Ta polska grupa funduszy wypracowała 121 mln złotych zysku netto

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Grupa MCI w ubiegłym roku sprzedała aktywa na ponad 600 mln zł. Uczyniła to wychodząc częściowo z Windeln i Wirtualnej Polski, sprzedając Netię, eBrokera, Feedo i Invię. Tę ostatnią spółkę sprzedała za 327 milionów złotych. I zarobiła na niej jedenaście razy więcej niż zainwestowała.

Na zdjęciu: Tomasz Czechowicz, Prezes Zarządu MCI Capital

Przełomowy rok

– Miniony rok był dla nas przełomowy – mówi Tomasz Czechowicz, Prezes Zarządu MCI Capital S.A. Fundusze z grupy, którą zarządza, w ubiegłym roku przyniosły średnio 10-cio procentową stopę zwrotu. – Wartość netto naszych inwestycji wzrosła do 1.510 mln zł, przynosząc zwrot na kapitale (ROE) na poziomie 11,8% – dodaje. Wskaźnik wartości aktywów netto na jedną akcję wyniósł na koniec 2015 roku 18,69 zł i był wyższy od ubiegłorocznego o 13,6%. – To oznacza prawie 95% realizację naszej prognozy na 2015 rok – mówi Prezes Zarządu MCI Capital.

Najwięcej na jednej inwestycji zarobił fundusz MCI.TechVentures, działający na licencji MCI Capital. Zajmuje się on inwestowaniem m.in. w usługi internetowe i telekomunikacyjne, e-commerce, software, FinTech, czy w Internet of Things. Dotychczas wsparł finansowo i merytorycznie w 22 startupy. Wśród nich znajdziemy NaviExpert, Azimo czy TravelPlanet. W 2008 roku zainwestował w czeską spółkę Invia, która działa na rynku e-travel. Rozwijała ją przez lata, a Invia, w ramach konsolidacji rynku, w 2011 roku nabyła od MCI cały pakiet akcji TravelPlanet.

11-krotny zwrot na inwestycji

Przez lata rozwijania czeskiej spółki przyniosła ona 300 milionów złotych przychodu. Choć przynosiła zyski, polski fundusz inwestycyjny z grupy private equity postanowił ją sprzedać. Nabywcą najbardziej opłacalnej inwestycji MCI.TechVentures został fundusz Rockaway Capital. – Sprzedaż Invii przy rekordowych wskaźnikach to nie tylko dowód na skuteczność budowania wartości spółki przez nasz zespół inwestycyjny, ale również potwierdzenie rzetelności wycen aktywów w funduszach MCI – dodał Tomasz Czechowicz. Wycena Invia wyniosła ponad 327 mln złotych.

– Fundusz sprzedał swoje akcje za 56 mln euro tj. ponad 241,5 mln zł, realizując ponad 11-krotny zwrot na inwestycji początkowej oraz 3,5-krotny zwrot na inwestycji secondary (późniejszy wykup pakietu akcji od innych akcjonariuszy) – czytamy w komunikacie. Wraz z funduszem, swoje akcje sprzedali pozostali akcjonariusze: Michal Drozd i Mezzanine Management. Fundusze z Grupy MCI nie tylko sprzedawały spółki, ale także inwestowały w kolejne. Wśród nowych inwestycji znalazły się podmioty z sektora fintech, jak iZettle, Mobiltek czy eCard.

Miliard złotych na startupy

Łącznie na nowe zakupy fundusze MCI wydały ponad 500 mln zł. W przyszłym roku planują wydać na inwestycje w startupy od 450 mln zł do 1 mld zł. Grupa MCI zdradziła też, jak będą wyglądać te plany inwestycyjne. Od dwóch do trzech inwestycji będą dotyczyć MCI.EuroVentures (branża TMT, usługi finansowe i e-commerce), trzy do pięciu ma zrealizować MCI.TechVentures (usługi internetowe i telekomunikacyjne, software), a kolejne 3-5 inwestycji przeprowadzą fundusze MCI.CreditVentures 2.0 oraz Internet Ventures. – W obszarze dezinwestycji MCI planuje wyjścia na poziomie przekraczającym 200 mln zł – czytamy w komunikacie.