Testerzy oprogramowania wychodzą z cienia programistów

Dodane: 22.08.2013

Mam Startup

Udostępnij:

Obecnie systemy IT są bardzo złożonymi produktami o dużej liczbie komponentów, które często funkcjonują w różnych zakątkach świata. Powoduje to, że coraz większą wagę przykłada się nie tylko do dobrze napisanego kodu, ale również do odpowiednio przeprowadzonych testów oprogramowania, co umacnia pozy

Obecnie systemy IT są bardzo złożonymi produktami o dużej liczbie komponentów, które często funkcjonują w różnych zakątkach świata. Powoduje to, że coraz większą wagę przykłada się nie tylko do dobrze napisanego kodu, ale również do odpowiednio przeprowadzonych testów oprogramowania, co umacnia pozycję grupy zawodowej testerów.

fot. Fotolia

W warunkach rozwarstwienia systemów informatycznych, które czasami są również pozbawione usług wsparcia, dla poprawnego funkcjonowania oprogramowania i zapewnienia jego bezpieczeństwa kluczowe stały się odpowiednie testy. Nawet w przypadku wykorzystania rozwiązań open source doskonale sprawdzonych i w dalszym ciągu udoskonalanych przez rzesze użytkowników należy zapewnić odpowiednią weryfikację. – Reusability, czyli powtórne wykorzystanie komponentów, bo o tym mowa, to bardzo pożądane działanie. Nie może ono jednak zwolnić nas z testowania oprogramowania, gdyż w naszym systemie komponent może pracować w nietypowej konfiguracji, mógł być on źle użyty lub nieodpowiednio zintegrowany. Dane rozwiązanie może również zwyczajnie zawierać niewykryte błędy, dlatego mimo wszystko wymaga dodatkowego sprawdzenia – mówi Paweł Żal, Lider Zespołu Testów, Unizeto Technologies.

W praktyce testowanie systemów IT musi odbywać się na wielu płaszczyznach: kodu (testy jednostkowe), funkcjonalności, integracji z innymi systemami, wydajności, bezpieczeństwa. Wraz z udostępnianiem systemów w Internecie wzrosło znaczenie testów bezpieczeństwa. Już 20 lat temu systemy działały w sieciach firmowych, najczęściej bez udostępniania danych na zewnątrz w trybie online, zapewniając dostępność i wydajność wymaganą przez lokalny zespół pracowników. Dziś od systemów wymaga się, żeby były dostępne z każdego miejsca na kuli ziemskiej i o każdej porze, a ponadto aby działały poprawnie, wydajnie i bezpiecznie. Sprostanie tym wymaganiom istotnie zwiększyło znaczenie kompleksowych testów, coraz częściej realizowanych przy wykorzystaniu dedykowanych aplikacji. – Rosnący nacisk na bezpieczeństwo systemów informatycznych tworzonych obecnie najczęściej w charakterze aplikacji webowych pozwolił na dalszy rozwój specjalizacji testowania oprogramowania, dając interesujące możliwości zawodowe osobom chcącym realizować karierę w branży IT – mówi Paweł Żal, Lider Zespołu Testów, Unizeto Technologies.

Testy systemów IT stanowią obecnie ważny element procesu wytwarzania oprogramowania. Ich rola w dalszym ciągu będzie wzrastać wraz ze wzrostem poziomu skomplikowania i liczbą wykorzystywanych komponentów. W przypadku systemów dostępnych z Internetu, w tym systemów webowych, rola testów dodatkowo zyskuje na znaczeniu ze względu na potrzebę zapewnienia wydajności oraz bezpieczeństwa. Wszystko to powoduje, że tester oprogramowania to zawód o świetnych perspektywach.

źródło: informacja prasowa