi pomysłami lub nowymi biznesami. To wszystko może się zdarzyć, tylko trzeba zrobić ten pierwszy krok, czyli wziąć udział w programie – zachęca Dominika Werdecka-Latarska.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na tej stronie.

Jeśli zespół potrzebuje wsparcia i dopracowania pomysłów w trakcie trwania rekrutacji, może zgłosić się na bezpłatne warsztaty przygotowawcze. Szczegóły dostępne na tej stronie.

Organizatorem programu finansowanego przez Miasto Gdańsk jest Inkubator Starter – unikalna w skali Trójmiasta przestrzeń stworzona z myślą o wspieraniu i rozwijaniu przedsiębiorczości. Jednym z kluczowych obszarów są działania pomagające w budowaniu konkurencyjnych i innowacyjnych rozwiązań dla sektora gospodarki morskiej w województwie pomorskim.

 

Artykuł powstał we współpracy z Inkubatorem Starter