Szwedzi też pracują nad elektrycznym samochodem. Ma być dostarczany pod drzwi zamawiającego

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Dzisiejsze samochody są za duże i mają silniki o zbyt dużej mocy, jak na warunki miejskie. Dlatego trzeba stworzyć mały i ekologiczny pojazd, który idealnie spełni wymagania kierowców. Szwedzcy studenci opracowali taki samochód, zebrali milion euro na jego produkcję i pracują nad jego wdrożeniem.

Na zdjęciu: część zespołu Uniti | fot. facebook.com/teamuniti

Uniti to projekt studentów z Lund University, który miał na celu przygotowanie prototypu samochodu napędzanego elektrycznie. Prace nad były na tyle interesujące, że zespół zwiększył się do 20 osób. Studenci chcieli opracować mały, ekonomiczny i ekologiczny pojazd, który rozwiąże problemy kierowców: będzie tani w eksploatacji i nie będzie szkodzić środowisku. 

Cel kampanii

Wiele wskazuje na to, że projekt będzie można zaliczyć do udanych, a to za sprawą jeszcze nie zakończonej zbiórki na platformie FundedByMe. Zespół pod kierownictwem Lewisa Horne’a, seryjnego przedsiębiorcy, uznanego za jednego z przodujących biznesmenów działających w dziedzinie nowych technologii w Szwecji, utworzył zbiórkę, której celem było zebranie 500 tysięcy euro.

Pieniądze miały posłużyć na kilka rzeczy, które zespół Uniti dokładnie wymienił w opisie zbiórki crowdfundingowej. 35% zebranej kwoty miał przeznaczyć na rekrutację inżynierów, 25% na dopracowanie technologii konstrukcji samochodu, 25% na dopracowanie oprogramowania potrzebnego do stworzenia pojazdu i 15% na międzynarodową promocję elektrycznego samochodu.

Na zdjęciu: prototyp samochodu Uniti | fot. materiały prasowe

Samochód sprzedawany online

Ta transparentność, czyli pokazanie na co dokładnie zostaną przeznaczone środki, które były celem kampanii, chyba spodobała się mikroinwestorom. Aż 425 z nich postanowiło wesprzeć projekt i zebrać prawie milion euro na produkcję Uniti. Chyba zainteresowała ich wizja tego, że samochód tworzony przez studentów ma zostać dostarczony pod drzwi każdego zamawiającego. 

– Samochodowi Uniti jest bliżej do dziedziny elektroniki, niż do motoryzacji. A to za sprawą wykorzystania lekkich materiałów do produkcji i kompaktowemu rozmiarowi, który ułatwi sprzedaż online. Nasze samochody mają być dostarczane pod drzwi zamawiającego – czytamy w opisie kampanii. Studenci są tak pewni swojej technologii, że chcą sprzedawać licencję na jej wykorzystanie.

Model biznesowy – licencja

To jeden z modeli biznesowych zespołu założycielskiego, który ma pozwolić przetrwać firmie. W planach na monetyzację biznesu możemy znaleźć sprzedaż licencji na wykorzystanie taniej, lekkiej i trwałej technologii, ale też samodzielna produkcja pojazdów i ich sprzedaż za pośrednictwem internetu i salonów samochodowych.

Jeśli chcecie być częścią tego projektu i w zamian za wsparcie kupić udział w spółce odpowiedzialnej za Uniti, zajrzyjcie na stronę zbiórki crowdfundingowej i wesprzyjcie projekt.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem