Technologie, które zmieniają polski przemysł. Czym jest uczenie maszynowe?

Dodane: 14.06.2016

Informacja prasowa

Udostępnij:

Internet rzeczy (IoT – Internet of Things) i wszechobecna siatka urządzeń, uczenie maszynowe, czy dedykowane mobilne aplikacje to rozwiązania, po które coraz chętniej sięgają polskie firmy przemysłowe. Do czego je wykorzystują i jak wpływają na optymalizację i poprawę sprawności procesów?

Zdjęcie główne artykułu by pixabay.com

Internet rzeczy zmienia świat urządzeń

Według danych Ericsson Mobility Report, w 2021 r. aż 28 mld różnego typu urządzeń będzie połączonych z siecią, a rozwiązania z zakresu Internetu rzeczy zdominują większość branż przemysłowych na świecie. Zastosowanie technologii z obszaru IoT w przemyśle pozwala inżynierom i kierownikom produkcji na dzielenie się informacjami niezależnie od czasu i miejsca, w którym się znajdują oraz dostarczanie analiz dotyczących produkcji i produktu.

Coraz więcej maszyn stosowanych w przemyśle wytwarza i konsumuje dane. Wszechobecna siatka urządzeń (ang. Device Mesh), na którą składają się m.in. smartfony, tablety, gadżety typu wearable, pozwala na łatwiejsze wyszukiwanie informacji, korzystanie z dedykowanych aplikacji mobilnych czy przekazywanie kluczowych danych operatorom, technikom bądź inspektorom. To z kolei umożliwia sprawniejsze zarządzanie produkcją, logistyką i komunikacją wewnątrz firmy – mówi Adam Gąsiorek, z firmy Transition Technologies.

Uczenie maszynowe optymalizuje pracę przedsiębiorstw

Uczenie maszynowe jest dziedziną ściśle związaną ze sztuczną inteligencją i polega na przewidywaniu trendów, zjawisk i szukaniu wzorców na podstawie analizowanych danych. Coraz częściej jest ono  wykorzystywane również w przemyśle. Dynamicznie rosnąca liczba źródeł danych, a także złożoność informacji powoduje, że ich ręczna klasyfikacja i analiza staje się nieopłacalna. Dzięki uczeniu maszynowemu już dziś jesteśmy w stanie budować stale aktualizujące się modele pracy podzespołów, urządzeń czy nawet całych fabryk by, na przykład, z wyprzedzeniem identyfikować wczesne symptomy awarii i zawczasu je usuwać, bądź przewidywać i optymalizować wydajność linii produkcyjnej – dodaje Adam Gąsiorek.

Aplikacje mobilne, czyli komunikacja, kontrola i monitoring

Dedykowane przedsiębiorstwom przemysłowym aplikacje mobilne, pozwalają na opracowanie bardziej wydajnych i skutecznych narzędzi w zakresie komunikacji na linii człowiek – maszyna, tym samym umożliwiając bieżący monitoring i kontrolę procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Zapewniają także stały dostęp do informacji o procesach produkcyjnych, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość i bezpieczeństwo produkcji.  Umożliwiają również opracowanie nowych sposobów przyswajania przez pracowników wiedzy o procesach produkcyjnych oraz produkcie i  coraz częściej służą jako platforma  oceny efektów pracy oraz szkoleń zawodowych.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem