Ten dron wykrywa bomby i zapobiega atakom terrorystycznym. Do pracy wykorzystuje laser

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

SpectroDrone potrafi znaleźć ładunki wybuchowe, inne niebezpieczne materiały i narkotyki. Do swojej pracy wykorzystuje laser, który „prześwietla” poruszające się pojazdy, czy opuszczone budynki. Dron został zaprezentowały podczas Homeland Security Expo w Tel Avivie.

Wyręczyć antyterrorystów

– SpectroDrone jest pierwszym na świecie systemem opartym o laser zdolnym do wykrywania ładunków wybuchowych, urządzeń do uruchamiania bomb czy innych chemicznych substancji, z bezpiecznego dystansu – czytamy na stronie producenta. Zapewnia on, że jego sprzęt wyręcza ludzi z niebezpiecznej pracy, jaką jest szukanie rzeczy zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców.

Ogromną zaletą tego drona jest to, że potrafi w czasie rzeczywistym ocenić podejrzane miejsca i to co się w nich znajduje. Zrobi to z odległości kilku metrów od danego punktu, w promieniu trzech kilometrów od osoby sterującej dronem. Twórcy mają nadzieję, że ich sprzęt zostanie wykorzystany do celów antyterrorystycznych, ale także do komercyjnych projektów.

Znaleźć i przenieść w bezpieczne miejsce

– Jesteśmy bardzo podekscytowani premierą naszego innowacyjnego rozwiązania, które posłuży wsparciu bezpieczeństwa i walce z terroryzmem. Stoimy też przed ogromnym wyzwaniem, jakim będzie znalezienie komercyjnego wykorzystania naszego sprzętu – mówił Eli Venezia, CEO i założyciel LDS (firmy odpowiedzialnej za SpectroDrone).

Jednym z potencjalnych rynków do komercyjnego wykorzystania może być górnictwo. SpectroDrone może sprawdzić zawartość gleby i ocenić, czy nada się do celów przemysłowych. Może zostać wykorzystany także w robotach naziemnych. Wystarczy zdemontować kamerkę i przyczepić ją robotowi, który dzięki temu z powierzchni ziemi będzie mógł kontrolować okolicę.