Terradepth dostał 8 mln dolarów. Będzie mapował dane oceaniczne

Dodane: 17.12.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Terradepth oferuje usługi w zakresie obrazowania, nadzoru, monitorowania i prognozowania zasobów morskich. Firma zebrała właśnie 8 mln dolarów w ramach nowej rundy finansowania prowadzonej przez Seagate Technology.
Pozyskane środki finansowe startup spożytkuje na zademonstrowanie swojej technologii na otwartych wodach latem przyszłego roku.

Obecne metody mapowania i gromadzenia danych oceanicznych – szczególnie danych głębinowych – są niezwykle kosztowne. Nie są też dostosowane do długich okresów eksploatacji.

Terradepth założyło dwóch byłych oficerów Neavy SEALS. Firma ma swoją siedzibę w Austin w stanie Teksas. Celem Terradepth jest wykorzystywanie autonomicznych pojazdów podwodnych, które zapewnią dostęp do informacji o głębinach oceanu.

Jak działają roboty Terradepth?

Firma gromadzi surowe dane – informacje przetwarzane przy pomocy własnego systemu analitycznego opartego na uczeniu maszynowym lub analizie w chmurze.

Urządzenia na zmianę przełączają się pomiędzy zanurzaniem i wynurzaniem na powierzchnię wody. Podwodny AxV komunikuje się z robotami powierzchniowymi, które jednocześnie ładują się, a następnie przekazują dane zebrane przez satelity do centrów danych i klientów.

Oprócz współzałożycieli, Joe Wolfela i Judsona Kauffmana, zespół Terradeptha składa się z inżynierów posiadających doświadczenie zarówno w zakresie oprogramowania, jak i wielu robotów.

Terradepth uważa, że cały system będzie mógł działać na szerszą skalę, a przy tym będzie tańszym niż dotychczasowe rozwiązania, które wymagały pracy zespołu ludzi.

Właściciele mają nadzieję, że w następnym roku będą prowadzić działalność na większą skalę. Docelowo planują obsługiwać całą sieć w pełni autonomicznych robotów podwodnych, nazywanych Autonomous Hybrid Vehicles (Autonomicznymi Pojazdami Hybrydowymi) lub w skrócie – AxV.

Nowoczesne urządzenia podwodne

Aż 95% oceanów i 99% dna oceanu nie zostało jeszcze do końca zbadane. Nowe technologie, które mogą to zmienić powstają także w Polsce.

Nasi rodzimi naukowcy zamierzają zbudować zanurzoną sieć połączonych ze sobą czujników, które będą wysyłać dane na powierzchnię. Stworzą w ten sposób podwodny internet rzeczy.

Głębiny i dno morskie bada coraz więcej autonomicznych dronów. Obecnie trwają prace nad Orfeuszem – autonomicznym pojazdem podwodnym, który ma zbadać rowy oceaniczne na głębokości poniżej 6 tys. m. Najnowsze technologie są też wykorzystywane do badania dna Bałtyku.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem