Szukasz finansowania? Zobacz, które fundusze aktualnie inwestują

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Szukasz finansowania? Zobacz, które fundusze aktualnie inwestują

Udostępnij:

Founderzy, jako największą barierą rozwoju startupów w Polsce wskazują pozyskanie finansowania. Wyjdziemy Wam na przeciw i podpowiemy, które fundusze aktualnie są otwarte, by wesprzeć Wasze projekty na różnym etapie. 

Z czym musicie się liczyć próbując pozyskać finansowanie w tym roku? – W roku 2023 inwestorzy będą na pewno ostrożniejsi. To oznacza pogłębiony, a więc i wydłużony due diligence. To jednak dobry sygnał. Oznacza inwestycje w spółki, które mają potencjał by faktycznie się rozwijać, a więc i stymulować polski ekosystem – powiedział Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

Luka kapitałowa wynosi już nawet kilkaset miliardów złotych

Luka kapitałowa nie jest zjawiskiem nowym, zwłaszcza w odniesieniu do startupów w początkowej fazie rozwoju. Można powiedzieć, że to normalne, kiedy powstaje więcej projektów niż jest kapitału do ich sfinansowania, a obronią się tylko te najlepsze. Problem w tym, że mamy teraz wyjątkowo trudny okres, więc nawet bardzo dobre projekty mogą nie przetrwać. Aby w pełni wykorzystać potencjał polskiego ekosystemu startupowego trzeba wesprzeć przedsiębiorców w procesie pozyskiwania finansowania – z jednej strony uzupełniając rynek prywatny pieniędzmi publicznymi, a z drugiej dbając o wysoki poziom programów akceleracyjnych – mówi Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland.

Zawsze jest inne wyjście: anioł biznesu

– Zgodnie z Raportem „Jak inwestują najlepsi aniołowie biznesu w Polsce?”, wiele rund inwestycyjnych łączy zaangażowanie aniołów biznesu z funduszami Venture Capital. Choć już wiemy, że 2022 r. był bardzo dobry pod kątem wartości inwestycji dokonanych przez polskie VC, to wraz z zakończeniem POIR oraz globalnym spowolnieniem spodziewamy się znacznie zminiejszonej podaży kapitału wysokiego ryzyka, który już obserwujemy. Ta sytuacja rynkowa zwiększy znaczenie aniołów biznesu, którzy podejmują decyzje szybko i elastycznie dostosowują się do rynku – powiedział nam w styczniu Rober Ługowski, założyciel Cobin Angels.

 

Jeśli jednak celujecie w pozyskanie większych kwot nadal aktywne są następujące fundusze:

 

3TS Capital Partners

Sektor: Spółki technologiczne (software, innowacyjne rozwiązania dla biznesu, fintech, adtech, medtech, digital media, e-commerce) z naciskiem na rozwiązania B2B SaaS

Typ: VC / growth

Dla kogo? Scaleupy, na etapie wzrostu i ekspansji, min. 2.5 mln euro przychodów

Inwestycje: 3-10 mln euro

3TS Capital Partners inwestuje w regionie CEE od ponad 20 lat, w tym czasie dokonał ponad 50 inwestycji w spółki technologiczne na etapie wzrostu i ekspansji. W tym momencie inwestuje z czwartego już funduszu technologicznego, obejmuje znaczne pakiety mniejszościowe, robi cash-outy, co-inwestuje z innymi funduszami, zwykle leaduje rundy. Specjalizuje się w międzynarodowym skalowaniu biznesów na rynek europejski i amerykański oraz wspólnych exitach z założycielami do dużych międzynarodowych funduszy i graczy strategicznych. W Polsce jest inwestorem w Autenti, Perfect Gym, Fru.pl, a historycznie w SALESmanago, Rankomat.pl i H88 z grupy giełdowej R22.

 

 

 

Abris Capital Partners

Sektor: usługi dla biznesu, e-commerce, ochrona zdrowia, nowoczesne technologie, usługi/produkty konsumenckie

Typ: Private Equity

Dla kogo? firmy z regionu CEE średniej wielkości, o zdrowych fundamentach i dużym potencjale rozwoju

Inwestycje: najczęściej 30-70 mln euro, z nastawieniem na zakup większościowego udziału w spółce

Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, specjalizująca się w transformacji ESG. Pierwszy podmiot z branży private equity w CEE, który otrzymał prestiżowy certyfikat B Corp – najbardziej cenioną i uznawaną na całym świecie akredytację ESG. Wśród spółek, które dynamicznie rozwinęły się pod skrzydłami funduszy Abris, znalazły się m.in. Siódemka, Novago, Masterlease, CARGOUNIT oraz Patent Co. Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris to między innymi Alsendo, Scanmed, Velvet CARE, WDX oraz MatexLab.


Accelero Ventures

Sektor: Ekologia, OZE, BioTech, IT/ICT, CleanTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? Startupy

Inwestycje: do 4 mln zł

Accelero Venture obejmuje udziały mniejszościowe, dzięki temu pomysłodawcy i założyciele posiadają dalszy realny wpływ na działalność spółki, jej rozwój oraz określenie i wykonanie kolejnych celów. Kryteria oceny potencjału, którymi kieruje się fundusz to: prawa własności intelektualnej, tworzenie własności dodanej, przekonujący model biznesowy i występowanie lokalnej potrzeby. 


Accession Capital Partners

Sektor: Manufacturing, Business Services, Healthcare, Financial Services

Typ: Private Equity, Mezzanine 

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie Środkowej

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 264 mln euro 

ACP bardzo poważnie traktuje kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, aby osiągnąć pozytywny wpływ poprzez swoją działalność i trwałe zwroty z inwestycji. Fundusz koncentruje się na wspieraniu transformacji środowiskowej i przyspieszenia postępu w kierunku bardziej integracyjnego i inkluzywnego społeczeństwa. 


Adamed Technology

Sektor:  Healthtech

Typ: CVC

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: nie podano

W 2015 r. Adamed (firma farmaceutyczna i biotechnologiczna) powołał Adamed Technology, specjalny zespół, który współpracuje z nowymi firmami technologicznymi. Oprócz finansowania kapitałowego, zespół wspiera startupy w stawianiu pierwszych kroków na drodze do tworzenia nowych produktów i usług, a także rozwijania działalności komercyjnej.


Apax Partners

Sektor: Tech, Services, Healthcare, Internet/Consumer

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? Małe i średnie przedsiębiorstwa

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 9 mld euro

Apax Partners LLP jest globalną firmą doradczą private equity. Fundusz ma szereg zasad i procedur, które stosuje na całym świecie, znanych jako Globalne Standardy Biznesowe („GBS”). GBS służy jako ogólny podręcznik zgodności dla wszystkich pracowników na całym świecie i zawiera zasady dotyczące przeciwdziałaniu przekupstwu i korupcji, praniu pieniędzy i sankcjom gospodarczym, konfliktom interesów, transakcji na kontach osobistych i w innych kluczowych obszarach zgodności w odniesieniu do działalności firmy.


Aper Ventures

Sektor: DeepTech, Hardware

Typ: VC

Program PFR: PFR OI

Dla kogo? Startupy

Inwestycje: rundy serii A, od 5-20 mln zł

Kapitalizacja: 125 mln zł

Fundusz wykorzystuje wieloletnie doświadczenie w inwestycjach Venture Capital i Private Equity na rynku polskim i zagranicznym, współinwestując z lokalnymi i zagranicznymi inwestorami prywatnymi oraz aniołami biznesu.


Arkley Brinc

Sektor: Hardware, IoT, MedTech, FoodTech, Przemysł 4.0, Energy, Mobility, Smart Cities

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? startupy 

Inwestycje: do 1 mln dolarów

Kapitalizacja: 56 mln zł

Jako Accelerator VC, Arkley zajmował się inwestycjami hardware’owymi w Europie. Fundusz skupił się na startupach na wczesnym etapie rozwoju, pomagając im rozwijać się od prototypu do IPO. Umożliwił startupom ze swojego portfolio walidację ich produktów, połączył je z dystrybutorami i przedstawił partnerom w Dolinie Krzemowej. 

Brinc jest inwestorem i akceleratorem. Wartością dodaną Brinc jest sieć partnerska w Chinach, umożliwiająca zapewnienie najlepszych kanałów produkcji, sprzedaży i dystrybucji dla startupów. Obecne portfolio Brinc obejmuje 240 startupów z zespołami z 40 krajów. 


Avallon MBO

Sektor: specjalistyczna produkcja, FMCG, nowe technologie, służba zdrowia, IT (SaaS, rozwiązania chmurowe)

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? wiodące firmy w wybranym segmencie rynku, o sprawdzonym modelu biznesowym i ugruntowanej pozycji

Inwestycje: 10-20 mln euro

Kapitalizacja: 137 mln zł

Avallon od 25 lat zajmuje się inwestycjami kapitałowymi (rynek wykupów menedżerskich). Do tej pory uczestniczył  w ponad 100 transakcjach z udziałem menedżerów. Zajmuje się także, jako fundusz private equity, zarządzaniem funduszami, gdzie inwestorami są międzynarodowe i krajowe instytucje finansowe.


