800 milionów osób, czyli ok. 26 proc. internautów, co miesiąc aktywnie korzysta z facebookowego Messengera. Zdaniem przedstawicieli spółki: zwolenników tego komunikatora będzie przybywać. W efekcie, ma on zastąpić SMSy.

Czarne chmury nad SMSami?

Wiceprezes działu produktów komunikacyjnych w Facebooku, prorokuje, że era SMSów dobiegnie końca w 2016 roku. Jego zdaniem, ta forma wysyłki wiadomości tekstowych zyskała popularność, gdy na rynku pojawiły się telefony z klapką. - I tak, jak telefony z klapką znikają, tak również znikną stare metody komunikowanie się - mówi David Marcus.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Przyczyną, dla którego SMSy mają wyjść z obiegu jest ich ograniczona funkcjonalność. Przedstawiciel Facebooka podaje, że o wiele więcej możliwości udostępnia Messenger. Za pośrednictwem tego komunikatora, obok wysyłki wiadomości tekstowych, użytkownicy mogą również przesyłać swoim znajomym: pliki, zdjęcia, materiały wideo, GIF-y, pieniądze, a od niedawna, w Stanach Zjednoczonych, także zamówić kierowcę współpracującego z Uberem.

Messenger, już nie jest tylko komunikatorem

David Marcus chwali się również, że z aplikacji korzysta już aktywnie 800 milionów osób miesięcznie. - To dobry wynik, ale wierzymy, że mamy o wiele większe możliwości, bo to wciąż są początki Messengera - dodaje. Zapowiada, że niebawem komunikator zostanie wzbogacony o kolejne funkcje. W planach zespołu stojącego za projektem jest zintegrowanie komunikatora z m.in. z opcją kupna biletu lotniczego.

Tym samym, Messenger ma stać się wkrótce kompleksowym narzędziem, za pośrednictwem którego już nie tylko będziemy komunikować się ze swoimi znajomymi, ale także będziemy nawiązywać interakcje z usługodawcami. Nie oznacza to jednak, jak prorokuje David Marcus, że użytkownicy smartfonów porzucą całkowicie wysyłkę SMSów na rzecz facebookowego komunikatora.

SMSy wciąż są popularne

Z badania „Komunikacja SMS w Polsce” zrealizowanego przez SerwerSMS, wynika bowiem, że osoby korzystające ze smartfonów, jak również telefonów komórkowych wciąż doceniają tę formę wysyłania wiadomości tekstowych. Czterdzieści sześć procent pytanych, jako główną zaletę SMSów wymienia: szybkość dostarczania wiadomości. Zaś jedna trzecia respondentów uważa, że jest to prosta w obsłudze technologia.

Z kolei raport przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej podaje, że spośród 69 proc. Polaków, którzy korzystają z internetu, zaledwie siedem procent posiada dostęp do sieci mobilnej na swoich smartfonach, czy tabletach. Można więc przypuszczać, że bez upowszechnienia mobilnego internetu lub punktów hot spot z darmowym Wi-Fi, Polacy tak szybko nie zrezygnują z SMSów.

Komentarze (0)