Z czym musicie się liczyć próbując pozyskać finansowanie w tym roku? – W roku 2023 inwestorzy będą na pewno ostrożniejsi. To oznacza pogłębiony, a więc i wydłużony due diligence. To jednak dobry sygnał. Oznacza inwestycje w spółki, które mają potencjał by faktycznie się rozwijać, a więc i stymulować polski ekosystem – powiedział Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.
Luka kapitałowa wynosi już nawet kilkaset miliardów złotych
– Luka kapitałowa nie jest zjawiskiem nowym, zwłaszcza w odniesieniu do startupów w początkowej fazie rozwoju. Można powiedzieć, że to normalne, kiedy powstaje więcej projektów niż jest kapitału do ich sfinansowania, a obronią się tylko te najlepsze. Problem w tym, że mamy teraz wyjątkowo trudny okres, więc nawet bardzo dobre projekty mogą nie przetrwać. Aby w pełni wykorzystać potencjał polskiego ekosystemu startupowego trzeba wesprzeć przedsiębiorców w procesie pozyskiwania finansowania – z jednej strony uzupełniając rynek prywatny pieniędzmi publicznymi, a z drugiej dbając o wysoki poziom programów akceleracyjnych – mówi Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland.
Zawsze jest inne wyjście: anioł biznesu
– Zgodnie z Raportem „Jak inwestują najlepsi aniołowie biznesu w Polsce?”, wiele rund inwestycyjnych łączy zaangażowanie aniołów biznesu z funduszami Venture Capital. Choć już wiemy, że 2022 r. był bardzo dobry pod kątem wartości inwestycji dokonanych przez polskie VC, to wraz z zakończeniem POIR oraz globalnym spowolnieniem spodziewamy się znacznie zminiejszonej podaży kapitału wysokiego ryzyka, który już obserwujemy. Ta sytuacja rynkowa zwiększy znaczenie aniołów biznesu, którzy podejmują decyzje szybko i elastycznie dostosowują się do rynku – powiedział nam w styczniu Rober Ługowski, założyciel Cobin Angels.
Jeśli jednak celujecie w pozyskanie większych kwot nadal aktywne są następujące fundusze:
3TS Capital Partners
Sektor: Spółki technologiczne (software, innowacyjne rozwiązania dla biznesu, fintech, adtech, medtech, digital media, e-commerce) z naciskiem na rozwiązania B2B SaaS
Typ: VC / growth
Dla kogo? Scaleupy, na etapie wzrostu i ekspansji, min. 2.5 mln euro przychodów
Inwestycje: 3-10 mln euro
3TS Capital Partners inwestuje w regionie CEE od ponad 20 lat, w tym czasie dokonał ponad 50 inwestycji w spółki technologiczne na etapie wzrostu i ekspansji. W tym momencie inwestuje z czwartego już funduszu technologicznego, obejmuje znaczne pakiety mniejszościowe, robi cash-outy, co-inwestuje z innymi funduszami, zwykle leaduje rundy. Specjalizuje się w międzynarodowym skalowaniu biznesów na rynek europejski i amerykański oraz wspólnych exitach z założycielami do dużych międzynarodowych funduszy i graczy strategicznych. W Polsce jest inwestorem w Autenti, Perfect Gym, Fru.pl, a historycznie w SALESmanago, Rankomat.pl i H88 z grupy giełdowej R22.

Abris Capital Partners
Sektor: usługi dla biznesu, e-commerce, ochrona zdrowia, nowoczesne technologie, usługi/produkty konsumenckie
Typ: Private Equity
Dla kogo? firmy z regionu CEE średniej wielkości, o zdrowych fundamentach i dużym potencjale rozwoju
Inwestycje: najczęściej 30-70 mln euro, z nastawieniem na zakup większościowego udziału w spółce
Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, specjalizująca się w transformacji ESG. Pierwszy podmiot z branży private equity w CEE, który otrzymał prestiżowy certyfikat B Corp – najbardziej cenioną i uznawaną na całym świecie akredytację ESG. Wśród spółek, które dynamicznie rozwinęły się pod skrzydłami funduszy Abris, znalazły się m.in. Siódemka, Novago, Masterlease, CARGOUNIT oraz Patent Co. Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris to między innymi Alsendo, Scanmed, Velvet CARE, WDX oraz MatexLab.
Accelero Ventures
Sektor: Ekologia, OZE, BioTech, IT/ICT, CleanTech
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? Startupy
Inwestycje: do 4 mln zł
Accelero Venture obejmuje udziały mniejszościowe, dzięki temu pomysłodawcy i założyciele posiadają dalszy realny wpływ na działalność spółki, jej rozwój oraz określenie i wykonanie kolejnych celów. Kryteria oceny potencjału, którymi kieruje się fundusz to: prawa własności intelektualnej, tworzenie własności dodanej, przekonujący model biznesowy i występowanie lokalnej potrzeby.
Accession Capital Partners
Sektor: Manufacturing, Business Services, Healthcare, Financial Services
Typ: Private Equity, Mezzanine
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie Środkowej
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 264 mln euro
ACP bardzo poważnie traktuje kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, aby osiągnąć pozytywny wpływ poprzez swoją działalność i trwałe zwroty z inwestycji. Fundusz koncentruje się na wspieraniu transformacji środowiskowej i przyspieszenia postępu w kierunku bardziej integracyjnego i inkluzywnego społeczeństwa.
Adamed Technology
Sektor: Healthtech
Typ: CVC
Dla kogo? early-stage
Inwestycje: nie podano
W 2015 r. Adamed (firma farmaceutyczna i biotechnologiczna) powołał Adamed Technology, specjalny zespół, który współpracuje z nowymi firmami technologicznymi. Oprócz finansowania kapitałowego, zespół wspiera startupy w stawianiu pierwszych kroków na drodze do tworzenia nowych produktów i usług, a także rozwijania działalności komercyjnej.
Apax Partners
Sektor: Tech, Services, Healthcare, Internet/Consumer
Typ: Private Equity, Buyout
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? Małe i średnie przedsiębiorstwa
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 9 mld euro
Apax Partners LLP jest globalną firmą doradczą private equity. Fundusz ma szereg zasad i procedur, które stosuje na całym świecie, znanych jako Globalne Standardy Biznesowe („GBS”). GBS służy jako ogólny podręcznik zgodności dla wszystkich pracowników na całym świecie i zawiera zasady dotyczące przeciwdziałaniu przekupstwu i korupcji, praniu pieniędzy i sankcjom gospodarczym, konfliktom interesów, transakcji na kontach osobistych i w innych kluczowych obszarach zgodności w odniesieniu do działalności firmy.
Aper Ventures
Sektor: DeepTech, Hardware
Typ: VC
Program PFR: PFR OI
Dla kogo? Startupy
Inwestycje: rundy serii A, od 5-20 mln zł
Kapitalizacja: 125 mln zł
Fundusz wykorzystuje wieloletnie doświadczenie w inwestycjach Venture Capital i Private Equity na rynku polskim i zagranicznym, współinwestując z lokalnymi i zagranicznymi inwestorami prywatnymi oraz aniołami biznesu.
Arkley Brinc
Sektor: Hardware, IoT, MedTech, FoodTech, Przemysł 4.0, Energy, Mobility, Smart Cities
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? startupy
Inwestycje: do 1 mln dolarów
Kapitalizacja: 56 mln zł
Jako Accelerator VC, Arkley zajmował się inwestycjami hardware’owymi w Europie. Fundusz skupił się na startupach na wczesnym etapie rozwoju, pomagając im rozwijać się od prototypu do IPO. Umożliwił startupom ze swojego portfolio walidację ich produktów, połączył je z dystrybutorami i przedstawił partnerom w Dolinie Krzemowej.
Brinc jest inwestorem i akceleratorem. Wartością dodaną Brinc jest sieć partnerska w Chinach, umożliwiająca zapewnienie najlepszych kanałów produkcji, sprzedaży i dystrybucji dla startupów. Obecne portfolio Brinc obejmuje 240 startupów z zespołami z 40 krajów.
Avallon MBO
Sektor: specjalistyczna produkcja, FMCG, nowe technologie, służba zdrowia, IT (SaaS, rozwiązania chmurowe)
Typ: Private Equity, Buyout
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? wiodące firmy w wybranym segmencie rynku, o sprawdzonym modelu biznesowym i ugruntowanej pozycji
Inwestycje: 10-20 mln euro
Kapitalizacja: 137 mln zł
Avallon od 25 lat zajmuje się inwestycjami kapitałowymi (rynek wykupów menedżerskich). Do tej pory uczestniczył w ponad 100 transakcjach z udziałem menedżerów. Zajmuje się także, jako fundusz private equity, zarządzaniem funduszami, gdzie inwestorami są międzynarodowe i krajowe instytucje finansowe.
Avia Capital
Sektor: IoT, Robotics, CleanTech, Production-Software
Typ: VC
Program: PFR: PFR KOFFI, PFR NCBR CVC
Dla kogo? małe i średnie spółki
Inwestycje: 3-12 mln euro
Kapitalizacja: 59 mln euro
AVIA Capital wspiera: polskie spółki działające w szybko rosnących sektorach gospodarki i rozwijające sprzedaż eksportową; przedsiębiorców poszukujących środków i partnera do realizacji planów inwestycyjnych np. na rozbudowę mocy produkcyjnych, rozwój produktu, przejęcie innej firmy; właścicieli, którzy myślą o sprzedaży firmy w przyszłości i chcą zwiększyć jej wartość; menedżerów planujących zaangażować się kapitałowo w biznes; udziałowców potrzebujących uporządkować lub uprościć strukturę własnościową.

Beechbrook Capital
Sektor: Bez preferencji
Typ: Private Equity, Private Debt
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? MŚP w Europie Północnej
Inwestycje: nie podano
Beechbrook został założony w 2008 r. i ma bardzo doświadczony międzynarodowy zespół inwestorów. Do tej pory dokonał ponad 65 inwestycji.
BeyondNet Zero
Sektor: ClimateTech
Typ: VC
Program PFR: PFR Green Hub
Dla kogo? startupy
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 3,5 mld dolarów
BeyondNetZero łączy globalną platformę General Atlantic z doradcami z sektora finansowego, przemysłowego i klimatycznego, aby identyfikować i wspierać szybko rozwijające się firmy, które ostatecznie mają potencjał do walki ze zmianami klimatu na dużą skalę. Strategia BeyondNetZero koncentruje się na 4 głównych tematach: dekarbonizacja, efektywność energetyczna, ochrona zasobów oraz zarządzanie emisją CO2.
bValue Starter
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? startupy early-stage w Europie Wschodniej i Południowej
Inwestycje: 200.000-1mln euro
Kapitalizacja: 52 mln zł
bValue Starter to fundusz seed VC inwestujący na etapie produktu oraz pierwszych przychodów. Jest to fundusz inwestujący w startupy ze zróżnicowanymi modelami biznesowymi adresujące globalny rynek. Fundusz jest wspierany ekosystemem doradców których fundusz alokuje odpowiednim spółkom celem transferu wiedzy i know-how w zakresie budowy procesów rekrutacyjnych, marketingowych i sprzedażowych.
bValue Growth
Sektor: oprogramowanie i usługi b2b, transformacja energetyczna, narzędzia i ekosystemy e-commerce, dobra i usługi konsumpcyjne
Typ: Private Equity
Dla kogo? firmy z Europy
Inwestycje: nie podano
Inwestycje: 5-15 mln euro
bValue Growth zainwestuje do 12 spółek. Założono również bValue Bench – grupę ekspertów i doradców, którzy są aktywnie zaangażowani w pomoc przy projektach z portfolio funduszu. Zespół doradców bValue to ponad 50 ekspertów w 2 filarach tematycznych: Go-To-Market i Operations. W ramach Go-to-Market eksperci pomagają w strategii i cenach, sprzedaży i sukcesie klienta, marketingu i wzroście. Natomiast filar operacyjny koncentruje się na: pozyskiwaniu i rozwoju talentów, technologii, finansach oraz analizie danych.

CofounderZone
Contrarian Ventures
Sektor: ClimateTech
Typ: VC
Program PFR: PFR Green Hub
Dla kogo? startupy z Europy i Izraela na etapie seed
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 57 mln euro
Contrarian Ventures wspiera startupy budujące technologię, która stanie się infrastrukturą jutra. Wykorzystuje Energy Tech Summit, Energy Tech Challengers i Climate50, aby podjąć wspólne wysiłki w celu zmobilizowania zasobów i wejścia na ścieżkę dekarbonizacji gospodarki.
CVI
Sektor: usługi finansowe, towary przemysłowe, handel i usługi, opieka zdrowotna, dobra konsumpcyjne, nieruchomości, technologie, media, telekomunikacja, transport, rozrywka, hotel, energetyka i logistyka
Typ: Private Equity, Private Debt
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? spółki z regionu CEE
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 132 mln euro
CVI Dom Maklerski (CVI) jest niezależną firmą inwestycyjną kontynuującą działalność Credit Value Investments, która zajmowała się pozabankowym finansowaniem przedsiębiorstw w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oferowane instrumenty: dług senioralny, dług podporządkowany, dług typu “unitranche”, mezzanine, dług konwertowalny i private equity.

DN Capital
Sektor: Software, Fintech, Marketplaces, Consumer Internet
Typ: VC
Program PFR: PFR KOFFI
Dla kogo? startupy na etapie seed i serii A
Inwestycje: do 20 mln euro
Kapitalizacja: 62 mln funtów
DN Capital to globalna firma venture założona w 2000 r. z siedzibą w Londynie, Berlinie i San Francisco. Skupia się na serii seed, A i niektórych inwestycjach serii B w Europie i Ameryce Północnej. Fundusz jest zainteresowany czterema sektorami: oprogramowanie, fintech, marketplace’y i Consumer Internet.

