Tesla kontynuuje współpracę z Samsungiem, który dostarczy procesory w technologii 5 nm

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Tesla kontynuuje współpracę z Samsungiem, który dostarczy procesory w technologii 5 nm

Udostępnij:

Samochody Elona Muska potrzebują jeszcze więcej mocy obliczeniowej, aby wszystkie zaawansowane funkcje mogły w nim prawidłowo działać. Koreański producent będzie podwykonawcą w zakresie dostarczania procesorów do nowych modeli.
Elon Musk nie ustaje w swoich dążeniach do stworzenia najbardziej nowoczesnego pojazdu – producent zapowiada wprowadzanie kolejnych udoskonaleń i funkcji, które uczynią samochody Tesli jeszcze bardziej intuicyjnymi i autonomicznymi. Mnogość tych funkcji wiąże się jednak z wykorzystywaniem procesorów o coraz większej mocy obliczeniowej, która będzie w stanie sprostać wszystkim wymaganiom. Stąd też konieczność zaangażowania sprawdzonego podwykonawcy, które te procesory zapewni.

Według Sammobile, Tesla zaprosił w tym obszarze do współpracy Samsunga, który zajmie się produkcją procesorów mającego zapewnić elektrycznym pojazdom możliwość autonomicznej jazdy. Mowa o procesorach w technologii 5 nm, która były zapowiadane przez zespół Tesli już w 2016 roku, a dziś ma swoje zastosowanie w procesorach Exynos (znane ze smartfonów Samsunga).

Producent samochodów nie zdecydował się jednak na samodzielną produkcję tego podzespołu. Zadanie powierzył doświadczonemu Samsungowi, który posiada odpowiednie zaplecze technologiczne i jest gotów zacząć produkcję procesorów. Dodatkowo na tę decyzję wpłynęła dotychczasowa współpraca obu technologicznych gigantów – Samsung dostarczał Tesli chipy 14 nm do systemu autopilota. Te jednak nie będą miały zastosowania przy tak rozbudowanym systemie informacyjno-rozrywkowym.

Nowy chip pozostaje obecnie na etapie prac badawczo-rozwojowych (R&D) w Samsung Foundry, co oznacza, że na jego wdrożenie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.