Avia Capital

Sektor: IoT, Robotics, CleanTech, Production-Software

Typ: VC

Program: PFR: PFR KOFFI, PFR NCBR CVC

Dla kogo? małe i średnie spółki

Inwestycje: 3-12 mln euro

Kapitalizacja: 59 mln euro

AVIA Capital wspiera: polskie spółki działające w szybko rosnących sektorach gospodarki i rozwijające sprzedaż eksportową; przedsiębiorców poszukujących środków i partnera do realizacji planów inwestycyjnych np. na rozbudowę mocy produkcyjnych, rozwój produktu, przejęcie innej firmy; właścicieli, którzy myślą o sprzedaży firmy w przyszłości i chcą zwiększyć jej wartość; menedżerów planujących zaangażować się kapitałowo w biznes; udziałowców potrzebujących uporządkować lub uprościć strukturę własnościową. 

 

Beechbrook Capital

Sektor: Bez preferencji

Typ: Private Equity, Private Debt

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? MŚP w Europie Północnej

Inwestycje: nie podano

Beechbrook został założony w 2008 r. i ma bardzo doświadczony międzynarodowy zespół inwestorów. Do tej pory dokonał ponad 65 inwestycji.


BeyondNet Zero

Sektor: ClimateTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Green Hub

Dla kogo? startupy

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 3,5 mld dolarów

BeyondNetZero łączy globalną platformę General Atlantic z doradcami z sektora finansowego, przemysłowego i klimatycznego, aby identyfikować i wspierać szybko rozwijające się firmy, które ostatecznie mają potencjał do walki ze zmianami klimatu na dużą skalę. Strategia BeyondNetZero koncentruje się na 4 głównych tematach: dekarbonizacja, efektywność energetyczna, ochrona zasobów oraz zarządzanie emisją CO2. 


bValue Starter

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? startupy early-stage w Europie Wschodniej i Południowej

Inwestycje: 200.000-1mln euro

Kapitalizacja: 52 mln zł

bValue Starter to fundusz seed VC inwestujący na etapie produktu oraz pierwszych przychodów. Jest to fundusz inwestujący w startupy ze zróżnicowanymi modelami biznesowymi adresujące globalny rynek. Fundusz jest wspierany ekosystemem doradców których fundusz alokuje odpowiednim spółkom celem transferu wiedzy i know-how w zakresie budowy procesów rekrutacyjnych, marketingowych i sprzedażowych. 


bValue Growth

Sektor: oprogramowanie i usługi b2b, transformacja energetyczna, narzędzia i ekosystemy e-commerce, dobra i usługi konsumpcyjne

Typ: Private Equity

Dla kogo? firmy z Europy

Inwestycje: nie podano

Inwestycje: 5-15 mln euro

bValue Growth zainwestuje do 12 spółek. Założono również bValue Bench – grupę ekspertów i doradców, którzy są aktywnie zaangażowani w pomoc przy projektach z portfolio funduszu. Zespół doradców bValue to ponad 50 ekspertów w 2 filarach tematycznych: Go-To-Market i Operations. W ramach Go-to-Market eksperci pomagają w strategii i cenach, sprzedaży i sukcesie klienta, marketingu i wzroście. Natomiast filar operacyjny koncentruje się na: pozyskiwaniu i rozwoju talentów, technologii, finansach oraz analizie danych. 

 

CofounderZone

Sektor: FoodTech, e-commerce, impact, FinTech, SaaS
Typ: VC, Business Angel
Program PFR: PFR Biznest
Dla kogo? startupy early-stage
Inwestycje: do 2 mln zł (+2 mln zł w koinwestycjach)
Kapitalizacja: 30 mln zł (+30 mln zł w koinwestycjach)
CofounderZone wspiera startupy wiedzą i doświadczeniem koinwestujących aniołów biznesu. Jest funduszem typu generalist. Inwestuje głównie w projekty na wczesnym etapie rozwoju z odpowiednią trakcją i ambitnym zespołem.

Contrarian Ventures

Sektor: ClimateTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Green Hub

Dla kogo? startupy z Europy i Izraela na etapie seed

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 57 mln euro

Contrarian Ventures wspiera startupy budujące technologię, która stanie się infrastrukturą jutra. Wykorzystuje Energy Tech Summit, Energy Tech Challengers i Climate50, aby podjąć wspólne wysiłki w celu zmobilizowania zasobów i wejścia na ścieżkę dekarbonizacji gospodarki.


CVI

Sektor: usługi finansowe, towary przemysłowe, handel i usługi, opieka zdrowotna, dobra konsumpcyjne, nieruchomości, technologie, media, telekomunikacja, transport, rozrywka, hotel, energetyka i logistyka

Typ: Private Equity, Private Debt

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? spółki z regionu CEE

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 132 mln euro

CVI Dom Maklerski (CVI) jest niezależną firmą inwestycyjną kontynuującą działalność Credit Value Investments, która zajmowała się pozabankowym finansowaniem przedsiębiorstw w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oferowane instrumenty: dług senioralny, dług podporządkowany, dług typu “unitranche”, mezzanine, dług konwertowalny i private equity. 

 

DN Capital

Sektor: Software, Fintech, Marketplaces, Consumer Internet

Typ: VC

Program PFR: PFR KOFFI

Dla kogo? startupy na etapie seed i serii A

Inwestycje: do 20 mln euro

Kapitalizacja: 62 mln funtów

DN Capital to globalna firma venture założona w 2000 r. z siedzibą w Londynie, Berlinie i San Francisco. Skupia się na serii seed, A i niektórych inwestycjach serii B w Europie i Ameryce Północnej. Fundusz jest zainteresowany czterema sektorami: oprogramowanie, fintech, marketplace’y i Consumer Internet. 

 

EEC Magenta

Sektor: AI, IoT, Przemysł 4.0, energetyka, ICT i cyberbezpieczeństwo

Typ: VC, CVC

Program PFR: PFR NCBR CVC

Dla kogo? Startupy na etapie seed

Inwestycje: 1-30 mln zł

Kapitalizacja: 210 mln zł

EEC Magenta jest niezależną firmą venture capital zarządzającą dwoma funduszami o łącznej kapitalizacji 210 mln złotych. Inwestorami w Funduszach są Tauron Polska Energia SA, PFR Ventures Starter FIZ, PFR NCBR CVC FIZ oraz zespół zarządzający.


Eurazeo (Smart City II)

Sektor: Technology, HealhTech, FinTech

Typ: Private Equity

Program PFR: PFR Green Hub

Dla kogo? startupy, MŚP, spółki o średniej kapitalizacji i korporacje

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 300 mln euro

Eurazeo specjalizuje się w trzech klasach aktywów, w których rozwinął znaczną wiedzę. Inwestuje zarówno dla siebie, jak i dla klientów instytucjonalnych. Koncentruje się na wszystkich rozwijających się sektorach, w tym w technologii, opiece zdrowotnej i usługach finansowych. 

 

ffVC Tech&Gaming

Sektor: Gaming, Enterprise Software, FinTech, AI, RegTech, Drones & Robotics

Typ: VC, CVC

Program PFR: PFR NCBR CVC

Dla kogo? seed, early stage

Inwestycje: pierwsza inwestycja: od 1 do 8 mln zł; kontynuacja projektu: do 15 mln zł

Kapitalizacja: 100 mln zł

Fundusz ffVC Tech and Gaming powstał w ramach partnerstwa Totalizatora Sportowego, krajowego operatora loterii i ffVC, przy silnym udziale PFR Ventures i NCBR. Celem funduszu są inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju, głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, które dodatkowo zostaną połączone z ekosystemem ffVC m. in. umożliwiając  ekspozycję w USA, np. podczas wydarzeń organizowanych przez fundusz oraz spotkań z amerykańskimi inwestorami. Spółki te będą miały również dostęp do sieci kontaktów oraz zasobów Totalizatora Sportowego – w tym możliwość testowania wybranych rozwiązań.


Finch Capital

Sektor: Payments, Regulatory & ESG Software, Business Applications, PropTech, InsurTech, Banking & Asset Management 

Typ: VC

Program PFR: PFR KOFFI

Dla kogo? startupy z Europy

Inwestycje: 5-15 mln euro

Finch jest sygnatariuszem Investing in Women Code – zobowiązania do wspierania rozwoju przedsiębiorczości kobiet w Wielkiej Brytanii poprzez poprawę ich dostępu do narzędzi, zasobów i finansów. Kodeks zobowiązuje organizacje m.in do posiadania nominowanego członka wyższego szczebla zespołu kierowniczego, który będzie odpowiedzialny za wspierania równości w dostępie do finansowanie. 


Freya Capital

Sektor: MedTech, CleanTech, InsurTech, FinTech, Gaming

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: do 1 mln euro

Kapitalizacja: 63 mln zł

Założyciele, menedżerowie, inwestorzy i doradcy Freya Capital mieli okazję przeprowadzić i uczestniczyć w ponad 100 transakcjach (od finansowania zalążkowego, przez późniejsze rundy finansowania, po wyjścia), o łącznej wartości przekraczającej 1 miliard dolarów.


FundingBox DeepTech Fund

Sektor: SaaS, Marketplace, AI, Przemysł 4.0

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? startupy early-stage z Europy

Inwestycje: do 4 mln zł

Kapitalizacja: 28 mln zł 

Dla fundusz ważny jest potencjał skalowalności startupowego pomysłu. Mogą aplikować startupy, które nie mają jeszcze przychodów. Ale należy posiadać prototyp zweryfikowany przez użytkownika. FundingBox DeepTech Fund jest również otwarty na współinwestycje.