EEC Magenta
Sektor: AI, IoT, Przemysł 4.0, energetyka, ICT i cyberbezpieczeństwo
Typ: VC, CVC
Program PFR: PFR NCBR CVC
Dla kogo? Startupy na etapie seed
Inwestycje: 1-30 mln zł
Kapitalizacja: 210 mln zł
EEC Magenta jest niezależną firmą venture capital zarządzającą dwoma funduszami o łącznej kapitalizacji 210 mln złotych. Inwestorami w Funduszach są Tauron Polska Energia SA, PFR Ventures Starter FIZ, PFR NCBR CVC FIZ oraz zespół zarządzający.
Eurazeo (Smart City II)
Sektor: Technology, HealhTech, FinTech
Typ: Private Equity
Program PFR: PFR Green Hub
Dla kogo? startupy, MŚP, spółki o średniej kapitalizacji i korporacje
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 300 mln euro
Eurazeo specjalizuje się w trzech klasach aktywów, w których rozwinął znaczną wiedzę. Inwestuje zarówno dla siebie, jak i dla klientów instytucjonalnych. Koncentruje się na wszystkich rozwijających się sektorach, w tym w technologii, opiece zdrowotnej i usługach finansowych.

ffVC Tech&Gaming
Sektor: Gaming, Enterprise Software, FinTech, AI, RegTech, Drones & Robotics
Typ: VC, CVC
Program PFR: PFR NCBR CVC
Dla kogo? seed, early stage
Inwestycje: pierwsza inwestycja: od 1 do 8 mln zł; kontynuacja projektu: do 15 mln zł
Kapitalizacja: 100 mln zł
Fundusz ffVC Tech and Gaming powstał w ramach partnerstwa Totalizatora Sportowego, krajowego operatora loterii i ffVC, przy silnym udziale PFR Ventures i NCBR. Celem funduszu są inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju, głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, które dodatkowo zostaną połączone z ekosystemem ffVC m. in. umożliwiając ekspozycję w USA, np. podczas wydarzeń organizowanych przez fundusz oraz spotkań z amerykańskimi inwestorami. Spółki te będą miały również dostęp do sieci kontaktów oraz zasobów Totalizatora Sportowego – w tym możliwość testowania wybranych rozwiązań.
Finch Capital
Sektor: Payments, Regulatory & ESG Software, Business Applications, PropTech, InsurTech, Banking & Asset Management
Typ: VC
Program PFR: PFR KOFFI
Dla kogo? startupy z Europy
Inwestycje: 5-15 mln euro
Finch jest sygnatariuszem Investing in Women Code – zobowiązania do wspierania rozwoju przedsiębiorczości kobiet w Wielkiej Brytanii poprzez poprawę ich dostępu do narzędzi, zasobów i finansów. Kodeks zobowiązuje organizacje m.in do posiadania nominowanego członka wyższego szczebla zespołu kierowniczego, który będzie odpowiedzialny za wspierania równości w dostępie do finansowanie.
Freya Capital
Sektor: MedTech, CleanTech, InsurTech, FinTech, Gaming
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? early-stage
Inwestycje: do 1 mln euro
Kapitalizacja: 63 mln zł
Założyciele, menedżerowie, inwestorzy i doradcy Freya Capital mieli okazję przeprowadzić i uczestniczyć w ponad 100 transakcjach (od finansowania zalążkowego, przez późniejsze rundy finansowania, po wyjścia), o łącznej wartości przekraczającej 1 miliard dolarów.
FundingBox DeepTech Fund
Sektor: SaaS, Marketplace, AI, Przemysł 4.0
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? startupy early-stage z Europy
Inwestycje: do 4 mln zł
Kapitalizacja: 28 mln zł
Dla fundusz ważny jest potencjał skalowalności startupowego pomysłu. Mogą aplikować startupy, które nie mają jeszcze przychodów. Ale należy posiadać prototyp zweryfikowany przez użytkownika. FundingBox DeepTech Fund jest również otwarty na współinwestycje.

H.I.G Capital
Sektor: SaaS, Fin Tech, Consumer Tech, Marketplaces, AI/ML, HealthTech
Typ: Private Equity, Buyout
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? firmy ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Ameryki Łacińskiej
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 2 mld euro
Rodzina funduszy H.I.G. obejmuje private equity, growth equity, nieruchomości, bezpośrednie pożyczki, infrastrukturę, zadłużenie w sytuacjach specjalnych i biozdrowie. Zespół H.I.G. to ponad 500 specjalistów inwestycyjnych z dużym doświadczeniem operacyjnym, konsultingowym, technologicznym i zarządzaniem finansami. Od 1993 r. firma zainwestowała w ponad 400 firm o łącznych przychodach przekraczających 52 miliardy dolarów.

Icos Capital
Sektor: BioTech, AgriTech, Przemysł 4.0
Typ: VC, CVC
Program PFR: PFR NCBR CVC
Dla kogo? startupy
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 20 mln euro
Icos jest firmą venture capital działającą na styku cyfrowego i zrównoważonego przemysłu. Łączy korporacje i startupy.
Innova Capital
Sektor: usługi dla biznesu i usługi finansowe, nowoczesne technologie, Przemysł 4.0, produkty i usługi konsumenckie, ochrona zdrowia, handel detaliczny
Typ: Private Equity, Buyout
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? średniej wielkości przedsiębiorstwa działające w Europie Środkowo-Wschodniej
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 271 mln euro
Innova Capital jest niezależnym doradcą private equity, działającym w Polsce od 1994 r. Inwestuje w udziały większościowe w spółkach wycenianych na 25–150 mln euro, obejmując zazwyczaj pakiety o wartości 25–40 mln euro.

KnowledgeHub Starter
Sektor: MarTech, FinTech, Przemysł 4.0
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? startupy seed
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 62 mln zł
Zespół KnowledgeHub składa się z przedsiębiorców i ekspertów z dziedzin inwestowania, marketingu i reklamy. Firmy wspierane przez fundusz mogą liczyć na współpracę z rekomendowanymi liderami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w biznesie, finansach i marketingu.

Lakestar
Sektor: FinTech, HealthTech, Vertical Software, DeepTech, Game&Media, ClimateTech
Typ: VC
Dla kogo? seed to growth
Inwestycje: nie podano
Misją Lakestar jest znajdowanie, finansowanie i rozwijanie przełomowych firm wspieranych przez technologię zakładanych w Europie i poza nią. Założony przez Klausa Hommelsa zespół zainwestował w takie firmy jak Skype, Spotify, Facebook i Airbnb. Od czasu pozyskania pierwszego funduszu w 2012 r., Lakestar zarządza łączną kwotą ponad 2,8 mld euro w ramach czterech funduszy.
Montis Capital
Sektor: Przemysł 4.0, Life Science
Typ: VC
Program PFR: PFR OI, PFR Green Hub
Dla kogo? runda A i powyżej
Inwestycje: 1,5 mln – 5 mln euro
Montis dąży do współpracy ze świetnymi zespołami, skalowalnymi modelami biznesowymi, innowacyjnymi i już zweryfikowanymi rynkowo produktami w celu zapewnienia kapitału na ekspansję i wzrost w dwóch sektorach: a) Przemysł 4.0 – robotyka, sztuczna inteligencja, IoT, big data i deep tech; b) Life Science – biotechnologia, farmaceutyki, technologie biomedyczne, nutraceutyki, kosmeceutyki, przetwórstwo żywności, urządzenia środowiskowe i biomedyczne.
Movens Capital
Sektor: fintech, martech, e-commerce support, logistics, medtech, industry 4.0, deep-tech, sport & wellness, marketplaces & SaaS
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? seed – seria A / Polska / CEE
Inwestycje: 250 000 – 1 mln euro
Kapitalizacja: 62 mln zł
Movens koncentruje się na startupach, które wykorzystują uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję w automatyzacji procesów. Fundusz wspiera swoje spółki portfelowe w: następnej rundzie finansowania, HR, marketingu, ekspansji międzynarodowej lub strategii cenowej.
Movens GE
Sektor: nutrition, sport & fitness, healthcare & diagnostics, environment & resource consumption
Typ: growth equity
Dla kogo? MŚP w CEE
Inwestycje: 2 – 6 mln euro
Movens GE oferuje: budowanie funkcji zarządzania finansami, organizację zespołu sprzedaży i zwiększenie rentownego wzrostu przychodów, usprawnienie operacji i IT, marketing inwestorski i przygotowanie większościowego wyjścia akcjonariuszy, przygotowanie do potencjalnej przyszłej sprzedaży firmy lub IPO.
Northzone
Sektor: wielosektorowy
Typ: VC
Dla kogo? seed to growth / Europa / USA
Inwestycje: 1 – 40 mln euro
Northzone oferuje partnerstwo w zakresie inwestycji technologicznych. Fundusz ma dwudziestoletnie doświadczenie. Posiada biura w krajach nordyckich, Londynie i Nowym Jorku.
ORLEN VC
Sektor: petrochemia, energetyka, gospodarka o obiegu zamkniętym, nowoczesny detal, paliwa nowej generacji, nowa mobilność, cyfryzacja
Typ: CVC
Dla kogo? początkowy etap rozwoju oraz wczesna faza ekspansji (z wyłączeniem fazy pre-seed oraz seed)
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: ponad 500 mln zł
Celem strategicznym funduszu korporacyjnego ORLEN VC jest pozyskiwanie dostępu do nowych rozwiązań i technologii oraz wdrażanie ich w działalności podstawowej i biznesach pokrewnych z zachowaniem pozytywnych zwrotów finansowych. ORLEN VC szuka projektów przede wszystkim w Polsce, ale również w Europie i Izraelu.
OTB Ventures
Sektor: DeepTech, SpaceTech, AI & Automation, FinTech i Cybersecurity
Typ: VC
Dla kogo? seed, seria A i B w Europie Środkowo-Wschodniej
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 300 mln dolarów
OTB Ventures to fundusz venture capital Real Tech wspierający założycieli z globalnymi ambicjami, tworzących rozwiązania z unikalną propozycją własności intelektualnej. Zapewnia finansowanie we wczesnym wzroście, aby umożliwić przedsiębiorcom skalowanie ich działalności na całym świecie, przy jednoczesnym zachowaniu silnego nacisku na technologię.
Oxx
Sektor: SaaS B2B
Typ: VC
Program PFR: PFR KOFFI
Dla kogo? startupy
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 62 mln funtów
Oxx: “Dbamy o twoją propozycję wartości produktu i twoją technologię jeszcze bardziej niż o trakcję finansową. Oczywiście kochamy sukces rynkowy. Ale jeśli masz sprawdzony produkt wraz z ekscytującą wizją i zrównoważonym zróżnicowaniem, to masz kluczowe paliwo do sukcesu”.
PAI Partners
Sektor: Business Services, Food&Consumer, Industry 4.0, HealthTech
Typ: Private Equity, Buyout
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? średnie i duże firmy
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 920 mln euro
PAI Partners pozyskuje większościowe udziały w średnich i dużych firmach, które są wiodącymi markami na swoim rynku. Inwestuje w cztery podstawowe sektory. Podejście firmy obejmuje każdy aspekt jej inwestycji: konsolidację, pozycję rynkową, wzrost, rozwój produktów i usług.
PGE Ventures
Sektor: optymalizacja prowadzonej działalności, magazynowanie energii i czyste technologie wytwórcze, technologie informatyczne i komunikacyjne, wzbogacanie surowców i utylizacja odpadów
Typ: CVC
Dla kogo? early-stage, growth
Inwestycje: 1-5 mln zł
Kapitalizacja: ok. 100 mln zł
Fundusz PGE Ventures preferuje obejmowanie mniejszościowych udziałów w młodych przedsiębiorstwach, a poza wniesieniem kapitału oferuje również know-how zarówno w zakresie głównej działalności biznesowej jak i funkcji wsparcia.
Pomerangels
Sektor: ICT, autonomous technologies, electronics, new materials, biotechs, new models of services provision
Typ: VC, Business Angels
Program PFR: PFR Biznest
Dla kogo? MŚP na każdym etapie
Inwestycje: do 4 mln euro
Kapitalizacja: 30 mln zł (+30 mln zł w koinwestycjach)
Pomerangels współpracuje wraz z konsorcjum 100 aniołów biznesu. Fundusz inwestuje w całej Polsce i rozpatrzy propozycje dla przedsiębiorstw na wszystkich etapach rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem post-revenue stage.
Pracuj Ventures
Sektor: HR i L&D Tech
Typ: VC
Dla kogo? early-stage
Inwestycje: 0,5 do 2 mln zł
Fundusz Pracuj Ventures, założony przez Grupę Pracuj i koncentruje się na startupach HR i L&D Tech na wczesnym etapie rozwoju. Skupia się głównie na projektach powstałych w Polsce i w Ukrainie i oportunistycznie w innych krajach, mających swój główny rynek w Polsce czy w Ukrainie.
Grupa Pracuj jest jedną z największych polskich firm prywatnych i dostawcą rozwiązań, które pomagają firmom w rekrutacji, utrzymaniu i rozwoju pracowników. 40 tysięcy klientów z 40 krajów aktywnie korzysta z produktów i usług firmy.
RKKVC
Sektor: DeepTech, B2B SaaS
Typ: VC (family office)
Dla kogo? startupy early-stage (seed, seria A)
Inwestycje: do 1 mln euro
RKKVC jest polskim prywatnym funduszem venture capital, specjalizującym się w inwestowaniu w technologie deeptechowe, w tym związane z rozszerzoną rzeczywistością, computer vision i uczeniem maszynowym, jak również w spółki działające w modelu B2B SaaS. Fundusz inwestuje w globalnie w projekty, w których widzi potencjał do wpłynięcia na całe sektory, pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo oraz w nowe modele biznesowe. Dotychczas dokonał inwestycji w Polsce, Wielkiej Brytanii, Estonii, Szwajcarii, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.
Satus Ventures
Sektor: AI & Big Data, SaaS, AR & VR, Industry 4.0, FinTech, blockchain, cybersecurity, marketplace and impact
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? faza seed i startup
Inwestycje: do 3 mln zł
Kapitalizacja: 50 mln zł
Fundusz SATUS STARTER powstał pod koniec 2018 r. dzięki zaangażowaniu prywatnych inwestorów oraz wsparciu PFR Ventures. W momencie zgłoszenia do funduszu startup nie musi być utworzony, ale spółka powinna prowadzić działalność innowacyjną.
Simpact Ventures
Sektor: impact investing, agnostyczny sektorowo
Typ: VC
Dla kogo? startupy z regionu CEE na etapie pre-seed do series A;
Inwestycje: od 500 000 do 10 mln zł
Kapitalizacja: 100 mln PLN
Simpact Ventures to polski fundusz venture capital oparty o ideę impact investing. Inwestuje głównie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając startupy na etapie early-stage, zmieniające świat na lepszy. Simpact to szeroki ticket inwestycyjny – do 10 mln zł, doświadczenie zespołu i transparentne podejście do inwestycji. Szuka zaangażowanych founderów, ze zwalidowanym rynkowo pomysłami i ambicjami wyjścia na cały świat.
Smok Ventures
Sektor: AR, VR, Gaming, FinTech, MarTech
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? early-stage in CEE
Inwestycje: 100 000 – 1 mln dolarów
Kapitalizacja: 46 mln zł
SMOK jest amerykańskim funduszem VC z Polakami na pokładzie. Uwielbia seryjnych przedsiębiorców z historią udanych wyjść (a także wieloma porażkami). Na stronie funduszu możemy przeczytać, że odpowiadają na każdy wysokiej jakości e-mail od założyciela. Jeśli są zainteresowani, działają szybko. Jeśli nie, dają znać.
SpeedUp Energy Innovation
Sektor: digitalizacja, materiały i technologie procesowe, magazynowanie energii, IoT, elektromobilność, technologie wspierające wydobycie, cyfryzacja kontaktu z klientem
Typ: VC, CVC
Program PFR: PFR NCBR CVC
Dla kogo? startupy w fazie growth
Inwestycje: 1 mln euro z możliwością tzw. follow-on do 4 mln euro
Kapitalizacja: 60 mln zł
SpeedUp Energy Innovation powstał dzięki partnerstwu PGE Ventures, PFR Ventures, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz SpeedUp Group. Fundusz inwestuje w spółki będące w fazie wzrostu i ekspansji rynkowej, zwłaszcza szukające możliwości do wejścia i skalowania rozmiarów działalności na rynkach zagranicznych.
Spire Capital Partners
Sektor: software, e-commerce
Typ: Private Equity
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? MŚP
Inwestycje: 7-20 mln euro
Kapitalizacja: 57 mln euro
Inwestorzy funduszu wspierali ponad 40 firm w ich organicznym rozwoju, przejęciach i ekspansji międzynarodowej. Celem Spire Capital Partners jest wspieranie założycieli w budowaniu bardziej zrównoważonych firm z perspektywy ochrony środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego.
Sunfish Partners
Sektor: DeepTech
Typ: VC
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? pre-seed/seed
Inwestycje: 250 000 – 500 000 euro
Kapitalizacja: 69 mln zł
Fundusz zainwestował między innymi w Pergamin, Deepflare i Scramjet.
Syntaxis
Sektor: Consumer, Industry 4.0, TMT, Financial and Business Services, HealthTech
Typ: Private Equity, Mezzanine
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? średniej wielkości firmy
Inwestycje: 8 – 10 mln euro
Syntaxis Capital jest prywatnym inwestorem dłużnym, którego celem jest dostarczanie kapitału długoterminowego szybko rozwijającym się średnim firmom w Europie Środkowej. Fundusz inwestuje w dochodowe firmy o atrakcyjnej i możliwej do obrony pozycji rynkowej; firmy, które dostarczają produkty lub usługi zróżnicowanej bazie klientów na rozwijających się rynkach. Uwaga: Syntaxis nie inwestuje w startupy.
