Szukasz finansowania? Zobacz, które fundusze aktualnie inwestują (styczeń 2024)

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Szukasz finansowania? Zobacz, które fundusze aktualnie inwestują (styczeń 2024)

Udostępnij:

Founderzy, jako największą barierą rozwoju startupów w Polsce wskazują pozyskanie finansowania. Wyjdziemy Wam na przeciw i podpowiemy, które fundusze aktualnie są otwarte, by wesprzeć Wasze projekty na różnym etapie. 

Ponad pół roku temu przygotowaliśmy dla Was rozbudowane zestawienie funduszy inwestycyjnych, które w tamtym czasie wciąż dysponowały środkami, o które mogły starać się startupy. Dziś, na kilka tygodni przed nowym rozdaniem funduszy, które szykuje PFR Ventures, prezentujemy Wam zaktualizowaną listę inwestorów otwartych na współpracę ze startupami.

4growth VC

Sektor: fintech, insur tech, medtech, ale możliwa jest też współpraca ze startupami z innych branż

Typ: VC

Dla kogo? seed/runda A

Inwestycje: minimalnie 3.000.000 zł (możliwość podwojenia inwestycji przez NIF ASI)

4growth VC jest prywatnym funduszem VC, zainteresowanym inwestycjami w spółki z produktem, klientami i procesem, które już generują przychody, ale nie osiągnęły jeszcze wystarczająco dużej skali.

Najważniejszym kryterium wyboru spółek portfelowych jest kompetentny i zaangażowany zespół founderów i pracowników, którzy potrafią ciekawy pomysł biznesowy przełożyć na innowacyjny produkt, kreujący nowe potrzeby klientów lub zaspokajający je w niekonwencjonalny sposób.


 

AIP Seed

Sektor: Audio, HRTech, edukacja, foodtech, sektor beauty, healthcare, advertising, food & beverage, science, fashion

Typ: VC, private equity

Dla kogo? Pre-seed z Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: do 200 000 euro (wraz z koinwestorami)

Należący do największych funduszy inwestycyjnych w Polsce (ponad 120 inwestycji), zespół AIP Seed stawia sobie ambitne cele: chce stać się pierwszym wyborem wśród startupów z Europy Środkowo-Wschodniej. Swoje zamierzenie realizuje od 2009 roku. W swoim portfolio ma szereg startupów reprezentujących różne branże. Największe dotychczas exity to Qpony–Blix (ponad 10–krotny zwrot początkowego kapitału) czy CallPage (ponad 20–krotny zwrot początkowego kapitału). Aktualnie, w portfelu AIP Seed jest 47 spółek. Obecnie wiele z projektów z portfela funduszu wycenianych jest powyżej kilkudziesięciu milionów złotych m.in.: Glov, Sidly, Plenti, Foodsi, Emenago, Audiomagic, Saloner, Kangur czy Park Interakcje.


AVIVO Capital

Sektor: deep tech, łańcuchy dostaw, mobile, AI, HR, ochrona środowiska

Typ: VC

Dla kogo? startupy z Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: growth do kilku milionów PLN

AVIVO Capital to fundusz venture capital wspierający firmy technologiczne ze sprawdzoną koncepcją produktu i modelem biznesowym w osiąganiu rentowności. Zapewnia finansowanie typu „early growth” (runda A i B), będące kolejnym krokiem po początkowym finansowaniu seed i early-stage. W ciągu ostatnich 10 lat zespół AVIVO Capital zainwestował ponad 150 mln EUR w dziesiątki startupów, a także zrealizował ponad 20 udanych wyjść.

 

Bitspiration BoosterVC

Sektor: spółki technologiczne i naukowe z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej

Typ: VC

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: nie podano

Bitspiration Booster chwali się stopą zwrotu z inwestycji wynoszącą na przestrzeni 5 lat 220%. Funduszowi w mniej niż 3 lata udało się uzyskać 60% zwrotu. Wśród spółek z portfolio znaleźć można m.in. airly, Secfense, nomagic czy IS-Wireless.


Black Pearls VC

Sektor: Digital Health, Enterprise Software, Fintech, Future of Work, Deep Tech

Typ: VC

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: od 100 000 do 1 mln euro

Black Pearls VC to firma venture capital na wczesnym etapie rozwoju, koncentrująca się na wspieraniu wiodących firm technologicznych z regionu Morza Bałtyckiego. Inwestuje na wczesnym etapie z typowym biletem w dowolnym miejscu od 100 tys. do 1 mln euro. Black Pearls VC jest częścią Kauffman Fellows, globalnej sieci +500 wiodących VC.


bValue Fund

Sektor: dowolny

Typ: VC, private equity

Dla kogo? seed, growth

Inwestycje: 100 000 – 1 mln euro

bValue Fund to wyspecjalizowana firma inwestycyjna typu growth equity, która współpracuje z firmami technologicznymi i technologicznymi w Europie Środkowo-Wschodniej. Fundusz inwestuje w ramach 2 odrębnych strategii: seed i growth, zawsze dostosowując swoje zainteresowanie do wybitnych założycieli.

Firma zarządza funduszem kapitałowym o wartości 100 mln EUR, który jest wiodącym źródłem kapitału na rozwój dla ambitnych przedsiębiorców w Europie Środkowo-Wschodniej, inwestując 5-15 mln EUR w pojedynczą inwestycję. Regionalnym liderom kategorii poszukującym międzynarodowego wzrostu oferuje połączenie wsparcia strategicznego i taktycznego. Spółki bValue Fund mają wyłączny dostęp do bValue Bench, wewnętrznej grupy 50 zweryfikowanych profesjonalistów i ekspertów w swoim obszarze zainteresowania. bValue Bench zapewnia wsparcie strategiczne i operacyjne w kluczowych wyzwaniach, aby zwiększyć wzrost inwestycji bValue Fund.

 

Ekipa Investments

Sektor: fundusz nie zamyka się na żadne branże, ale jest szczególnie zainteresowany branżą entertainment

Typ: VC

Dla kogo? pre-seed, seed

Inwestycje: 250 000 – 1 mln PLN

Ekipa Investments stawia sobie za cel wspieranie przedsiębiorców w realizacji ich niekonwencjonalnych pomysłów. Fundusz angażuje się w rozwijanie projektów, które przyczyniają się do rozwoju gospodarczego i społecznego. Przy wyborze spółek do współpracy, Ekipa Investmentes kieruje się takimi wartościami jak pasja, kreatywność czy pozytywna energia. W portfolio spółki znaleźć można m.in. Ink Search, horex.pl, plenti czy closer music.


Elevator Ventures

Sektor: fintech oraz inne powiązane branże (np. regtech, agrotech, proptech)

Typ: CVC

Dla kogo? runda A i B

Inwestycje: do 3 mln EUR

Elevator Ventures to fundusz typu CVC, należący do Raiffeisen Bank International i zarządzający ponad 100 mln euro w celu rozwoju spółek technologicznych z sektora fintech oraz z innych powiązanych branż. Działalność funduszu skupia się na regionie DACH oraz CEE, traktując doświadczenie i wiedzę zespołu oraz swoich partnerów na tym obszarze, jako przewagę konkurencyjną. Dotychczas Elevator Ventures zainwestował ponad 30 mln euro w 15 spółek, przeprowadzając 3 wyjścia z inwestycji oraz zrealizował 2 inwestycje typu FoF.


Expeditions Fund

Sektor: spółki technologiczne (AI, cyber security, ochrona prywatności, tech-bio, dual-use, defense-tech, quantum computing)

Typ: VC

Dla kogo? pre-seed, seed

Inwestycje: 250 000 – 1 mln PLN

Expeditions Fund to długoterminowy fundusz venture capital, inwestujący w globalne firmy technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Fundusz początkowo rozpoczął działalność jako venture capital biura rodzinnego Firlej Kastory. W 2021 r. Firlej Kastory rozszerzył działalność poza bezpośrednie zarządzanie rodziną i powstała firma venture capital Expeditions Fund. Expeditions Fund jest dziś niezależnym funduszem venture wspieranym przez wielomiliardowych inwestorów, biura rodzinne, założycieli i dyrektorów generalnych odnoszących sukcesy firm.

 

ff Venture Capital 

Sektor: software enterprise, technologie przemysłowe i transformacja zrównoważonego rozwoju

Typ: VC

Dla kogo? startupy z Europy Środkowej (Niemcy, Austria, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia i Węgry), seria A i late seed

Inwestycje: łączny budżet 60 milionów dolarów

Założony w Nowym Jorku w 2008 roku, ffVC stworzył globalne portfolio ponad 90 firm, które wygenerowały do tej pory ponad 15 miliardów dolarów wartości przedsiębiorstwa. Fundusz może pochwalić się także ponad 30 wyjściami z inwestycji. Godne uwagi startupy z tego grona to Socure i Cornerstone OnDemand. W 2020 r. ffVC uruchomił swój pierwszy fundusz skoncentrowany na Europie Środkowo-Wschodniej i do tej pory zbudował portfel prawie 20 europejskich spółek, stając się pierwszym amerykańskim VC, który otworzył swoje debiutanckie europejskie biuro poza Londynem.

Full Speed Ventures

Sektor: spółki technologiczne

Typ: VC

Dla kogo? spółki z początkową trakcją z Polski i CEE

Inwestycje: średnia runda początkowa 1-3 mln EUR (większe tickety są możliwe w określonych przypadkach)

Polsko-izraelski fundusz założony przez weteranów branży z ponad 30-to letnim doświadczeniem inwestycyjnym. W Full Speed Ventures wierzą, że głównym wyzwaniem założycieli jest skuteczna egzekucja i dlatego w swoim podejściu do inwestycji koncentrują się na tym aspekcie. Fundusz buduje bardzo małe portfele spółek (poniżej 10 na fundusz), aby być w stanie bardzo aktywnie uczestniczyć w życiu swoich startupów i wspierać je na każdym kroku ich ścieżki wzrostu. Członkowie zespołu pełnią rolę aktywnego doradcy, który pracując z założycielami „w okopach” dostarcza prawdziwą, namacalną wartość.
Przedstawiciele Full Speed Ventures deklarują gotowość do objęcia całości rundy i pozostawienia istotnych kwot na rundy kontynuacyjne, aby aktywnie inwestować w spółkę również na kolejnych etapach jej wzrostu.
Full Speed Ventures jest kimś więcej niż inwestorem: chce być doświadczonym sojusznikiem na drodze do budowania wielkich firm technologicznych.

Inovo

Sektor: przede wszystkim B2B/B2C Marketplaces i Network Effects Platforms

Typ: VC

Dla kogo? Europejskie startupy z różnych branż na etapie pre-seed i seed, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: od 500 tys. do 4 milionów euro

Inovo Venture Partners od 2011 roku wspiera startupy z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej na wczesnym etapie rozwoju, oferując im do 3 mln euro początkowej inwestycji. W drugiej rundzie finansowania o wartości 54 mln euro fundusz wsparł następujące przedsięwzięcia: Spacelift, Infermedica, Tidio, AI Clearing, Zowie, Jutro Medical, Intiaro, Packhelp, Preply, Eyerim, Allset, SunRoof, Archbee, AhoyConnect, uPacjenta i Symmetrical.

 

Level2 Ventures

Sektor: AI, Industry 4.0, B2B SaaS, Marketplace, Web 3.0 & Blockchain, Sustainability, PetTech/MedTech

Typ: VC

Dla kogo? pre-seed, seed i runda A

Inwestycje: nie podano

Biznesowa działalność Level2 Ventures obejmuje inwestycje w startupy, tworzenie środowiskowego wsparcia w takich obszarach jak strategia/zarządzanie, finanse, marketing, HR czy IT. Zespół pomaga także w rozwoju kompetencji na poziomie strategicznym, operacyjnym czy menadżerskim. Startupy współpracujące z Level2 Ventures mogą liczyć też na pomoc w przygotowaniu się do pozyskania finansowania w kolejnych rundach.

 

Market One Capital

Sektor: przede wszystkim B2B/B2C Marketplaces i Network Effects Platforms

Typ: VC

Dla kogo? Europejskie startupy na etapie pre-seed i seed, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: pre-seed i seed od 200 tys. do 2 mln euro. Uwzględniając inwestycje follow-on w jedną spółkę MOC maksymalnie może alokować do 8 mln euro

Market One Capital to fundusz VC inwestujący na wczesnym etapie w marketplacy i platformy oparte na efektach sieciowych w całej Europie. Zespół MOC składa się z byłych przedsiębiorców i doświadczonych inwestorów, którzy sami założyli 4 marketplacy i zainwestowali łącznie w ponad 60 innych, w tym w Tier Mobility, Docplanner, Brainly i Packhelp. Dzięki doświadczeniu zespołu i rozległemu netwokowi składającemu się z ponad 400 przedsiębiorców i funduszy VC, spółki portfelowe MOC mogą liczyć na ścisłą współpracę i cenne wsparcie.

 

Nunatak Capital

Sektor: handel, usługi w tym usługi finansowe, ochrona zdrowia, e-commerce, transport i logistyka, rolnictwo, przemysł ciężki, media i rozrywka. Spółki działające w następujących obszarach: big data, data analytics, data science, sztuczna inteligencja i blockchain

Typ: VC

Dla kogo? od pre-seed do early growth

Inwestycje: do 20 mln zł (wraz z inwestycją kontynuacyjną do 30 mln zł)

Nunatak Capital powstał z myślą o startupach, które realizując swoje wizjonerskie  projekty mierzą się ze złożonymi wyzwaniami i ograniczeniami. Fundusz tworzą naukowcy managerowie i przedsiębiorcy z bogatym doświadczeniem akademickim i biznesowym. Dzielą się nim z zespołami firm, w które inwestują. Łączą kapitał, wiedzę i zaangażowanie operacyjne wspierając zespoły w osiągnięciu sukcesu.

 

Orbit Capital

Sektor: technologie, SaaS, jak również tradycyjne biznesy z technologiczną przewagą konkurencyjną

Typ: dwa osobne fundusze VC: growth equity i venture debt

Dla kogo? startupy z Europy Środkowo-Wschodniej i regionu DACH z udowodnionym product-market-fit

Inwestycje: growth od Series A+, ticket: 3-7 mln euro dla debt, 8-15 mln euro dla equity

Orbit Capital to polsko-czeski fundusz, oferujący dwie możliwości finansowania startupów: klasyczne finansowanie equity na etapie growth i finansowanie dłużne venture debt – dla przedsiębiorców, którzy nie chcą rozwadniać swoich udziałów i są na ostatnim etapie przed osiągnięciem rentowności. Do obu form finansowania wymagane jest udowodnienie product-market-fit i poziom powtarzalnych przychodów ARR min. 3 mln euro dla inwestycji debt i min. 8 mln euro dla inwestycji equity. Zespół Orbit Capital wierzy, że fundusz VC nie powinien być tylko pasywnym inwestorem, ale aktywnie wspierać spółki w osiąganiu celów strategicznych, ekspansji, jak również wspierać spółki w przygotowaniu do zebrania kolejnej rundy finansowania. Zgodnie z tym podejściem zrealizowano szereg inwestycji w obu formach finansowania, w tym w takie spółki jak: Booksy, MEWS, Preply, Rohlik, Twisto, Cloudtalk, Boataround, Threatmark i wiele innych.

OTB Ventures

Sektor: deep tech, space tech, AI & automatyzacja, fintech i cybersecurity

Typ: VC

Dla kogo? seed, seria A i B w Europie Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: nie podano

OTB Ventures to fundusz venture capital Real Tech wspierający założycieli z globalnymi ambicjami, tworzących rozwiązania z unikalną propozycją własności intelektualnej. Zapewnia finansowanie we wczesnym wzroście, aby umożliwić przedsiębiorcom skalowanie ich działalności na całym świecie, przy jednoczesnym zachowaniu silnego nacisku na technologię.

 

Radix Ventures

Sektor: DeepTech

Typ: VC

Dla kogo? startupy od późnego seed do serii B

Inwestycje: od 1,5 do 9 mln euro

Radix koncentruje się na inwestycjach w deeptech, w tym – spinouty. Radix pozyskał 25 mln euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EIF), a docelowy limit funduszu wynosi 60 mln euro. VC chce wspierać startupy zajmujące się softwarem, hardwarem i materiałami deeptech. Szczególne zainteresowanie wykazuje spółkami, które pracują nad nowym rodzajem tworzyw sztucznych lub przewodników.

 

Simpact Ventures

Sektor: impact investing, agnostyczny sektorowo

Typ: VC

Dla kogo?  startupy z regionu CEE na etapie pre-seed do series A;

Inwestycje: od 500 000 do 10 mln zł

Simpact Ventures to polski fundusz venture capital oparty o ideę impact investing. Inwestuje głównie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając startupy na etapie early-stage, zmieniające świat na lepszy. Simpact to szeroki ticket inwestycyjny – do 10 mln zł, doświadczenie zespołu i transparentne podejście do inwestycji. Szuka zaangażowanych founderów, ze zwalidowanym rynkowo pomysłami i ambicjami wyjścia na cały świat.


Smartlink Partners

Sektor: digital business, deep tech

Typ: VC

Dla kogo? startupy w fazie rozwoju od seed, poprzez growth do rundy A

Inwestycje: do 2 mln euro

Smartlink Partners ASI, zarejestrowany w maju 2023 roku, wspiera wybrane przez zespół zarządzający przedsiębiorstwa z szeroko pojętej branży digital business (w tym m.in. SaaS, AI software, marketplace), renewable energy oraz deeptech (w tym także spacetech oraz greentech). Thorium Space jest pierwszą inwestycją funduszu.


SMOK Ventures

Sektor: Spółki technologiczne (software), gamedev

Typ: VC

Dla kogo? Pre-seed z Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: 100 000 – 1 mln USD

SMOK jest amerykańskim funduszem VC z Polakami na pokładzie. Uwielbia seryjnych przedsiębiorców z historią udanych wyjść (a także wieloma porażkami). Na stronie funduszu możemy przeczytać, że odpowiadają na każdy wysokiej jakości e-mail od założyciela. Jeśli są zainteresowani, działają szybko. Jeśli nie, dają znać.

 

TDJ Venture

Sektor: climate tech, industrial tech oraz rozwiązania dla innych segmentów z istotnym potencjałem wzrostu

Typ: growth

Dla kogo?spółki z regionu CEE na etapie skalowania (runda A+) posiadające rozwiązania zweryfikowane przez rynek

Inwestycje: 3-6 mln EUR w ramach pierwszej inwestycji z możliwością zwiększenia do 10 mln EUR w ramach follow on

TDJ Venture, fundusz będący częścią rodzinnej firmy inwestycyjnej, współpracuje z założycielami wzrostowych spółek na etapie skalowania biznesu. Inwestuje tam, gdzie może wykorzystać zdobywane przez lata doświadczenie oraz synergię z całym portfelem TDJ. Wyróżnia się elastycznością w zakresie inwestycji dzięki wykorzystaniu w pełni prywatnego kapitału, a także aktywnym podejściem do wspierania spółek, w które inwestuje, zapewniając wsparcie wewnętrznych ekspertów TDJ Business Excellence (np. w obszarze People Strategy & HR Organization, Marketing & PR, Legal, Lean & Operational Excellence, ESG & Sustainability).

 

Vinci

Sektor: branża samochdowa, biotechnologia, przemysł kosmiczny, sektor energetyczny, sektor IT, innowacyjny przemysł

Dla kogo? polskie startupy zainteresowane komercjalizacją produktu/usługi lub spółki na etapie wzrostu

Inwestycje: do 40 mln złotych

Vinci S.A. to spółka zależna Banku Gospodarstwa Krajowego. Przedmiotem jej działalności jest zarządzanie alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi, zapewniającymi odpowiednie rozwiązania w zakresie finansowania polskich przedsiębiorców. Naszym celem jest zatrzymanie własności innowacyjnych technologii i patentów w Polsce oraz ich komercjalizacja w kraju i za granicą.

 

Warsaw Equity Group

Sektor: B2B automation & efficiency, climate TechTyp: family office, VC oraz Private Equity

Dla kogo? VC – startupy z regionu CEE na etapie late-seed i series A; Private Equity – growth z pozytywną EBITDA

Inwestycje: VC – 1-5 mln euro; PE – 2,5-10 mln euro

WEG wspiera founderów w drodze do globalizacji i osiągania zamierzonej skali. Swoje 25-letnie doświadczenie przekładają na model współpracy, który koncentruje się na dodawaniu wartości w trzech strategicznych obszarach: Human Capital, Sales, Marketing. Dzieląc się wiedzą, doświadczeniami i networkiem, eksperci WEG wzmacniają nie tylko biznes, ale przede wszystkim liderów i ich organizacje. Inwestują całkowicie prywatny kapitał, dlatego ich podejście do biznesu i możliwości dalszego finansowania są wypadkową potencjału, jakim dysponują liderzy, ich produkt i organizacje.


Artykuł z czerwca 2023 roku

Z czym musicie się liczyć próbując pozyskać finansowanie w tym roku? – W roku 2023 inwestorzy będą na pewno ostrożniejsi. To oznacza pogłębiony, a więc i wydłużony due diligence. To jednak dobry sygnał. Oznacza inwestycje w spółki, które mają potencjał by faktycznie się rozwijać, a więc i stymulować polski ekosystem – powiedział Maciej Ćwikiewicz, prezes zarządu PFR Ventures.

Luka kapitałowa wynosi już nawet kilkaset miliardów złotych

Luka kapitałowa nie jest zjawiskiem nowym, zwłaszcza w odniesieniu do startupów w początkowej fazie rozwoju. Można powiedzieć, że to normalne, kiedy powstaje więcej projektów niż jest kapitału do ich sfinansowania, a obronią się tylko te najlepsze. Problem w tym, że mamy teraz wyjątkowo trudny okres, więc nawet bardzo dobre projekty mogą nie przetrwać. Aby w pełni wykorzystać potencjał polskiego ekosystemu startupowego trzeba wesprzeć przedsiębiorców w procesie pozyskiwania finansowania – z jednej strony uzupełniając rynek prywatny pieniędzmi publicznymi, a z drugiej dbając o wysoki poziom programów akceleracyjnych – mówi Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland.

Zawsze jest inne wyjście: anioł biznesu

– Zgodnie z Raportem „Jak inwestują najlepsi aniołowie biznesu w Polsce?”, wiele rund inwestycyjnych łączy zaangażowanie aniołów biznesu z funduszami Venture Capital. Choć już wiemy, że 2022 r. był bardzo dobry pod kątem wartości inwestycji dokonanych przez polskie VC, to wraz z zakończeniem POIR oraz globalnym spowolnieniem spodziewamy się znacznie zminiejszonej podaży kapitału wysokiego ryzyka, który już obserwujemy. Ta sytuacja rynkowa zwiększy znaczenie aniołów biznesu, którzy podejmują decyzje szybko i elastycznie dostosowują się do rynku – powiedział nam w styczniu Rober Ługowski, założyciel Cobin Angels.

 

Jeśli jednak celujecie w pozyskanie większych kwot nadal aktywne są następujące fundusze:

3TS Capital Partners

Sektor: Spółki technologiczne (software, innowacyjne rozwiązania dla biznesu, fintech, adtech, medtech, digital media, e-commerce) z naciskiem na rozwiązania B2B SaaS

Typ: VC / growth

Dla kogo? Scaleupy, na etapie wzrostu i ekspansji, min. 2.5 mln euro przychodów

Inwestycje: 3-10 mln euro

3TS Capital Partners inwestuje w regionie CEE od ponad 20 lat, w tym czasie dokonał ponad 50 inwestycji w spółki technologiczne na etapie wzrostu i ekspansji. W tym momencie inwestuje z czwartego już funduszu technologicznego, obejmuje znaczne pakiety mniejszościowe, robi cash-outy, co-inwestuje z innymi funduszami, zwykle leaduje rundy. Specjalizuje się w międzynarodowym skalowaniu biznesów na rynek europejski i amerykański oraz wspólnych exitach z założycielami do dużych międzynarodowych funduszy i graczy strategicznych. W Polsce jest inwestorem w Autenti, Perfect Gym, Fru.pl, a historycznie w SALESmanago, Rankomat.pl i H88 z grupy giełdowej R22.


4growth VC

Sektor: FinTech, InsurTech, Medtech (nie wykluczamy inwestycji w inne branże)

Typ: VC

Dla kogo? seed/runda A

Inwestycje: minimalnie 3.000.000 zł (możliwość podwojenia inwestycji przez NIF ASI)

4growth VC jest prywatnym funduszem VC, zainteresowanym inwestycjami w spółki z produktem, klientami i procesem, które już generują przychody, ale nie osiągnęły jeszcze wystarczająco dużej skali.

Najważniejszym kryterium wyboru spółek portfelowych jest kompetentny i zaangażowany zespół founderów i pracowników, którzy potrafią ciekawy pomysł biznesowy przełożyć na innowacyjny produkt, kreujący nowe potrzeby klientów lub zaspokajający je w niekonwencjonalny sposób.

 

 

 

Abris Capital Partners

Sektor: usługi dla biznesu, e-commerce, ochrona zdrowia, nowoczesne technologie, usługi/produkty konsumenckie

Typ: Private Equity

Dla kogo? firmy z regionu CEE średniej wielkości, o zdrowych fundamentach i dużym potencjale rozwoju

Inwestycje: najczęściej 30-70 mln euro, z nastawieniem na zakup większościowego udziału w spółce

Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, specjalizująca się w transformacji ESG. Pierwszy podmiot z branży private equity w CEE, który otrzymał prestiżowy certyfikat B Corp – najbardziej cenioną i uznawaną na całym świecie akredytację ESG. Wśród spółek, które dynamicznie rozwinęły się pod skrzydłami funduszy Abris, znalazły się m.in. Siódemka, Novago, Masterlease, CARGOUNIT oraz Patent Co. Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris to między innymi Alsendo, Scanmed, Velvet CARE, WDX oraz MatexLab.


Accelero Ventures

Sektor: Ekologia, OZE, BioTech, IT/ICT, CleanTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? Startupy

Inwestycje: do 4 mln zł

Accelero Venture obejmuje udziały mniejszościowe, dzięki temu pomysłodawcy i założyciele posiadają dalszy realny wpływ na działalność spółki, jej rozwój oraz określenie i wykonanie kolejnych celów. Kryteria oceny potencjału, którymi kieruje się fundusz to: prawa własności intelektualnej, tworzenie własności dodanej, przekonujący model biznesowy i występowanie lokalnej potrzeby. 


Accession Capital Partners

Sektor: Manufacturing, Business Services, Healthcare, Financial Services

Typ: Private Equity, Mezzanine 

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? Małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie Środkowej

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 264 mln euro 

ACP bardzo poważnie traktuje kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, aby osiągnąć pozytywny wpływ poprzez swoją działalność i trwałe zwroty z inwestycji. Fundusz koncentruje się na wspieraniu transformacji środowiskowej i przyspieszenia postępu w kierunku bardziej integracyjnego i inkluzywnego społeczeństwa. 


Adamed Technology

Sektor:  Healthtech

Typ: CVC

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: nie podano

W 2015 r. Adamed (firma farmaceutyczna i biotechnologiczna) powołał Adamed Technology, specjalny zespół, który współpracuje z nowymi firmami technologicznymi. Oprócz finansowania kapitałowego, zespół wspiera startupy w stawianiu pierwszych kroków na drodze do tworzenia nowych produktów i usług, a także rozwijania działalności komercyjnej.


AIP Seed

Sektor:  każdy

Typ: VC

Dla kogo? early seed & pre-seed w CEE

Inwestycje: do 200 000 euro (wraz z koinwestorami)

AIP Seed to jeden z pierwszych w Europie funduszy seed inwestujących w prostym modelu na najwcześniejszym etapie rozwoju startupów. Przez ostatnie dziesięć lat fundusz zainwestował w ponad 110 startupów. Największe dotychczas exity to Qpony–Blix (ponad 10–krotny zwrot początkowego kapitału) czy CallPage (ponad 20–krotny zwrot początkowego kapitału). Aktualnie, w portfelu AIP Seed jest 47 spółek. Obecnie wiele z projektów z portfela funduszu wycenianych jest powyżej kilkudziesięciu milionów złotych m.in.: Glov, Sidly, Plenti, Foodsi, Emenago, Audiomagic, Saloner, Kangur czy Park Interakcje.


Aligo VC

Sektor: HealthTech, CleanTech,

Typ: VC

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: 200 000 – 500 000 euro

Aligo VC funduszem współpracującym z przedsiębiorcami odpowiadającymi na globalne wyzwania i pomagającymi im budować wartościowe firmy. Wspiera projekty, które zmniejszają negatywny wpływ gospodarki na środowisko i wykorzystują technologię do lepszej opieki nad zdrowiem człowieka. Częścią ekosystemu Aligo VC jest firma konsultingowa skoncentrowana na znalezieniu dodatkowych źródeł finansowania, w tym dotacji krajowych i zagranicznych, które zapewniają naszym firmom szybsze możliwości rozwoju.


Apax Partners

Sektor: Tech, Services, Healthcare, Internet/Consumer

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? Małe i średnie przedsiębiorstwa

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 9 mld euro

Apax Partners LLP jest globalną firmą doradczą private equity. Fundusz ma szereg zasad i procedur, które stosuje na całym świecie, znanych jako Globalne Standardy Biznesowe („GBS”). GBS służy jako ogólny podręcznik zgodności dla wszystkich pracowników na całym świecie i zawiera zasady dotyczące przeciwdziałaniu przekupstwu i korupcji, praniu pieniędzy i sankcjom gospodarczym, konfliktom interesów, transakcji na kontach osobistych i w innych kluczowych obszarach zgodności w odniesieniu do działalności firmy.


Aper Ventures

Sektor: DeepTech, Hardware

Typ: VC

Program PFR: PFR OI

Dla kogo? Startupy

Inwestycje: rundy serii A, od 5-20 mln zł

Kapitalizacja: 125 mln zł

Fundusz wykorzystuje wieloletnie doświadczenie w inwestycjach Venture Capital i Private Equity na rynku polskim i zagranicznym, współinwestując z lokalnymi i zagranicznymi inwestorami prywatnymi oraz aniołami biznesu.


Arkley Brinc

Sektor: Hardware, IoT, MedTech, FoodTech, Przemysł 4.0, Energy, Mobility, Smart Cities

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? startupy 

Inwestycje: do 1 mln dolarów

Kapitalizacja: 56 mln zł

Jako Accelerator VC, Arkley zajmował się inwestycjami hardware’owymi w Europie. Fundusz skupił się na startupach na wczesnym etapie rozwoju, pomagając im rozwijać się od prototypu do IPO. Umożliwił startupom ze swojego portfolio walidację ich produktów, połączył je z dystrybutorami i przedstawił partnerom w Dolinie Krzemowej. 

Brinc jest inwestorem i akceleratorem. Wartością dodaną Brinc jest sieć partnerska w Chinach, umożliwiająca zapewnienie najlepszych kanałów produkcji, sprzedaży i dystrybucji dla startupów. Obecne portfolio Brinc obejmuje 240 startupów z zespołami z 40 krajów. 


Avallon MBO

Sektor: specjalistyczna produkcja, FMCG, nowe technologie, służba zdrowia, IT (SaaS, rozwiązania chmurowe)

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? wiodące firmy w wybranym segmencie rynku, o sprawdzonym modelu biznesowym i ugruntowanej pozycji

Inwestycje: 10-20 mln euro

Kapitalizacja: 137 mln zł

Avallon od 25 lat zajmuje się inwestycjami kapitałowymi (rynek wykupów menedżerskich). Do tej pory uczestniczył  w ponad 100 transakcjach z udziałem menedżerów. Zajmuje się także, jako fundusz private equity, zarządzaniem funduszami, gdzie inwestorami są międzynarodowe i krajowe instytucje finansowe.


Avia Capital

Sektor: IoT, Robotics, CleanTech, Production-Software

Typ: VC

Program: PFR: PFR KOFFI, PFR NCBR CVC

Dla kogo? małe i średnie spółki

Inwestycje: 3-12 mln euro

Kapitalizacja: 59 mln euro

AVIA Capital wspiera: polskie spółki działające w szybko rosnących sektorach gospodarki i rozwijające sprzedaż eksportową; przedsiębiorców poszukujących środków i partnera do realizacji planów inwestycyjnych np. na rozbudowę mocy produkcyjnych, rozwój produktu, przejęcie innej firmy; właścicieli, którzy myślą o sprzedaży firmy w przyszłości i chcą zwiększyć jej wartość; menedżerów planujących zaangażować się kapitałowo w biznes; udziałowców potrzebujących uporządkować lub uprościć strukturę własnościową. 

 

Beechbrook Capital

Sektor: Bez preferencji

Typ: Private Equity, Private Debt

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? MŚP w Europie Północnej

Inwestycje: nie podano

Beechbrook został założony w 2008 r. i ma bardzo doświadczony międzynarodowy zespół inwestorów. Do tej pory dokonał ponad 65 inwestycji.


BeyondNet Zero

Sektor: ClimateTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Green Hub

Dla kogo? startupy

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 3,5 mld dolarów

BeyondNetZero łączy globalną platformę General Atlantic z doradcami z sektora finansowego, przemysłowego i klimatycznego, aby identyfikować i wspierać szybko rozwijające się firmy, które ostatecznie mają potencjał do walki ze zmianami klimatu na dużą skalę. Strategia BeyondNetZero koncentruje się na 4 głównych tematach: dekarbonizacja, efektywność energetyczna, ochrona zasobów oraz zarządzanie emisją CO2. 


Black Pearls VC

Sektor: Digital Health, Enterprise Software, Fintech, Future of Work, Deep Tech

Typ: VC

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: od 100 000 do 1 mln euro

Black Pearls VC to firma venture capital na wczesnym etapie rozwoju, koncentrująca się na wspieraniu wiodących firm technologicznych z regionu Morza Bałtyckiego. Inwestuje na wczesnym etapie z typowym biletem w dowolnym miejscu od 100 tys. do 1 mln euro. Black Pearls VC jest częścią Kauffman Fellows, globalnej sieci +500 wiodących VC.


Brave VC

Sektor: Internet, IoT & hardware, OZE i Life Science, ze szczególnym uwzględnieniem: MedTech i BioTech

Typ: VC

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: do 2 mln zł

BRAVE Venture Capital to grupa funduszy inwestujących w dynamicznie rozwijające się przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju o globalnych aspiracjach. Horyzont inwestycyjny wynosi od 4 do 14 lat. Prowadzi otwarty nabór wniosków. Pomysłodawcy mogą zgłaszać swoje projekty w trybie ciągłym. Fundusz poszukuje projektów na wczesnych etapach rozwoju, przy czym łatwiej zainteresować inwestorów przedsięwzięciem o nieco wyższej gotowości inwestycyjnej niż tylko sam pomysł. Docenia, jeżeli Pomysłodawca dysponuje już prototypem rozwiązania, przy czym nie znaczy to, że dyskwalifikuje projekty, które wyjście z fazy koncepcyjnej mają jeszcze przed sobą.


bValue Starter

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? startupy early-stage w Europie Wschodniej i Południowej

Inwestycje: 200.000-1mln euro

Kapitalizacja: 52 mln zł

bValue Starter to fundusz seed VC inwestujący na etapie produktu oraz pierwszych przychodów. Jest to fundusz inwestujący w startupy ze zróżnicowanymi modelami biznesowymi adresujące globalny rynek. Fundusz jest wspierany ekosystemem doradców których fundusz alokuje odpowiednim spółkom celem transferu wiedzy i know-how w zakresie budowy procesów rekrutacyjnych, marketingowych i sprzedażowych. 


bValue Growth

Sektor: oprogramowanie i usługi b2b, transformacja energetyczna, narzędzia i ekosystemy e-commerce, dobra i usługi konsumpcyjne

Typ: Private Equity

Dla kogo? firmy z Europy

Inwestycje: nie podano

Inwestycje: 5-15 mln euro

bValue Growth zainwestuje do 12 spółek. Założono również bValue Bench – grupę ekspertów i doradców, którzy są aktywnie zaangażowani w pomoc przy projektach z portfolio funduszu. Zespół doradców bValue to ponad 50 ekspertów w 2 filarach tematycznych: Go-To-Market i Operations. W ramach Go-to-Market eksperci pomagają w strategii i cenach, sprzedaży i sukcesie klienta, marketingu i wzroście. Natomiast filar operacyjny koncentruje się na: pozyskiwaniu i rozwoju talentów, technologii, finansach oraz analizie danych. 

 

Ciech Ventures

Sektor: technologie chemiczne, zrównoważony przemysł, rolnictwo
Typ: CVC
Dla kogo? R&D, seed, early growth / Europa
Inwestycje: do 5 mln euro
Ciech to nowoczesny holding chemiczny, z 8 zakładami produkcyjnymi i ponad 3 tys. pracowników w kilku krajach.

CofounderZone

Sektor: FoodTech, e-commerce, impact, FinTech, SaaS
Typ: VC, Business Angel
Program PFR: PFR Biznest
Dla kogo? startupy early-stage
Inwestycje: do 2 mln zł (+2 mln zł w koinwestycjach)
Kapitalizacja: 30 mln zł (+30 mln zł w koinwestycjach)
CofounderZone wspiera startupy wiedzą i doświadczeniem koinwestujących aniołów biznesu. Jest funduszem typu generalist. Inwestuje głównie w projekty na wczesnym etapie rozwoju z odpowiednią trakcją i ambitnym zespołem.

Contrarian Ventures

Sektor: ClimateTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Green Hub

Dla kogo? startupy z Europy i Izraela na etapie seed

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 57 mln euro

Contrarian Ventures wspiera startupy budujące technologię, która stanie się infrastrukturą jutra. Wykorzystuje Energy Tech Summit, Energy Tech Challengers i Climate50, aby podjąć wspólne wysiłki w celu zmobilizowania zasobów i wejścia na ścieżkę dekarbonizacji gospodarki.


CVI

Sektor: usługi finansowe, towary przemysłowe, handel i usługi, opieka zdrowotna, dobra konsumpcyjne, nieruchomości, technologie, media, telekomunikacja, transport, rozrywka, hotel, energetyka i logistyka

Typ: Private Equity, Private Debt

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? spółki z regionu CEE

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 132 mln euro

CVI Dom Maklerski (CVI) jest niezależną firmą inwestycyjną kontynuującą działalność Credit Value Investments, która zajmowała się pozabankowym finansowaniem przedsiębiorstw w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oferowane instrumenty: dług senioralny, dług podporządkowany, dług typu “unitranche”, mezzanine, dług konwertowalny i private equity. Jako firma zarządzająca aktywami działa od 2012 roku i do tamtej pory zrealizowała ok. 700 transakcji, inwestując blisko 2.5 mld euro w całym regionie CEE. Specjalizuje się w strategii private debt zapewniając elastyczne rozwiązania finansowe dla MŚP, które zaspokajają szeroki zakres potrzeb kapitałowych (np. finansowanie wzrostu, LBO, refinansowanie, dokapitalizowanie i restrukturyzacje).

 

DN Capital

Sektor: Software, Fintech, Marketplaces, Consumer Internet

Typ: VC

Program PFR: PFR KOFFI

Dla kogo? startupy na etapie seed i serii A

Inwestycje: do 20 mln euro

Kapitalizacja: 62 mln funtów

DN Capital to globalna firma venture założona w 2000 r. z siedzibą w Londynie, Berlinie i San Francisco. Skupia się na serii seed, A i niektórych inwestycjach serii B w Europie i Ameryce Północnej. Fundusz jest zainteresowany czterema sektorami: oprogramowanie, fintech, marketplace’y i Consumer Internet. 

 

EEC Magenta

Sektor: AI, IoT, Przemysł 4.0, energetyka, ICT i cyberbezpieczeństwo

Typ: VC, CVC

Program PFR: PFR NCBR CVC

Dla kogo? Startupy na etapie seed

Inwestycje: 1-30 mln zł

Kapitalizacja: 210 mln zł

EEC Magenta jest niezależną firmą venture capital zarządzającą dwoma funduszami o łącznej kapitalizacji 210 mln złotych. Inwestorami w Funduszach są Tauron Polska Energia SA, PFR Ventures Starter FIZ, PFR NCBR CVC FIZ oraz zespół zarządzający.


Eurazeo (Smart City II)

Sektor: Technology, HealhTech, FinTech

Typ: Private Equity

Program PFR: PFR Green Hub

Dla kogo? startupy, MŚP, spółki o średniej kapitalizacji i korporacje

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 300 mln euro

Eurazeo specjalizuje się w trzech klasach aktywów, w których rozwinął znaczną wiedzę. Inwestuje zarówno dla siebie, jak i dla klientów instytucjonalnych. Koncentruje się na wszystkich rozwijających się sektorach, w tym w technologii, opiece zdrowotnej i usługach finansowych. 

 

ffVC Tech&Gaming

Sektor: Gaming, Enterprise Software, FinTech, AI, RegTech, Drones & Robotics

Typ: VC, CVC

Program PFR: PFR NCBR CVC

Dla kogo? seed, early stage

Inwestycje: pierwsza inwestycja: od 1 do 8 mln zł; kontynuacja projektu: do 15 mln zł

Kapitalizacja: 100 mln zł

Fundusz ffVC Tech and Gaming powstał w ramach partnerstwa Totalizatora Sportowego, krajowego operatora loterii i ffVC, przy silnym udziale PFR Ventures i NCBR. Celem funduszu są inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju, głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, które dodatkowo zostaną połączone z ekosystemem ffVC m. in. umożliwiając  ekspozycję w USA, np. podczas wydarzeń organizowanych przez fundusz oraz spotkań z amerykańskimi inwestorami. Spółki te będą miały również dostęp do sieci kontaktów oraz zasobów Totalizatora Sportowego – w tym możliwość testowania wybranych rozwiązań.


Finch Capital

Sektor: Payments, Regulatory & ESG Software, Business Applications, PropTech, InsurTech, Banking & Asset Management 

Typ: VC

Program PFR: PFR KOFFI

Dla kogo? startupy z Europy

Inwestycje: 5-15 mln euro

Finch jest sygnatariuszem Investing in Women Code – zobowiązania do wspierania rozwoju przedsiębiorczości kobiet w Wielkiej Brytanii poprzez poprawę ich dostępu do narzędzi, zasobów i finansów. Kodeks zobowiązuje organizacje m.in do posiadania nominowanego członka wyższego szczebla zespołu kierowniczego, który będzie odpowiedzialny za wspierania równości w dostępie do finansowanie. 


Freya Capital

Sektor: MedTech, CleanTech, InsurTech, FinTech, Gaming

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? early-stage

Inwestycje: do 1 mln euro

Kapitalizacja: 63 mln zł

Założyciele, menedżerowie, inwestorzy i doradcy Freya Capital mieli okazję przeprowadzić i uczestniczyć w ponad 100 transakcjach (od finansowania zalążkowego, przez późniejsze rundy finansowania, po wyjścia), o łącznej wartości przekraczającej 1 miliard dolarów.


FundingBox DeepTech Fund

Sektor: SaaS, Marketplace, AI, Przemysł 4.0

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? startupy early-stage z Europy

Inwestycje: do 4 mln zł

Kapitalizacja: 28 mln zł 

Dla fundusz ważny jest potencjał skalowalności startupowego pomysłu. Mogą aplikować startupy, które nie mają jeszcze przychodów. Ale należy posiadać prototyp zweryfikowany przez użytkownika. FundingBox DeepTech Fund jest również otwarty na współinwestycje.

 

H.I.G Capital

Sektor: SaaS, Fin Tech, Consumer Tech, Marketplaces, AI/ML, HealthTech

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? firmy ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Ameryki Łacińskiej

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 2 mld euro

Rodzina funduszy H.I.G. obejmuje private equity, growth equity, nieruchomości, bezpośrednie pożyczki, infrastrukturę, zadłużenie w sytuacjach specjalnych i biozdrowie. Zespół H.I.G. to ponad 500 specjalistów inwestycyjnych z dużym doświadczeniem operacyjnym, konsultingowym, technologicznym i zarządzaniem finansami. Od 1993 r. firma zainwestowała w ponad 400 firm o łącznych przychodach przekraczających 52 miliardy dolarów. 

 

Icos Capital

Sektor: BioTech, AgriTech, Przemysł 4.0

Typ: VC, CVC

Program PFR: PFR NCBR CVC

Dla kogo? startupy

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 20 mln euro

Icos jest firmą venture capital działającą na styku cyfrowego i zrównoważonego przemysłu. Łączy korporacje i startupy.


Innova Capital

Sektor: usługi dla biznesu i usługi finansowe, nowoczesne technologie, Przemysł 4.0, produkty i usługi konsumenckie, ochrona zdrowia, handel detaliczny

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? średniej wielkości przedsiębiorstwa działające w Europie Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 271 mln euro

Innova Capital jest niezależnym doradcą private equity, działającym w Polsce od 1994 r. Inwestuje w udziały większościowe w spółkach wycenianych na 25–150 mln euro, obejmując zazwyczaj pakiety o wartości 25–40 mln euro.

 

KnowledgeHub Starter

Sektor: MarTech, FinTech, Przemysł 4.0

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? startupy seed

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 62 mln zł

Zespół KnowledgeHub składa się z przedsiębiorców i ekspertów z dziedzin inwestowania, marketingu i reklamy. Firmy wspierane przez fundusz mogą liczyć na współpracę z rekomendowanymi liderami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w biznesie, finansach i marketingu.

 

 

Lakestar

Sektor: FinTech, HealthTech, Vertical Software, DeepTech, Game&Media, ClimateTech

Typ: VC

Dla kogo? seed to growth

Inwestycje: nie podano

Misją Lakestar jest znajdowanie, finansowanie i rozwijanie przełomowych firm  wspieranych przez technologię zakładanych w Europie i poza nią. Założony przez Klausa Hommelsa zespół zainwestował w takie firmy jak Skype, Spotify, Facebook i Airbnb. Od czasu pozyskania pierwszego funduszu w 2012 r., Lakestar zarządza łączną kwotą ponad 2,8 mld euro w ramach czterech funduszy.  


