TAURON szuka przemysłowych innowatorów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

TAURON szuka przemysłowych innowatorów

Udostępnij:

Zastosowanie Internetu rzeczy w Smart City i Przemyśle 4.0 oraz rozwijanie inteligentnej energetyki domowej to obszary w których TAURON poszukuje chętnych do współpracy startupów w uruchomionym 16 maja Programie KPT ScaleUp.

TAURON po raz kolejny sięga po narzędzie jakim jest ScaleUp. Wyniki programu Pilot Maker pokazały, że jest to efektywny sposób na znajdowanie biznesowych, szybko wdrażalnych rozwiązań. Tym razem w centrum zainteresowania TAURONA znajdzie się obszar smart city, smart home, industry 4.0 oraz inteligentnych sieci dystrybucyjnych.

– W KPT ScaleUP szukamy między innymi startupów posiadających perspektywiczne rozwiązania dotyczące zastosowania technologii Internetu rzeczy dla domu, czy też zarządzania wieloma komponentami infrastruktury miejskiej, energetycznej, ciepłowniczej. W kolejnym naborze skupimy się również na tematyce związanej z digitalizacji obsługi klienta – mówi Paweł Poneta, zastępca dyrektora ds. badań i innowacji TAURON Polska Energia.

TAURON był już głównym partnerem programu mającego łączyć korporacje ze startupami w obszarze szeroko pojętych nowych technologii. Efektem rozpoczętego pod koniec 2016 r. programu Pilot Maker jest m.in nawiązanie dwustronnej współpracy i testowanie rozwiązań przygotowanych przez startupy w znacznie większej skali.

Statystyki i raporty mówią jasno: Przemysł 4.0 w Polsce wymaga intensywnego wsparcia. Opracowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu dokument „Szanse i wyzwania polskiego Przemysłu 4.0” dowodzi, że w polskich firmach średnio na 10 tys. pracowników przypadają zaledwie 22 roboty, podczas gdy średnia światowa robotyzacji wynosi 74 roboty na 10 tys. pracowników.

Akcelerator KPT ScaleUP już po raz trzeci stwarza możliwość kooperacji między dużymi firmami i rozpoczynającymi działalność start-upami.

– Wspólnym mianownikiem jest obszar zainteresowań, czyli Przemysł 4.0 i wszystko, co się z nim wiąże, czyli automatyzacja, integracja, czy przemysłowy internet rzeczy – wyjaśnia Bartosz Józefowski, kierownik programu akceleracyjnego KPT ScaleUP.

– Podstawowa zasada naszego akceleratora jest prosta: doświadczone firmy i starannie wybrani eksperci angażują się w rozwijanie wartościowych pomysłów startupów. Finalnym etapem tego procesu ma być produkt gotowy do wdrożenia w polskich zakładach – podsumowuje Bartosz Józefowski.

Program można śledzić na oficjalnym fan page’u KPT ScaleUP na Facebooku. facebook.com/KPTScaleUp. Tam też ukazywać się będą informacje dotyczące kolejnych naborów do programu. Najbliższy z nich planowany jest jesienią bieżącego roku.

Akcelerator KPT ScaleUP jest jednym z 10 akceleratorów uruchomionych w ramach ogólnopolskiej inicjatywy PARP nazwanej ScaleUP. Jej celem jest wsparcie w rozwoju młodych firm, które spełniają kryteria jednego z 10 programów akceleracyjnych.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Lista startupów uczestniczących w III edycji akceleratora KPT ScaleUp

Payticon – dzięki pomysłowi tej firmy, możliwe stanie się zarządzanie wszystkimi urządzeniami tworzącymi smart home z wykorzystaniem tylko jednej aplikacji. Będzie ona potrafiła współpracować z inteligentnymi produktami różnych producentów (lodówki, odkurzacze, bramy garażowe, rolety etc.), dzięki czemu efektywne korzystanie z nich stanie się zdecydowanie łatwiejsze niż do tej pory.

S-Labs – innowacyjne laboratorium Internet of Things, działające w obszarze Smart Energy. Dzięki badaniom sektora energetycznego i współpracy z największymi dostawcami energii, ten krakowski start-up oferuje produkty i usługi umożliwiające zaawansowaną analizę zachowań związanych z konsumpcją energii elektrycznej. Watton S-Labs pozwala na łączenie automatyki domowej z inteligentnymi rozwiązaniami energetycznymi, a użytkowników z dostawcami energii elektrycznej.

Bilberry – powstała w Łodzi firma, która opracowała system automatyzacji oświetlenia w przemyśle, magazynach i uprawach szklarniowych. Służy on do zwiększenia wydajności oświetlenia przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii. Ma się to przełożyć na oszczędności sięgające do połowy dotychczas przeznaczanych środków na oświetlenie. Proponowane przez Bilberry rozwiązanie opiera się na autorskim oświetleniu i oprogramowaniu.

TechOcean – startup będzie w akceleratorze rozwijał produkt Vision QB, czyli urządzenie stworzone do kontroli jakości na liniach produkcyjnych. Zapewnia ono elastyczny i szybki system kontroli jakości, który dopasuje się do Lean Manufacturing w różnych branżach. Efektem jego stosowania jest wzrost optymalizacji pracy zakładowej załogi.

Headtrip – młoda firma specjalizująca się we wdrażaniu technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w Przemyśle 4.0 w celach szkoleniowych. Rozwiązania powstające w pracowni start-upu wyróżniają się pełną interaktywnością oraz zaawansowanymi, realistycznymi wizualizacjami. Headtrip dostarcza kompleksową usługę: spersonalizowaną aplikację, dobrany sprzęt oraz wsparcie w użytkowaniu.

ExMetrix – rozwiązaniem oferowanym przez ten startup jest system do analizy danych, który wykorzystuje najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte na Machine Learning, AI oraz sieciach neuronowych. Dzięki niemu możliwe jest tworzenie modeli predykcyjnych, a jego użytkownik zyskuje dostęp do 70 mln strumieni danych.

ProxiGroup – startup, który rozwija Przemysł 4.0 przy wykorzystaniu technologii RFID. Radiowa identyfikacja umożliwia efektywniejsze zarządzanie inwentaryzacją, śledzenie produktów i ich lokalizację w czasie rzeczywistym.

Optimatik – ten wrocławski startup specjalizuje się w optymalizacji procesów przemysłowych ze szczególnych uwzględnieniem śledzenia oraz zarządzania pojazdami poruszającymi się po halach i magazynach. Efektem korzystania z rozwiązań Optimatik jest zmniejszenie liczby użytkowanych maszyn przy zachowaniu wydajności floty oraz zwiększonej wydajności pracy załogi.

ICsec – rozwiązaniem proponowanym przez firmę jest system wzmacniający cyberbezpieczeństwo automatyki przemysłowej. W swoich produktach Scadvance wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Startup kieruje swoją ofertę przede wszystkim do przedsiębiorstw z segmentów energetyki, gazownictwa, wodociągów, transportu, kolei i przemysłu.

AI FORCE 1 – kluczowym produktem tego startupu jest przeznaczony do mediów społecznościowych chatbot „My Social Seller”. Już dziś wykorzystuje on sztuczną inteligencję i system rozpoznawania emocji do interakcji z klientami, a zespół AI FORCE 1 planuje w niedalekiej przyszłości rozbudowanie go o system rozpoznawania obrazu.

1000 Realities – ta ekipa zdążyła już sobie wypracować miano jednego z najciekawszych zespołów zajmujących się wirtualną i poszerzoną rzeczywistością (VR i AR). Startup stworzył swoje rozwiązania z myślą o Przemyśle 4.0, gdzie stosowanie tych zaawansowanych technologii pozwala m.in. na bezpieczne i tanie szkolenie pracowników nawet przy najbardziej zaawansowanych maszynach lub procesach.

ProLogLab – celem przyświecającym temu zespołowi było stworzenie rozwiązania umożliwiającego autonomizację poruszania się wózków paletowych/widłowych bez udziału człowieka. Klientami kluczowymi dla firmy są przedsiębiorstwa logistyczne, centra dystrybucyjne, cross-docki, a także producenci wózków elektrycznych i wózków widłowych.