Telemedico pozyskuje 25 mln złotych na międzynarodową ekspansję

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Telemedico pozyskuje 25 mln złotych na międzynarodową ekspansję

Udostępnij:

Polski startup Telemedico, rozwijający platformę telemedyczną dostępną w 14 krajach, pozyskał 25 mln złotych (5,5 mln euro) w Serii A. Środki zostaną przeznaczone na ekspansję w Europie i Ameryce Łacińskiej. Rundzie inwestycyjnej przewodziły fundusze PKO VC i UNIQA Ventures. Wzięły w niej udział także Flashpoint Venture Capital, Black Pearls VC i Adamed.

Telemedico to polski startup, który rozwija platformę telemedyczną w modelu B2B. Dzięki niej klienci korporacyjni, m.in. firmy ubezpieczeniowe, mogą w łatwy sposób rozszerzyć swoją ofertę o usługi medyczne. W ramach platformy Telemedico oferuje przede wszystkim dostęp do lekarzy, triażu opartego o sztuczną inteligencję, zarządzanie przepływem pacjentów, a także zapisy na wizyty oraz badania lekarskie i diagnostyczne.

Klienci korporacyjni Telemedico mają dostęp do sieci ponad 600 lekarzy, mówiących w 10 językach (m.in. polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, rosyjskim, tureckim i arabskim). Uruchomienie platformy zajmuje przeciętnie 48 godzin, a w efekcie klienci zyskują własne portale dla pacjentów (oferowane w modelu white-label), konsultacje lekarskie online, przechowywanie dokumentacji medycznej, narzędzia do zapisów i organizacji wizyt i badań lekarskich, a także narzędzia do automatycznego triażu i wstępnej diagnozy medycznej.

Założona w roku 2014 przez Pawła Sieczkiewicza firma jest obecna na 14 rynkach, a za jej pośrednictwem lekarze z kilku kontynentów prowadzą ponad 100 tys. konsultacji miesięcznie. Z usług polskiego startupu korzysta ponad 50 klientów korporacyjnych – przede wszystkim firmy ubezpieczeniowe, m.in. Allianz, AXA, Compensa, Metrored, PZU i Tu Zdrowie. W Polsce Telemedico oferuje też konsultacje w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Inwestycja w serii A

Teraz Telemedico pozyskało 25 mln złotych (5,5 mln euro) w rundzie inwestycyjnej (Seria A), której przewodziły fundusze PKO VC oraz UNIQA Ventures. W rundzie wzięły udział także Adamed i Flashpoint Venture Capital, a także dotychczasowy inwestor – Black Pearls VC.

Pozyskane środki pomogą w dalszej międzynarodowej ekspansji Telemedico – zarówno umocnieniu pozycji w 14 krajach Europy oraz Ameryki Łacińskiej, w których firma jest obecna. Startup planuje też wystartować na kolejnych rynkach, oferując telemedycynę w kolejnych językach – m.in. francuskim, greckim, niemieckim, rumuńskim i włoskim.

Telemedico planuje także powiększyć warszawski zespół o kilkadziesiąt nowych osób, w tym country managerów na europejskich rynkach, specjalistów od marketingu, produktu, a także deweloperów.

100 tys. konsultacji miesięcznie

– Platforma Telemedico obsługuje obecnie ponad 100 tysięcy konsultacji miesięcznie. Pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła rozwój telemedycyny i jej masową adopcję. Ten trend będzie trwał dalej w nadchodzących miesiącach. Dzięki pozyskanemu finansowaniu, Telemedico będzie mogło pomagać w obsłudze jeszcze większej liczby pacjentów z całego świata, poprawiając dostępność usług medycznych tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Planujemy też poszerzyć naszą działalność o współpracę z aptekami internetowym, bankami i firmami farmaceutycznymi, tak by oferować pacjentom jeszcze więcej usług na wyższym poziomie – mówi Paweł Sieczkiewicz, założyciel i CEO Telemedico.

– Jesteśmy przekonani, że najbliższych latach telemedycyna będzie głównym kanałem kontaktu pacjentów z lekarzami. Telemedico jest na dobrej drodze, by stać się europejskim liderem w tym obszarze. Energia i pewność Pawła pozwalają nam wierzyć, że osiągnie sukces na międzynarodową skalę. Cieszymy się, że możemy pomóc mu w tej drodze – mówi Michael Szalontay, General Partner, Flashpoint VC.

– Spółki portfelowe naszego funduszu w ostatnich 12 miesiącach pozyskały ponad 70 mln złotych w ramach kolejnych rund finansowania. Tym bardziej cieszy nas to, że w gronie tym znalazło się Telemedico. Jako pierwszy inwestor VC w spółce, z dumą obserwujemy pracę zespołu i to jak sprawnie dostosowuje się do trwałych zmian zachodzących na rynku ochrony zdrowia. Zależy nam na tym, żeby móc podążać za spółkami, które rozwijają się w dynamicznym tempie i uczestniczyć w ich dalszych rundach finansowania. Tym bardziej cieszy nas, że do grona inwestorów Telemedico dołączyli czołowi inwestorzy z Polski i Europy – mówi Marcin Kowalik, Managing Partner funduszu Black Pearls VC.

– Druga dekada XXI wieku będzie złotym okresem dla telemedycyny. To rynek o olbrzymim potencjale, a Telemedico już dziś wyznacza na nim standardy. Firma ma właściwy produkt, zespół oraz kulturę pracy, by pomagać ubezpieczycielom w rozwoju usług telemedycznych. Cieszymy się, że możemy wspierać Telemedico w międzynarodowym rozwoju – mówi Dr Andreas Nemeth, General Partner, UNIQA Ventures.

– Sektorowi telemedycyny przyglądaliśmy się od dłuższego czasu. Wielokrotnie wskazywaliśmy go jako głównego beneficjenta zachodzących w ostatnich latach zmian technologicznych, demograficznych czy prawnych. Jednak mimo sprzyjających czynników, potencjał segmentu pozostawał w dużej mierze niewykorzystany. Dopiero pandemia COVID‑19 stała się katalizatorem kluczowych przemian w świadomości lekarzy oraz samych pacjentów. Młody, ale bardzo doświadczony, zespół Telemedico udowodnił, że potrafi zbudować skuteczny model operacyjny i stać się liderem polskiego rynku podmiotów „pure play telemedicine”. Jestem przekonany, że spółka przy wsparciu inwestorów bieżącej rundy, będzie w stanie skutecznie zaadaptować swoje rozwiązanie również za granicą. Liczę, że nasze zaangażowanie przyczyni się do przyspieszenia tempa rozwoju Telemedico i pozwoli jej stać się liderem sektora telemedycyny w skali całej Europy – mówi Krzysztof Tokarski, Dyrektor Departamentu Inwestycji Alternatywnych w PKO TFI.