 

H.I.G Capital

Sektor: SaaS, Fin Tech, Consumer Tech, Marketplaces, AI/ML, HealthTech

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? firmy ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Ameryki Łacińskiej

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 2 mld euro

Rodzina funduszy H.I.G. obejmuje private equity, growth equity, nieruchomości, bezpośrednie pożyczki, infrastrukturę, zadłużenie w sytuacjach specjalnych i biozdrowie. Zespół H.I.G. to ponad 500 specjalistów inwestycyjnych z dużym doświadczeniem operacyjnym, konsultingowym, technologicznym i zarządzaniem finansami. Od 1993 r. firma zainwestowała w ponad 400 firm o łącznych przychodach przekraczających 52 miliardy dolarów. 

 

Icos Capital

Sektor: BioTech, AgriTech, Przemysł 4.0

Typ: VC, CVC

Program PFR: PFR NCBR CVC

Dla kogo? startupy

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 20 mln euro

Icos jest firmą venture capital działającą na styku cyfrowego i zrównoważonego przemysłu. Łączy korporacje i startupy.


Innova Capital

Sektor: usługi dla biznesu i usługi finansowe, nowoczesne technologie, Przemysł 4.0, produkty i usługi konsumenckie, ochrona zdrowia, handel detaliczny

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? średniej wielkości przedsiębiorstwa działające w Europie Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 271 mln euro

Innova Capital jest niezależnym doradcą private equity, działającym w Polsce od 1994 r. Inwestuje w udziały większościowe w spółkach wycenianych na 25–150 mln euro, obejmując zazwyczaj pakiety o wartości 25–40 mln euro.

 

KnowledgeHub Starter

Sektor: MarTech, FinTech, Przemysł 4.0

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? startupy seed

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 62 mln zł

Zespół KnowledgeHub składa się z przedsiębiorców i ekspertów z dziedzin inwestowania, marketingu i reklamy. Firmy wspierane przez fundusz mogą liczyć na współpracę z rekomendowanymi liderami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w biznesie, finansach i marketingu.

 

 

Lakestar

Sektor: FinTech, HealthTech, Vertical Software, DeepTech, Game&Media, ClimateTech

Typ: VC

Dla kogo? seed to growth

Inwestycje: nie podano

Misją Lakestar jest znajdowanie, finansowanie i rozwijanie przełomowych firm  wspieranych przez technologię zakładanych w Europie i poza nią. Założony przez Klausa Hommelsa zespół zainwestował w takie firmy jak Skype, Spotify, Facebook i Airbnb. Od czasu pozyskania pierwszego funduszu w 2012 r., Lakestar zarządza łączną kwotą ponad 2,8 mld euro w ramach czterech funduszy.  

 

Montis Capital

Sektor: Przemysł 4.0, Life Science

Typ: VC

Program PFR: PFR OI, PFR Green Hub

Dla kogo? runda A i powyżej

Inwestycje: 1,5 mln – 5 mln euro

Montis dąży do współpracy ze świetnymi zespołami, skalowalnymi modelami biznesowymi, innowacyjnymi i już zweryfikowanymi rynkowo produktami w celu zapewnienia kapitału na ekspansję i wzrost w dwóch sektorach: a) Przemysł 4.0 – robotyka, sztuczna inteligencja, IoT, big data i deep tech; b) Life Science – biotechnologia, farmaceutyki, technologie biomedyczne, nutraceutyki, kosmeceutyki, przetwórstwo żywności, urządzenia środowiskowe i biomedyczne.


Movens Capital

Sektor: fintech, martech, e-commerce support, logistics, medtech, industry 4.0, deep-tech, sport & wellness, marketplaces & SaaS

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? seed –  seria A / Polska / CEE

Inwestycje: 250 000 – 1 mln euro

Kapitalizacja: 62 mln zł

Movens koncentruje się na startupach, które wykorzystują uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję w automatyzacji procesów. Fundusz wspiera swoje spółki portfelowe w: następnej rundzie finansowania, HR, marketingu, ekspansji międzynarodowej lub strategii cenowej.


Movens GE

Sektor: nutrition, sport & fitness, healthcare & diagnostics, environment & resource consumption

Typ: growth equity

Dla kogo? MŚP w CEE

Inwestycje: 2 – 6 mln euro

Movens GE oferuje: budowanie funkcji zarządzania finansami, organizację zespołu sprzedaży i zwiększenie rentownego wzrostu przychodów, usprawnienie operacji i IT, marketing inwestorski i przygotowanie większościowego wyjścia akcjonariuszy, przygotowanie do potencjalnej przyszłej sprzedaży firmy lub IPO.

