TechMine – wspieramy śląską innowacyjność

Dodane: 17.09.2012

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

O pasjonatach Internetu, przedsiębiorczości i innowacyjności na Śląsku rozmawiamy z Łukaszem Zjawińskim organizatorem spotkań TechMine.

O pasjonatach Internetu, przedsiębiorczości i innowacyjności na Śląsku rozmawiamy z Łukaszem Zjawińskim organizatorem spotkań TechMine.


Czym jest TechMine?

TechMine to społeczność zainteresowana przedsiębiorczością innowacyjną. Spotykamy się, aby rozmawiać o biznesie opartym na nowoczesnych technologiach oraz inwestowaniu w przedsięwzięcia innowacyjne.

Dlaczego warto pojawić się właśnie na tym spotkaniu?

Zawsze ze względu na ludzi, którzy uczestniczą w TechMine i wartość, którą mogą wnieść do Twojego biznesu, sposobu postrzegania spraw czy drzwi, które mogą zostać przed Tobą otwarte.

Jaka jest historia powstania TechMine? Dlaczego postanowiłeś zabrać się za organizację TechMine?

Pierwszymi spotkaniami były „Coffee”, każde spotkanie różniło się od kolejnego w zależności od tematyki i dynamiki grupy która się zebrała. Są to spotkania unikalne i zawsze bardzo dynamiczne. Dyskusje trwają całymi godzinami, a żeby zabrać głos nie wystarczy samo podniesienie ręki 😉

Na spotkaniach Coffee pojawiali się też inwestorzy. Zacząłem więc organizować spotkania specjalnie dla inwestorów tj. TechMine Investors. Podczas tych spotkań zaproszone młode firmy mają możliwość zaprezentowania się przed aniołami biznesu, otrzymania wartościowego feedbacku oraz pozyskania finansowania. Wygląda to trochę jak Dragons’ Den tylko bez kamer i z większą grupą inwestorów.

TechMine zacząłem organizować bo nie było takiego miejsca i jak się później okazało, nie tylko mnie go brakowało.

Co jest najtrudniejsze w ogranizacji takiego eventu?

Nie widzę praktycznych trudności. Najważniejsze jest posiadanie wizji organizacji, którą się tworzy i w jakim miejscu ma się ona znaleźć np. za rok. Aby nie był to kolejny ruch jakimi były np. inicjatywy barcampowe, z których niewiele wynikało. Od początku należy zwracać uwagę na korzyści uczestników, a nie tylko spotykać się, aby poklepać się po plecach i mówić sobie nawzajem jacy fajni jesteśmy.

Jak wygląda współpraca ze sponsorami czy partnerami?

Bardzo fajnie. Dzięki uczestnikom TechMine otwierane są nam drzwi, na których nam zależy.

Co daje uczestnictwo w takich spotkaniach?

Trzeba przyjść i się przekonać czy to jest miejsce dla Ciebie. Ci którzy liczą na „szybki zysk” sami się wykruszają. Natomiast ludzie którzy chcą razem budować coś wspólnego i trwałego, widzą swoje korzyści. Każdy z uczestników ma swoje motywacje i cele, które realizuje dzięki TechMine.

Kiedy i gdzie odbywać się będzie następne spotkanie entuzjastów Internetu i o czym będą mówić zaproszeni prelegenci?

Duża konferencja TechMine Startups ver.2 odbędzie się 19 września o godzinie 17:30 w Park Hotel Diament w Katowicach. Agenda spotkania jest dostępna na http://Startups.TechMine.pl/agenda/, natomiast spotkania „Coffee” i „Investors” odbywają się w każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca.

Ilu średnio uczestników przybywa na Wasze spotkania?

Zwykle nie liczę ilości uczestników, bo od początku stawiam nie na ilość uczestników, ale to kim oni są. Szacuję, że w „Coffee” bierze udział średnio ok 30 osób, w „Investors” kilkanaście a na TechMine Startups ver.1 przyszło 200 uczestników (była lista i policzyliśmy).

Jakie masz plany na przyszłość związane z TechMine?

Kolejne inicjatywy. Konferencje tematyczne i warsztaty. Rozbudowa obszarów TechMine związanych z inwestycjami. Wspieranie przez TechMine innowacyjnych firm. Tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości innowacyjnej w regionie. Być może rozszerzenie działalności TechMine na inne regiony kraju.

Dzięki za wywiad!