Level 2

Sektor: AI, Industry 4.0, B2B SaaS, Marketplace, Web 3.0 & Blockchain, Sustainability, PetTech/MedTech

Typ: VC

Dla kogo?pre-seed, seed i runda A

Inwestycje: nie podano

„Szybki rozwój firmy to trudna i wyboista droga, a życie menedżera to czas ciągłych trudnych wyborów. Wiemy o tym, ponieważ cała nasza ścieżka zawodowa polegała na zbieraniu doświadczeń, którymi teraz chcemy się z Wami podzielić. Do współpracy zaprosiliśmy również kompetentnych partnerów, których unikalna wiedza i sposób dzielenia się nią są na prawdziwie mistrzowskim poziomie. Wierzymy, że budowanie i rozwijanie kompetencji jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż dostarczanie kapitału. Bo choć pieniądze mogą być ulotne, wiedza i doświadczenie zostają z nami na zawsze”.

 

Manta Ray

Sektor: między innymi edukacja, zdrowie oraz infrastruktura

Typ: VC

Dla kogo: early-stage

Inwestycje: nie podano

Manta Ray wspiera szereg wspólnych przedsięwzięć na rzecz wspierania przedsiębiorczości w Polsce i w całej Europie Środkowo-Wschodniej, np.: InCredibles, The Open Bank of Agreements czy Singularity University. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i międzynarodowym sieciom pomaga utalentowanym przedsiębiorcom zdobyć niezbędne umiejętności i zasoby wymagane do budowania globalnych firm.


Market One Capital

Sektor: przede wszystkim B2B/B2C Marketplaces i Network Effects Platforms

Typ: VC

Dla kogo? Europejskie startupy na etapie pre-seed i seed, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: pre-seed i seed od 200 tys. do 2 mln euro. Uwzględniając inwestycje follow-on w jedną spółkę MOC maksymalnie może alokować do 8 mln euro

Market One Capital to fundusz VC inwestujący na wczesnym etapie w marketplacy i platformy oparte na efektach sieciowych w całej Europie. Zespół MOC składa się z byłych przedsiębiorców i doświadczonych inwestorów, którzy sami założyli 4 marketplacy i zainwestowali łącznie w ponad 60 innych, w tym w Tier Mobility, Docplanner, Brainly i Packhelp. Dzięki doświadczeniu zespołu i rozległemu netwokowi składającemu się z ponad 400 przedsiębiorców i funduszy VC, spółki portfelowe MOC mogą liczyć na ścisłą współpracę i cenne wsparcie.


MCI

Sektor: digital economy

Typ: Private Equity

Dla kogo: ekspansja i wykupy w Europie Północnej i Środkowej (Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Słowacja, Węgry, Finlandia), Europie Południowej (Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Grecja) oraz DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria)

Inwestycje: 30-100 mln euro

W 2020 r. fundusz zrealizował wyjścia o wartości ponad 1 mld zł. Obecne portfolio obejmuje 14 aktywnych inwestycji w obszarach e-commerce, fintech, SaaS, cloud gaming i marketplaces. Do 2020 r. MCI zainwestował ok. 2,5 mld zł w 14 inwestycji typu buyout, osiągając 27% IRR.


MedVenture

Sektor: MedTech – Technologie telemedyczne/IT, Urządzenia i wyroby medyczne, Nowoczesne leki, szczepionki i terapie

Typ: VC

Program: BRIdge Alfa

Dla kogo: Startupy

Inwestycje: 250.000,00 euro

Opis funduszu: Fundusz MedVenture oraz jego zarządzający inwestują w projekty badawczo-rozwojowe (R&D) z sektora MED-TECH o globalnym potencjale rynkowym. Aktywnie pomaga w rozwoju projektów poprzez wsparcie kapitałowe i dzielenie się wieloletnim doświadczeniem biznesowym oraz naukowym zdobytym przez zespół funduszu. Oferuje szerokie wsparcie smart money, czyli m.in. know-how, kontakty, badania, rozwój, IT, marketing, prawo, finanse, skalowanie globalne. Zespół ma szerokie doświadczenie inwestycyjne, z licznymi sukcesami w Polsce i na świecie. Aktywnie współpracuje z wieloma naukowcami, uczelniami i jednostkami R&D z obszaru MedTech i pokrewnych, zwiększając potencjał powodzenia naszych inwestycji. Kadra funduszu wielokrotnie występowała zarówno w roli pomysłodawcy jak i inwestora. Inwestorzy są elastyczni i potrafią dopasować się do sytuacji. „Brakuje Ci ważnego członka zespołu – chętnie znajdziemy. Masz tylko pomysł, ale nie znasz się na prowadzeniu biznesu – zbudujemy razem zespół. Masz duże doświadczenie, brakuje Ci projektu – dołączymy Cię do jednego z naszych zespołów. Potrzebujesz nietypowego rozwiązania – chętnie się dopasujemy i pomożemy” – piszą zarządzający funduszem.


Montis Capital

Sektor: Przemysł 4.0, Life Science

Typ: VC

Program PFR: PFR OI, PFR Green Hub

Dla kogo? runda A i powyżej

Inwestycje: 1,5 mln – 5 mln euro

Montis dąży do współpracy ze świetnymi zespołami, skalowalnymi modelami biznesowymi, innowacyjnymi i już zweryfikowanymi rynkowo produktami w celu zapewnienia kapitału na ekspansję i wzrost w dwóch sektorach: a) Przemysł 4.0 – robotyka, sztuczna inteligencja, IoT, big data i deep tech; b) Life Science – biotechnologia, farmaceutyki, technologie biomedyczne, nutraceutyki, kosmeceutyki, przetwórstwo żywności, urządzenia środowiskowe i biomedyczne.


Movens Capital

Sektor: fintech, martech, e-commerce support, logistics, medtech, industry 4.0, deep-tech, sport & wellness, marketplaces & SaaS

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? seed –  seria A / Polska / CEE

Inwestycje: 250 000 – 1 mln euro

Kapitalizacja: 62 mln zł

Movens koncentruje się na startupach, które wykorzystują uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję w automatyzacji procesów. Fundusz wspiera swoje spółki portfelowe w: następnej rundzie finansowania, HR, marketingu, ekspansji międzynarodowej lub strategii cenowej.


Movens GE

Sektor: nutrition, sport & fitness, healthcare & diagnostics, environment & resource consumption

Typ: growth equity

Dla kogo? MŚP w CEE

Inwestycje: 2 – 6 mln euro

Movens GE oferuje: budowanie funkcji zarządzania finansami, organizację zespołu sprzedaży i zwiększenie rentownego wzrostu przychodów, usprawnienie operacji i IT, marketing inwestorski i przygotowanie większościowego wyjścia akcjonariuszy, przygotowanie do potencjalnej przyszłej sprzedaży firmy lub IPO.

 

Netrix Ventures

Sektor: technologie telekomunikacyjne, informatyczne, fotoniczne, OZE, medyczne, biotechnologiczne; technologie morskie

Typ: VC

Program: Bridge Alfa

Dla kogo? od pre-seed do fazy wczesnego wzrostu

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 220 milionów zł

Netrix Ventures to firma zajmująca się inwestowaniem i akceleracją na wczesnym etapie rozwoju. Filozofia  funduszu opiera się na przekonaniu, że firmy mogą wnieść znaczący i pozytywny wkład w życie ludzi, społeczeństwa i środowiska. Inwestorzy rozumieją zakres inwestycji venture o wartości dodanej, od startupu po przejęcie, fuzję lub IPO, ponieważ brali udział po obu stronach.


Northzone

Sektor: wielosektorowy

Typ: VC

Dla kogo? seed to growth / Europa / USA

Inwestycje: 1 – 40 mln euro

Northzone oferuje partnerstwo w zakresie inwestycji technologicznych. Fundusz ma dwudziestoletnie doświadczenie. Posiada biura w krajach nordyckich, Londynie i Nowym Jorku.  


Nunatak Capital

Sektor: handel, usługi w tym usługi finansowe, ochrona zdrowia, e-commerce, transport i logistyka, rolnictwo, przemysł ciężki, media i rozrywka. Spółki budujące swoją wartość w następujących obszarach: Big Data, Data Analytics, Data Science, Sztuczna Inteligencja i Blockchain

Typ: VC

Dla kogo? od pre-seed do early growth

Inwestycje:  do 20 mln zł (wraz z inwestycją kontynuacyjną do 30 mln zł)

Nunatak Capital powstał z myślą o startupach, które realizując swoje wizjonerskie  projekty mierzą się ze złożonymi wyzwaniami i ograniczeniami. Fundusz tworzą naukowcy managerowie i przedsiębiorcy z bogatym doświadczeniem akademickim i biznesowym. Dzielą się nim z zespołami firm, w które inwestują. Łączą kapitał, wiedzę i zaangażowanie operacyjne wspierając zespoły w osiągnięciu sukcesu.

 

ORLEN VC

Sektor: petrochemia, energetyka, gospodarka o obiegu zamkniętym, nowoczesny detal, paliwa nowej generacji, nowa mobilność, cyfryzacja

Typ: CVC

Dla kogo? początkowy etap rozwoju oraz wczesna faza ekspansji (z wyłączeniem fazy pre-seed oraz seed)

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: ponad 500 mln zł

Celem strategicznym funduszu korporacyjnego ORLEN VC jest pozyskiwanie dostępu do nowych rozwiązań i technologii oraz wdrażanie ich w działalności podstawowej i biznesach pokrewnych z zachowaniem pozytywnych zwrotów finansowych. ORLEN VC szuka projektów przede wszystkim w Polsce, ale również w Europie i Izraelu.


OTB Ventures

Sektor: DeepTech, SpaceTech, AI & Automation, FinTech i Cybersecurity

Typ: VC

Dla kogo? seed, seria A i B w Europie Środkowo-Wschodniej

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 300 mln dolarów

OTB Ventures to fundusz venture capital Real Tech wspierający założycieli z globalnymi ambicjami, tworzących rozwiązania z unikalną propozycją własności intelektualnej. Zapewnia finansowanie we wczesnym wzroście, aby umożliwić przedsiębiorcom skalowanie ich działalności na całym świecie, przy jednoczesnym zachowaniu silnego nacisku na technologię.


Oxx

Sektor: SaaS B2B 

Typ: VC

Program PFR: PFR KOFFI

Dla kogo? startupy

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 62 mln funtów

Oxx: “Dbamy o twoją propozycję wartości produktu i twoją technologię jeszcze bardziej niż o trakcję finansową. Oczywiście kochamy sukces rynkowy. Ale jeśli masz sprawdzony produkt wraz z ekscytującą wizją i zrównoważonym zróżnicowaniem, to masz kluczowe paliwo do sukcesu”.

 

PAI Partners

Sektor: Business Services, Food&Consumer, Industry 4.0, HealthTech

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? średnie i duże firmy

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 920 mln euro

PAI Partners pozyskuje większościowe udziały w średnich i dużych firmach, które są wiodącymi markami na swoim rynku. Inwestuje w cztery podstawowe sektory. Podejście firmy obejmuje każdy aspekt jej inwestycji: konsolidację, pozycję rynkową, wzrost, rozwój produktów i usług. 


PGE Ventures

Sektor: optymalizacja prowadzonej działalności, magazynowanie energii i czyste technologie wytwórcze, technologie informatyczne i komunikacyjne, wzbogacanie surowców i utylizacja odpadów

Typ: CVC

Dla kogo? early-stage, growth

Inwestycje: 1-5 mln zł

Kapitalizacja: ok. 100 mln zł

Fundusz PGE Ventures preferuje obejmowanie mniejszościowych udziałów w młodych przedsiębiorstwach, a poza wniesieniem kapitału oferuje również know-how zarówno w zakresie głównej działalności biznesowej jak i funkcji wsparcia.


PKO VC

Sektor: FinTech, InsurTech

Typ: CVC

Dla kogo? startupy z rynku polskiego i CEE, a także w inne firmy zachodnioeuropejskie i amerykańskie

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 200 mln zł

200 mln zł, które fundusz musi zainwestować, jest w całości własnością banku i ma być przeznaczone zarówno na inwestycje mniejszościowe, jak i większościowe, na warunkach rynkowych. Fundusz przewiduje również możliwość wspólnych inwestycji z innymi inwestorami.

Obszary zainteresowań funduszu obejmują: fintech, insurtech, regtech, eCommerce, nowoczesne systemy płatności, finansowanie zakupów konsumenckich i działalności MŚP, systemy informatyczne, reklamę internetową, sztuczną inteligencję, cyberbezpieczeństwo, technologie blockchain, systemy wspierające funkcjonowanie MŚP i dużych przedsiębiorstw oraz inne nowe technologie.


Pomerangels

Sektor: ICT, autonomous technologies, electronics, new materials, biotechs, new models of services provision

Typ: VC, Business Angels

Program PFR: PFR Biznest

Dla kogo? MŚP na każdym etapie

Inwestycje: do 4 mln euro

Kapitalizacja: 30 mln zł (+30 mln zł w koinwestycjach)

Pomerangels współpracuje wraz z konsorcjum 100 aniołów biznesu. Fundusz inwestuje w całej Polsce i rozpatrzy propozycje dla przedsiębiorstw na wszystkich etapach rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem post-revenue stage.


Pracuj Ventures

Sektor: HR i L&D Tech

Typ: VC

Dla kogo? spółki z pierwsza trakcja sprzedażowa

Inwestycje: od 1 do 3 mln

Fundusz Pracuj Ventures, założony przez Grupę Pracuj i koncentruje się na startupach HR i L&D Tech na wczesnym etapie rozwoju. Skupia się głównie na projektach powstałych w Polsce i oportunistycznie w innych krajach, mających swój główny rynek w Polsce.

Grupa Pracuj jest jedną z największych polskich firm prywatnych i dostawcą rozwiązań, które pomagają firmom w rekrutacji, utrzymaniu i rozwoju pracowników. 40 tysięcy klientów z 40 krajów aktywnie korzysta z produktów i usług firmy.

 

Radix Ventures

Sektor: DeepTech

Typ: VC 

Dla kogo? startupy od późnego seed do serii B

Inwestycje: od 1,5 do 9 mln euro

Radix – to nowy fundusz VC z siedzibą w Warszawie. Będzie koncentrował się na inwestycjach w deeptech, w tym – spinouty. Radix pozyskał 25 mln euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EIF), a docelowy limit funduszu wyniesie 60 mln euro. VC chce wspierać startupy zajmujące się softwarem, hardwarem i materiałami deeptech – (nowe rodzaje tworzyw sztucznych lub przewodników).


RKKVC

Sektor: DeepTech, B2B SaaS

Typ: VC (family office)

Dla kogo? startupy early-stage (seed, seria A)

Inwestycje: do 1 mln euro

RKKVC jest polskim prywatnym funduszem venture capital, specjalizującym się w inwestowaniu w technologie deeptechowe, w tym związane z rozszerzoną rzeczywistością, computer vision i uczeniem maszynowym, jak również w spółki działające w modelu B2B SaaS. Fundusz inwestuje w globalnie w projekty, w których widzi potencjał do wpłynięcia na całe sektory, pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo oraz w nowe modele biznesowe. Dotychczas dokonał inwestycji w Polsce, Wielkiej Brytanii, Estonii, Szwajcarii, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

 

Satus Ventures

Sektor: AI & Big Data, SaaS, AR & VR, Industry 4.0, FinTech, blockchain, cybersecurity, marketplace and impact

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? faza seed i startup

Inwestycje: do 3 mln zł

Kapitalizacja: 50 mln zł

Fundusz SATUS STARTER powstał pod koniec 2018 r. dzięki zaangażowaniu prywatnych inwestorów oraz wsparciu PFR Ventures. W momencie zgłoszenia do funduszu startup nie musi być utworzony, ale spółka powinna prowadzić działalność innowacyjną.


Smartlink Partners

Sektor: digital business, deep tech

Typ: VC

Dla kogo?  w fazie rozwoju od seed, poprzez growth do rundy A

Inwestycje: do 2 mln euro

Smartlink Partners ASI został formalnie zarejestrowany w maju 2023 r., wspiera wybrane przez zespół zarządzający przedsiębiorstwa z szeroko pojętej branży digital business (w tym m.in. SaaS, AI software, marketplace), renewable energy oraz deeptech (w tym także spacetech oraz greentech). Thorium Space jest pierwszą inwestycją funduszu.


Simpact Ventures

Sektor: impact investing, agnostyczny sektorowo

Typ: VC

Dla kogo?  startupy z regionu CEE na etapie pre-seed do series A;

Inwestycje: od 500 000 do 10 mln zł

Kapitalizacja: 100 mln PLN

Simpact Ventures to polski fundusz venture capital oparty o ideę impact investing. Inwestuje głównie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, wspierając startupy na etapie early-stage, zmieniające świat na lepszy. Simpact to szeroki ticket inwestycyjny – do 10 mln zł, doświadczenie zespołu i transparentne podejście do inwestycji. Szuka zaangażowanych founderów, ze zwalidowanym rynkowo pomysłami i ambicjami wyjścia na cały świat.


Smok Ventures

Sektor: AR, VR, Gaming, FinTech, MarTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? early-stage in CEE

Inwestycje: 100 000 – 1 mln dolarów

Kapitalizacja: 46 mln zł

SMOK jest amerykańskim funduszem VC z Polakami na pokładzie. Uwielbia seryjnych przedsiębiorców z historią udanych wyjść (a także wieloma porażkami). Na stronie funduszu możemy przeczytać, że odpowiadają na każdy wysokiej jakości e-mail od założyciela. Jeśli są zainteresowani, działają szybko. Jeśli nie, dają znać. 


SpeedUp Energy Innovation

Sektor: digitalizacja, materiały i technologie procesowe, magazynowanie energii, IoT, elektromobilność, technologie wspierające wydobycie, cyfryzacja kontaktu z klientem

Typ: VC, CVC

Program PFR: PFR NCBR CVC

Dla kogo? startupy w fazie growth

Inwestycje: 1 mln euro z możliwością tzw. follow-on do 4 mln euro

Kapitalizacja: 60 mln zł

SpeedUp Energy Innovation powstał dzięki partnerstwu PGE Ventures, PFR Ventures, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz SpeedUp Group. Fundusz inwestuje w spółki będące w fazie wzrostu i ekspansji rynkowej, zwłaszcza szukające możliwości do wejścia i skalowania rozmiarów działalności na rynkach zagranicznych.


Spire Capital Partners

Sektor: software, e-commerce

Typ: Private Equity

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? MŚP

Inwestycje: 7-20 mln euro

Kapitalizacja: 57 mln euro

Inwestorzy funduszu wspierali ponad 40 firm w ich organicznym rozwoju, przejęciach i ekspansji międzynarodowej. Celem Spire Capital Partners jest wspieranie założycieli w budowaniu bardziej zrównoważonych firm z perspektywy ochrony środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego.


Sunfish Partners

Sektor: DeepTech

Typ: VC

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? pre-seed/seed

Inwestycje: 250 000 – 500 000 euro

Kapitalizacja: 69 mln zł

Fundusz zainwestował między innymi w Pergamin, Deepflare i Scramjet. 


Syntaxis

Sektor: Consumer, Industry 4.0, TMT, Financial and Business Services, HealthTech

Typ: Private Equity, Mezzanine

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? średniej wielkości firmy

Inwestycje: 8 – 10 mln euro

Syntaxis Capital jest prywatnym inwestorem dłużnym, którego celem jest dostarczanie kapitału długoterminowego szybko rozwijającym się średnim firmom w Europie Środkowej. Fundusz inwestuje w dochodowe firmy o atrakcyjnej i możliwej do obrony pozycji rynkowej; firmy, które dostarczają produkty lub usługi zróżnicowanej bazie klientów na rozwijających się rynkach. Uwaga: Syntaxis nie inwestuje w startupy. 

 

Tangent Line

Sektor: CleanTech, BioTech, Industry 4.0, Life Science 

Typ: VC

Program PFR: PFR OI

Dla kogo? startups and high-growth companies

Kapitalizacja: 82 mln zł

TL inwestuje w firmy, które rozwijają się w modelu B2B. Fundusz koncentruje się na startupach działających w biotechnologii, oprogramowanie, technologii medycznej, przemyśle i automatyzacji. Zespół TL ma doświadczenie w finansach, bankowości inwestycyjnej, przedsiębiorczości i zarządzaniu.


Tar Heel Capital Pathfinder VC

Sektor: esports, big data, cloud computing, fintech and martech / SaaS & marketplace 

Typ: VC/venture builder

Program PFR: PFR Starter

Dla kogo? pre-seed/seed/seria A na całym świecie

Inwestycje: do 1 mln euro

Kapitalizacja: 26 mln zł

Zespół zrealizował ponad 200 inwestycji w Polsce, Niemczech, Izraelu i USA. Z powodzeniem sprzedał firmy inwestorom finansowym i branżowym na całym świecie. Tar Heel Pathfinder ma 16-letnie doświadczenie we współtworzeniu firm technologicznych o globalnym zasięgu. Skupia się na inwestycjach, które wprowadzają nową jakość na rynek i mają potencjał, aby stać się liderami branży.


Terra Seed

Sektor: Technologie medyczne, Diagnostyka i terapia, Biotechnologia, Przetwórstwo żywności, Zaawansowane materiały, Automatyzacja i robotyka

Typ: VC

Program: BRIdge Alfa

Dla kogo? startupy na wczesnym etapie, oparte na wiedzy i technologiach

Kapitalizacja: do 1 mln zł

Terra Seed poszukuje osób i zespołów, które chcą zmieniać reguły gry na poszczególnych rynkach wykorzystując zdobycze nauki i nowoczesne technologie. Stawia na ambitnych, gotowych do ciężkiej pracy innowatorów, którzy mają wizję i chęć zrealizowania swoich projektów posiadających ponadprzeciętny potencjał komercyjny. Fundusz ofertę współpracy kieruje do naukowców, indywidualnych innowatorów, a także przedsiębiorców.

 

 

Unfold.vc

Sektor: SaaS, RaaS; medtech, biotech, martech, foodtech, agritech, virtual production, gamedev

Typ: VC

Dla kogo? Startupy na etapie pree-seed, seed, jak i w późniejszej fazie rozwoju

Inwestycje: 1 – 4,5 mln zł

Fundusz skoncentrowany na finansowym wspieraniu projektów technologicznych o dużym potencjale wzrostu. Poszukuje innowacyjnych rozwiązań, zmieniających oblicze biznesu i mających szansę na globalny rozwój. Unfold.vc inwestuje bez określonego horyzontu czasowego i na różnych etapach rozwoju: pre-seed i seed, jak i w późniejszej fazie, wykupując akcje lub udziały. Fundusz w swoim portfolio ma m.in.: Timecamp, Brand24, Infermedikę, Intelliseq, Primetric, PixelRace, Exit Plan Games, Giblib czy Neurocare group. Unfold.vc aktywnie wspiera liderów spółek portfelowych w rozwoju ich kompetencji przywódczych m.in. dzięki wdrożonemu programowi opartemu na metodzie L.E.A.D.

 

 

Value4Capital

Sektor: outsourced services, HealthTech, Industry 4.0

Typ: Private Equity, Buyout

Program PFR: PFR PE

Dla kogo? MŚP

Inwestycje: 10 – 20 mln euro

Kapitalizacja: 80 mln euro

Value4Capital to firma private equity skoncentrowana na inwestycjach średniej wielkości firmy z Europy Środkowej. Działania inwestycyjne koncentrują się w szczególności na usługach, w tym usługach zleconych na zewnątrz, opiece zdrowotnej i działalności produkcyjnej, które są ściśle zintegrowane z łańcuchem wartości. Fundusz szuka firm obsługujących lokalne społeczności, gdzie lokalna dostawa usługi lub produktu jest niezbędna.

 

Warsaw Equity Group

Sektor: B2B automation & efficiency, Climate Tech

Typ: family office, VC oraz Private Equity

Dla kogo? VC – startupy z regionu CEE na etapie late-seed i series A; Private Equity – growth z pozytywną EBITDA

Inwestycje: VC – 1-5 mln euro; PE – 2,5-10 mln euro

Kapitalizacja: 170 mln euro

W WEG wspieramy founderów w drodze do globalizacji i osiągania zamierzonej skali. Swoje 25-letnie doświadczenia przekładamy na wysoce efektywny model współpracy, który koncentruje się na dodawaniu wartości w trzech strategicznych obszarach: Human Capital, Sales, Marketing. Dzieląc się wiedzą, doświadczeniami i networkiem wzmacniamy nie tylko biznes, ale przede wszystkim liderów i ich organizacje. Inwestujemy całkowicie prywatny kapitał, dlatego nasze podejście do biznesu, cierpliwości i możliwości dalszego finansowania są wypadkową potencjału, jakim dysponują liderzy, ich produkt i organizacje.


White Star Capital

Sektor: FinTech, Ecology & OZE, ICT

Typ: VC

Program PFR: PFR KOFFI

Dla kogo? seria A i B 

Inwestycje: nie podano

Kapitalizacja: 310 mln euro

White Star Capital to globalna platforma inwestycji technologicznych, która inwestuje w wyjątkowych przedsiębiorców budujących ambitne, międzynarodowe firmy. Działa z Londynu, Nowego Jorku, Paryża, Montrealu, Toronto, Guernsey, Tokio i Singapuru. White Star Capital angażuje się w cele ESG, ponieważ kształtują wyniki, wywierają trwały wpływ na świat, jednocześnie odblokowując i chroniąc zrównoważoną długoterminową wartość dla spółek portfelowych oraz generując konkurencyjne zwroty dla inwestorów. 


WP2 Investments

Sektor: Fin-tech, Impact investing/technology, Green Tech/Green Energy

Typ: VC / family office

Dla kogo? skalowalne biznesy z szybko rozwijających się branż. Rundy pre-seed, seed. Region CEE.

Inwestycje: 0,25 -1 mln euro

Fundusz WP2 Investments (WP Kwadrat) powstał w 2021 roku i w ciągu dwóch pierwszych lat działalności zainwestował w portfel 35 spółek, który jest jednym z najszybciej zbudowanych portfolio startupowo-technologicznych w historii polskiego rynku. Inwestuje w spółki z branż takich jak fintech, impact/technology i green tech/green energy. Obecnie najdynamiczniej i najintensywniej rosnącą gałęzią funduszu są inwestycje związane z zieloną energią.

Fundusz działa zarówno w modelu venture capital, jak i venture builder.
Ważnym kryterium doboru inwestycji jest dopasowanie tematyczne do portfela, działalność w szybko rosnących sektorach rynkowych oraz skalowalność biznesu. Cenionym atutem jest też impact investing wpisany w główną działalność firmy.
WP2 Investments zbudował autorski program wspierania spółek – ScaleUP, w ramach którego stara się wspierać spółki portfelowe w najważniejszych kwestiach strategicznych – począwszy od finansów, poprzez komunikację marketingową, digital marketing, wsparcie prawne, dotacyjne, po aktywne działania w obszarze fundraisingu. Fundusz ma biura we Wrocławiu i w Warszawie. Obecnie spółki portfelowe WP2 prowadzą działalność w ponad 40 krajach.

 

YouNick Mint

Sektor: healthcare, digital healthcare, industry 4.0 

Typ: VC

Program PFR: PFR OI

Dla kogo? seed/early-stage

Inwestycje: 5-12 mln zł

Kapitalizacja: 37 mln zł

YouNick Mint to operacyjny fundusz inwestycyjny, który inwestuje w innowacyjne projekty we wczesnej fazie rozwoju i wspiera je kompetencjami swoich ekspertów. Na rzecz podmiotów, w które inwestuje, realizuje zadania z zakresu: user research, human resources, business intelligence, IP, strategy product design marketing & sales. Stawia na projekty, które mają globalny potencjał, istotną przewagę nad alternatywnymi rozwiązaniami, w tym między innymi przewagę technologiczną oraz wizję zbudowania wartości 150 mln zł w okresie 6 lat. 

 

Jeśli brakuje Twojego funduszu, proszę przygotuj krótki opis lub aktualizację i wyślij na maila: [email protected]