 

Northzone

Sektor: wielosektorowy

Typ: VC

Dla kogo? seed to growth / Europa / USA

Inwestycje: 1 – 40 mln euro

Northzone oferuje partnerstwo w zakresie inwestycji technologicznych. Fundusz ma dwudziestoletnie doświadczenie. Posiada biura w krajach nordyckich, Londynie i Nowym Jorku.  

 

ORLEN VC

Sektor: petrochemia, energetyka, gospodarka o obiegu zamkniętym, nowoczesny detal, paliwa nowej generacji, nowa mobilność, cyfryzacja

Typ: CVC

Dla kogo? początkowy etap rozwoju oraz wczesna faza ekspansji (z wyłączeniem fazy pre-seed oraz seed)

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: ponad 500 mln zł

Celem strategicznym funduszu korporacyjnego ORLEN VC jest pozyskiwanie dostępu do nowych rozwiązań i technologii oraz wdrażanie ich w działalności podstawowej i biznesach pokrewnych z zachowaniem pozytywnych zwrotów finansowych. ORLEN VC szuka projektów przede wszystkim w Polsce, ale również w Europie i Izraelu.


OTB Ventures

Sektor: DeepTech, SpaceTech, AI & Automation, FinTech i Cybersecurity

Typ: VC

Dla kogo? seed, seria A i B w Europie Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 300 mln dolarów

OTB Ventures to fundusz venture capital Real Tech wspierający założycieli z globalnymi ambicjami, tworzących rozwiązania z unikalną propozycją własności intelektualnej. Zapewnia finansowanie we wczesnym wzroście, aby umożliwić przedsiębiorcom skalowanie ich działalności na całym świecie, przy jednoczesnym zachowaniu silnego nacisku na technologię.


Oxx

Sektor: SaaS B2B 

Typ: VC

Program PFR: PFR KOFFI

Dla kogo? startupy

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 62 mln funtów

Oxx: “Dbamy o twoją propozycję wartości produktu i twoją technologię jeszcze bardziej niż o trakcję finansową. Oczywiście kochamy sukces rynkowy. Ale jeśli masz sprawdzony produkt wraz z ekscytującą wizją i zrównoważonym zróżnicowaniem, to masz kluczowe paliwo do sukcesu”.

 

PAI Partners

Sektor: Business Services, Food&Consumer, Industry 4.0, HealthTech

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? średnie i duże firmy

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 920 mln euro

PAI Partners pozyskuje większościowe udziały w średnich i dużych firmach, które są wiodącymi markami na swoim rynku. Inwestuje w cztery podstawowe sektory. Podejście firmy obejmuje każdy aspekt jej inwestycji: konsolidację, pozycję rynkową, wzrost, rozwój produktów i usług. 


PGE Ventures

Sektor: optymalizacja prowadzonej działalności, magazynowanie energii i czyste technologie wytwórcze, technologie informatyczne i komunikacyjne, wzbogacanie surowców i utylizacja odpadów

Typ: CVC

Dla kogo? early-stage, growth

Inwestycje: 1-5 mln zł

Kapitalizacja: ok. 100 mln zł

Fundusz PGE Ventures preferuje obejmowanie mniejszościowych udziałów w młodych przedsiębiorstwach, a poza wniesieniem kapitału oferuje również know-how zarówno w zakresie głównej działalności biznesowej jak i funkcji wsparcia.


Pomerangels

Sektor: ICT, autonomous technologies, electronics, new materials, biotechs, new models of services provision

Typ: VC, Business Angels

Program PFR: PFR Biznest

Dla kogo? MŚP na każdym etapie

Inwestycje: do 4 mln euro

Kapitalizacja: 30 mln zł (+30 mln zł w koinwestycjach)

Pomerangels współpracuje wraz z konsorcjum 100 aniołów biznesu. Fundusz inwestuje w całej Polsce i rozpatrzy propozycje dla przedsiębiorstw na wszystkich etapach rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem post-revenue stage.


Pracuj Ventures

Sektor: HR i L&D Tech

Typ: VC

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: 0,5 do 2 mln zł

Fundusz Pracuj Ventures, założony przez Grupę Pracuj i koncentruje się na startupach HR i L&D Tech na wczesnym etapie rozwoju. Skupia się głównie na projektach powstałych w Polsce i w Ukrainie i oportunistycznie w innych krajach, mających swój główny rynek w Polsce czy w Ukrainie.

Grupa Pracuj jest jedną z największych polskich firm prywatnych i dostawcą rozwiązań, które pomagają firmom w rekrutacji, utrzymaniu i rozwoju pracowników. 40 tysięcy klientów z 40 krajów aktywnie korzysta z produktów i usług firmy.

 

RKKVC

Sektor: DeepTech, B2B SaaS

Typ: VC (family office)

Dla kogo? startupy early-stage (seed, seria A)

Inwestycje: do 1 mln euro

RKKVC jest polskim prywatnym funduszem venture capital, specjalizującym się w inwestowaniu w technologie deeptechowe, w tym związane z rozszerzoną rzeczywistością, computer vision i uczeniem maszynowym, jak również w spółki działające w modelu B2B SaaS. Fundusz inwestuje w globalnie w projekty, w których widzi potencjał do wpłynięcia na całe sektory, pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo oraz w nowe modele biznesowe. Dotychczas dokonał inwestycji w Polsce, Wielkiej Brytanii, Estonii, Szwajcarii, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

 

Satus Ventures

Sektor: AI & Big Data, SaaS, AR & VR, Industry 4.0, FinTech, blockchain, cybersecurity, marketplace and impact

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? faza seed i startup

Inwestycje: do 3 mln zł

Kapitalizacja: 50 mln zł

Fundusz SATUS STARTER powstał pod koniec 2018 r. dzięki zaangażowaniu prywatnych inwestorów oraz wsparciu PFR Ventures. W momencie zgłoszenia do funduszu startup nie musi być utworzony, ale spółka powinna prowadzić działalność innowacyjną.


Simpact Ventures

Sektor: impact investing, agnostyczny sektorowo

Typ: VC

Dla kogo?  startupy z regionu CEE na etapie pre-seed do series A;

Inwestycje: od 500 000 do 10 mln zł

Kapitalizacja: 100 mln PLN

Simpact Ventures to polski fundusz venture capital oparty o ideę impact investing. Inwestuje głównie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając startupy na etapie early-stage, zmieniające świat na lepszy. Simpact to szeroki ticket inwestycyjny – do 10 mln zł, doświadczenie zespołu i transparentne podejście do inwestycji. Szuka zaangażowanych founderów, ze zwalidowanym rynkowo pomysłami i ambicjami wyjścia na cały świat.


Smok Ventures

Sektor: AR, VR, Gaming, FinTech, MarTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? early-stage in CEE

Inwestycje: 100 000 – 1 mln dolarów

Kapitalizacja: 46 mln zł

SMOK jest amerykańskim funduszem VC z Polakami na pokładzie. Uwielbia seryjnych przedsiębiorców z historią udanych wyjść (a także wieloma porażkami). Na stronie funduszu możemy przeczytać, że odpowiadają na każdy wysokiej jakości e-mail od założyciela. Jeśli są zainteresowani, działają szybko. Jeśli nie, dają znać. 


SpeedUp Energy Innovation

Sektor: digitalizacja, materiały i technologie procesowe, magazynowanie energii, IoT, elektromobilność, technologie wspierające wydobycie, cyfryzacja kontaktu z klientem

Typ: VC, CVC

Program PFR: PFR NCBR CVC

Dla kogo? startupy w fazie growth

Inwestycje: 1 mln euro z możliwością tzw. follow-on do 4 mln euro

Kapitalizacja: 60 mln zł

SpeedUp Energy Innovation powstał dzięki partnerstwu PGE Ventures, PFR Ventures, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz SpeedUp Group. Fundusz inwestuje w spółki będące w fazie wzrostu i ekspansji rynkowej, zwłaszcza szukające możliwości do wejścia i skalowania rozmiarów działalności na rynkach zagranicznych.


Spire Capital Partners

Sektor: software, e-commerce

Typ: Private Equity

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? MŚP

Inwestycje: 7-20 mln euro

Kapitalizacja: 57 mln euro

Inwestorzy funduszu wspierali ponad 40 firm w ich organicznym rozwoju, przejęciach i ekspansji międzynarodowej. Celem Spire Capital Partners jest wspieranie założycieli w budowaniu bardziej zrównoważonych firm z perspektywy ochrony środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego.


Sunfish Partners

Sektor: DeepTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? pre-seed/seed

Inwestycje: 250 000 – 500 000 euro

Kapitalizacja: 69 mln zł

Fundusz zainwestował między innymi w Pergamin, Deepflare i Scramjet. 


Syntaxis

Sektor: Consumer, Industry 4.0, TMT, Financial and Business Services, HealthTech

Typ: Private Equity, Mezzanine

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? średniej wielkości firmy

Inwestycje: 8 – 10 mln euro

Syntaxis Capital jest prywatnym inwestorem dłużnym, którego celem jest dostarczanie kapitału długoterminowego szybko rozwijającym się średnim firmom w Europie Środkowej. Fundusz inwestuje w dochodowe firmy o atrakcyjnej i możliwej do obrony pozycji rynkowej; firmy, które dostarczają produkty lub usługi zróżnicowanej bazie klientów na rozwijających się rynkach. Uwaga: Syntaxis nie inwestuje w startupy. 

