Tesla pozyskuje ekspertów, aby stworzyć własne ogniwa akumulatorowe

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Tesla pozyskuje ekspertów, aby stworzyć własne ogniwa akumulatorowe

Udostępnij:

Tesla zaczyna realizować plany stworzenia własnych ogniw akumulatorowych. Firma Electric Autonomy dowiedziała się, że ​​Tesla po cichu nabyła Hibar Systems, kanadyjską firmę posiadającą doświadczenie w zautomatyzowanym wytwarzaniu akumulatorów do zelektryfikowanych pojazdów, laptopów i innych podobnych urządzeń.

Hibar Systems pracował ostatnio nad szybkim systemem produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Nie jest pewne, kiedy miał miejsce zakup, ale 2 października Tesla umieściła Hibar jako spółkę zależną. Natomiast po 16 września wspomniany Hibar ograniczył swoją witrynę www do jednej strony.

Realizacja  marzeń o “million mile battery”

Firma Elona Muska nabyła też niedawno kalifornijską firmę Maxwell, która opracowuje elektrody litowo-jonowe nowej generacji. Ponadto Tesla zawarła również pięcioletnią umowę z kanadyjskim badaczem Jeffem Dahnem.

Właściciel Tesli powiedział, że jego nowy wynalazek robi postępy w kierunku „million mile battery”. Zespół Dahna opublikował we wrześniu artykuł, w którym opisał, że baterie o tak długiej żywotności są możliwe. Musk już od pewnego czasu wspomina o własnej produkcji ogniw akumulatorowych, ale teraz staje się to coraz bardziej jawne i prawdopodobne.

Musk chce zostawić w tyle konkurencję

Umowa z Hibarem wiele mówi o strategii Tesli. Sugeruje, że firma chce przyspieszyć produkcję ogniw akumulatorowych poprzez przyciągnięcie wielu zespołów. Pomimo tego  Tesla nie zamierza kończyć współpracy z dostawcami takimi jak Panasonic i LG Chem (możliwe, że potrzebuje ich, aby nadążyć za popytem). Natomiast widać, że wyraźnie chce przejąć większą kontrolę nad swoją wizją, tak szybko, jak to możliwe.

Może to być konieczne za sprawą konkurencji m.in. ze strony Porsche i innych marek.

Zatem niestandardowe akumulatory o zwiększonym zasięgu i wydajności mogą dać mu decydującą przewagę.