Tangent Line
Sektor: CleanTech, BioTech, Industry 4.0, Life Science
Typ: VC
Program PFR: PFR OI
Dla kogo? startups and high-growth companies
Kapitalizacja: 82 mln zł
TL inwestuje w firmy, które rozwijają się w modelu B2B. Fundusz koncentruje się na startupach działających w biotechnologii, oprogramowanie, technologii medycznej, przemyśle i automatyzacji. Zespół TL ma doświadczenie w finansach, bankowości inwestycyjnej, przedsiębiorczości i zarządzaniu.
Tar Heel Capital Pathfinder VC
Sektor: esports, big data, cloud computing, fintech and martech / SaaS & marketplace
Typ: VC/venture builder
Program PFR: PFR Starter
Dla kogo? pre-seed/seed/seria A na całym świecie
Inwestycje: do 1 mln euro
Kapitalizacja: 26 mln zł
Zespół zrealizował ponad 200 inwestycji w Polsce, Niemczech, Izraelu i USA. Z powodzeniem sprzedał firmy inwestorom finansowym i branżowym na całym świecie. Tar Heel Pathfinder ma 16-letnie doświadczenie we współtworzeniu firm technologicznych o globalnym zasięgu. Skupia się na inwestycjach, które wprowadzają nową jakość na rynek i mają potencjał, aby stać się liderami branży.
Value4Capital
Sektor: outsourced services, HealthTech, Industry 4.0
Typ: Private Equity, Buyout
Program PFR: PFR PE
Dla kogo? MŚP
Inwestycje: 10 – 20 mln euro
Kapitalizacja: 80 mln euro
Value4Capital to firma private equity skoncentrowana na inwestycjach średniej wielkości firmy z Europy Środkowej. Działania inwestycyjne koncentrują się w szczególności na usługach, w tym usługach zleconych na zewnątrz, opiece zdrowotnej i działalności produkcyjnej, które są ściśle zintegrowane z łańcuchem wartości. Fundusz szuka firm obsługujących lokalne społeczności, gdzie lokalna dostawa usługi lub produktu jest niezbędna.
Warsaw Equity Group
Sektor: B2B automation & efficiency, Climate Tech
Typ: family office, VC oraz Private Equity
Dla kogo? VC – startupy z regionu CEE na etapie late-seed i series A; Private Equity – growth z pozytywną EBITDA
Inwestycje: VC – 1-5 mln euro; PE – 2,5-10 mln euro
Kapitalizacja: 170 mln euro
W WEG wspieramy founderów w drodze do globalizacji i osiągania zamierzonej skali. Swoje 25-letnie doświadczenia przekładamy na wysoce efektywny model współpracy, który koncentruje się na dodawaniu wartości w trzech strategicznych obszarach: Human Capital, Sales, Marketing. Dzieląc się wiedzą, doświadczeniami i networkiem wzmacniamy nie tylko biznes, ale przede wszystkim liderów i ich organizacje. Inwestujemy całkowicie prywatny kapitał, dlatego nasze podejście do biznesu, cierpliwości i możliwości dalszego finansowania są wypadkową potencjału, jakim dysponują liderzy, ich produkt i organizacje.
White Star Capital
Sektor: FinTech, Ecology & OZE, ICT
Typ: VC
Program PFR: PFR KOFFI
Dla kogo? seria A i B
Inwestycje: nie podano
Kapitalizacja: 310 mln euro
White Star Capital to globalna platforma inwestycji technologicznych, która inwestuje w wyjątkowych przedsiębiorców budujących ambitne, międzynarodowe firmy. Działa z Londynu, Nowego Jorku, Paryża, Montrealu, Toronto, Guernsey, Tokio i Singapuru. White Star Capital angażuje się w cele ESG, ponieważ kształtują wyniki, wywierają trwały wpływ na świat, jednocześnie odblokowując i chroniąc zrównoważoną długoterminową wartość dla spółek portfelowych oraz generując konkurencyjne zwroty dla inwestorów.
YouNick Mint
Sektor: healthcare, digital healthcare, industry 4.0
Typ: VC
Program PFR: PFR OI
Dla kogo? seed/early-stage
Inwestycje: 5-12 mln zł
Kapitalizacja: 37 mln zł
YouNick Mint to operacyjny fundusz inwestycyjny, który inwestuje w innowacyjne projekty we wczesnej fazie rozwoju i wspiera je kompetencjami swoich ekspertów. Na rzecz podmiotów, w które inwestuje, realizuje zadania z zakresu: user research, human resources, business intelligence, IP, strategy product design marketing & sales. Stawia na projekty, które mają globalny potencjał, istotną przewagę nad alternatywnymi rozwiązaniami, w tym między innymi przewagę technologiczną oraz wizję zbudowania wartości 150 mln zł w okresie 6 lat.
Jeśli brakuje Twojego funduszu, proszę przygotuj krótki opis lub aktualizację i wyślij na maila: [email protected]