 

Tangent Line

Sektor: CleanTech, BioTech, Industry 4.0, Life Science 

Typ: VC

Program PFR: PFR OI

Dla kogo? startups and high-growth companies

Kapitalizacja: 82 mln zł

TL inwestuje w firmy, które rozwijają się w modelu B2B. Fundusz koncentruje się na startupach działających w biotechnologii, oprogramowanie, technologii medycznej, przemyśle i automatyzacji. Zespół TL ma doświadczenie w finansach, bankowości inwestycyjnej, przedsiębiorczości i zarządzaniu.


Tar Heel Capital Pathfinder VC

Sektor: esports, big data, cloud computing, fintech and martech / SaaS & marketplace 

Typ: VC/venture builder

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? pre-seed/seed/seria A na całym świecie

Inwestycje: do 1 mln euro

Kapitalizacja: 26 mln zł

Zespół zrealizował ponad 200 inwestycji w Polsce, Niemczech, Izraelu i USA. Z powodzeniem sprzedał firmy inwestorom finansowym i branżowym na całym świecie. Tar Heel Pathfinder ma 16-letnie doświadczenie we współtworzeniu firm technologicznych o globalnym zasięgu. Skupia się na inwestycjach, które wprowadzają nową jakość na rynek i mają potencjał, aby stać się liderami branży.

 

 

Value4Capital

Sektor: outsourced services, HealthTech, Industry 4.0

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? MŚP

Inwestycje: 10 – 20 mln euro

Kapitalizacja: 80 mln euro

Value4Capital to firma private equity skoncentrowana na inwestycjach średniej wielkości firmy z Europy Środkowej. Działania inwestycyjne koncentrują się w szczególności na usługach, w tym usługach zleconych na zewnątrz, opiece zdrowotnej i działalności produkcyjnej, które są ściśle zintegrowane z łańcuchem wartości. Fundusz szuka firm obsługujących lokalne społeczności, gdzie lokalna dostawa usługi lub produktu jest niezbędna.

 

Warsaw Equity Group

Sektor: B2B automation & efficiency, Climate Tech

Typ: family office, VC oraz Private Equity

Dla kogo? VC – startupy z regionu CEE na etapie late-seed i series A; Private Equity – growth z pozytywną EBITDA

Inwestycje: VC – 1-5 mln euro; PE – 2,5-10 mln euro

Kapitalizacja: 170 mln euro

W WEG wspieramy founderów w drodze do globalizacji i osiągania zamierzonej skali. Swoje 25-letnie doświadczenia przekładamy na wysoce efektywny model współpracy, który koncentruje się na dodawaniu wartości w trzech strategicznych obszarach: Human Capital, Sales, Marketing. Dzieląc się wiedzą, doświadczeniami i networkiem wzmacniamy nie tylko biznes, ale przede wszystkim liderów i ich organizacje. Inwestujemy całkowicie prywatny kapitał, dlatego nasze podejście do biznesu, cierpliwości i możliwości dalszego finansowania są wypadkową potencjału, jakim dysponują liderzy, ich produkt i organizacje.


White Star Capital

Sektor: FinTech, Ecology & OZE, ICT

Typ: VC

Program PFR: PFR KOFFI

Dla kogo? seria A i B 

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 310 mln euro

White Star Capital to globalna platforma inwestycji technologicznych, która inwestuje w wyjątkowych przedsiębiorców budujących ambitne, międzynarodowe firmy. Działa z Londynu, Nowego Jorku, Paryża, Montrealu, Toronto, Guernsey, Tokio i Singapuru. White Star Capital angażuje się w cele ESG, ponieważ kształtują wyniki, wywierają trwały wpływ na świat, jednocześnie odblokowując i chroniąc zrównoważoną długoterminową wartość dla spółek portfelowych oraz generując konkurencyjne zwroty dla inwestorów. 

 

YouNick Mint

Sektor: healthcare, digital healthcare, industry 4.0 

Typ: VC

Program PFR: PFR OI

Dla kogo? seed/early-stage

Inwestycje: 5-12 mln zł

Kapitalizacja: 37 mln zł

YouNick Mint to operacyjny fundusz inwestycyjny, który inwestuje w innowacyjne projekty we wczesnej fazie rozwoju i wspiera je kompetencjami swoich ekspertów. Na rzecz podmiotów, w które inwestuje, realizuje zadania z zakresu: user research, human resources, business intelligence, IP, strategy product design marketing & sales. Stawia na projekty, które mają globalny potencjał, istotną przewagę nad alternatywnymi rozwiązaniami, w tym między innymi przewagę technologiczną oraz wizję zbudowania wartości 150 mln zł w okresie 6 lat. 

 

Jeśli brakuje Twojego funduszu, proszę przygotuj krótki opis lub aktualizację i wyślij na maila: [email protected]