The Batteries pozyskało 35 mln na wprowadzenie na rynek eko-baterii solid state

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

The Batteries pozyskało 35 mln na wprowadzenie na rynek eko-baterii solid state

Udostępnij:

The Batteries będzie produkować na masową skalę tanie baterie, dzięki którym ładowanie smartfona potrwa mniej niż 15 minut i wystarczy na 2 razy dłużej. Komercjalizację rozwiązania wesprą fundusze od inwestorów; między innymi od Aper Ventures i JR HOLDING ASI S.A.
Technologia nisko-kosztowej produkcji cienkowarstwowych baterii ze stałym elektrolitem przekonała inwestorów. The Batteries ogłasza zamknięcie rundy A w wysokości 35 mln złotych. Finansowanie pochodzi zarówno od dotychczasowego inwestora – funduszu Aper Ventures, który jest liderem rundy, a także od Januarego Ciszewskiego i JR Holding, EIT InnoEnergy oraz UAB Electronics System. Środki zostaną przeznaczone na budowę linii produkcyjnej w fabryce w Rzeszowie, umożliwiającej sprzedaż bezpiecznych i ekologicznych baterii na skalę globalną. Spółka chce także zwiększyć zespół inżynierów, odpowiedzialnych za dalszy rozwój przełomowej technologii solid state. Łączna kwota pozyskanych do tej pory środków przekracza 50 mln złotych.
The Batteries to pierwsza na świecie firma, która rozwija nisko-kosztową produkcję bezpiecznych i ekologicznych baterii „solid state” do masowych zastosowań w IoT, takich jak czujniki przemysłowe, smartwatche, beacony, urządzenia medyczne, drony czy hulajnogi elektryczne. Baterie TFB (Thin Film Solid State Batteries) zastąpią tradycyjne baterie litowo-jonowe, a dzięki ich wykorzystaniu, znacznemu skróceniu ulegnie czas ładowania urządzeń, wydłuży się efektywność ich pracy oraz żywotności. Naładowanie smartfona zajmie do 15 minut, a bateria będzie działać 2 razy dłużej. To spowoduje, że urządzenia elektroniczne masowego użytku staną się oszczędniejsze. Pomysłodawcy technologii zwracają również uwagę na bezpieczeństwo nowych baterii, które nie będą już wybuchać.
– The Batteries tworzy produkt, który posiada bardzo szerokie zastosowanie, a jego potencjał rynkowy jest ogromny. Founderzy udowodnili, że ich opatentowana technologia produkcji pozwala wyprodukować bezpieczne baterie, które są (w zależności od użycia) nawet 10-200 razy tańsze niż innych firm produkujących baterie solid state. Wierzymy, że w ciągu następnych lat każdy z nas, używając elektroniki, będzie miał w swoim urządzeniu naszą baterię. – komentuje Jacek Błoński, Managing Partner w Aper Ventures.
– Jako fundusz wspieramy deeptechy, które mają globalny potencjał i udowodnione przewagi konkurencyjne. Komercjalizacja produktu The Batteries pozwoli nie tylko osiągnąć bardzo wysokie stopy zwrotu, ale też sprawi, że nasze życie będzie wygodniejsze – bez długiego ładowania lub rozładowującej się co chwilę baterii – podkreśla Jacek Błoński.
Za unikatową technologią The Batteries stoi zespół founderów, którzy wcześniej pracowali na sukcesy międzynarodowych gigantów technologicznych, jak Apple czy Samsung. Pozycję lidera na globalnym rynku baterii „solid state” dodatkowo umacniają partnerstwa z firmami takimi jak Arrow Electronics, Cezamat oraz Plasma Fusion – przejętą przez notowaną na NASDAQ spółkę Meta. Jednocześnie technologia, rozwijana przez spółkę została potwierdzona przez w badania ekspertów Uniwersytetu Cambridge jesienią 2021 r. jako rewolucjonizującą rynek baterii elektroniki użytkowej.
Dalsze sukcesy i komercjalizację produktu wesprze zespół ekspertów Aper Ventures, który towarzyszy The Batteries od początku rozwoju technologii. Dotąd fundusz zainwestował w ponad 20 rozwiązań deep techowych. Wartość zarządzanych przez Aper Ventures aktywów to około 130 mln złotych. Obecnie w jego portfolio, poza The Batteries znajdują się także Surge Cloud i Talent Alpha.

Inwestorzy obstawiają w bateryjnym wyścigu

Baterie stały się najbardziej elektryzującą inwestorów VC i Private Equity okazją do lokowania środków. Według PitchBook i TechCrunch, inwestycje w branżę w ostatniej dekadzie pochłonęły blisko 42 miliardy dolarów. 3/4 z nich miała miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat.
– Zapotrzebowanie na systemy bateryjne – do zastosowań transportowych, energetycznych, przemysłowych, jak również w produktach konsumenckich – rośnie w coraz szybszym tempie. Żeby sprostać tym wyzwaniom, Komisja Europejska powołała do życia Europejski Alians Bateryjny, powierzając EIT InnoEnergy zarządzanie projektem. Jego celem jest zbudowanie silnego i konkurencyjnego przemysłu bateryjnego na Starym Kontynencie. Dzięki Aliansowi finansowanie na budowę swoich zakładów liczone w miliardach euro i kontrakty zdobyły już spółki portfelowe InnoEnergy, jak choćby szwedzki Northvolt, czy francuski Verkor. Podpisane pod koniec ubiegłego porozumienie z serbską spółką ElevenEs zakłada z kolei strategiczną współpracę w celu budowy pierwszej w Europie gigafabryki akumulatorów litowo-jonowych w technologii LFP. Bazując na naszym doświadczeniu w inwestycjach w obszarze bateryjnym, jesteśmy przekonani, że firma The Batteries ze swoją unikalną w skali światowej technologią, ma również ogromny potencjał do osiągnięcia sukcesu rynkowego – mówi Grzegorz Kandefer, Członek Zarządu EIT InnoEnergy Central Europe. – Wdrożenie tej technologii na pełną skalę sprawi, że znacząco poprawi się opłacalność produkcji  zaawansowanych baterii cienkowarstwowych do takich zastosowań na rynku masowym, jak smartfony, smartwatche, drony i podobne typy urządzeń.
Rozpalony rynek baterii litowo-jonowych definiuje testowanie nowych materiałów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety w masowej produkcji w zależności od wykorzystania. The Batteries chce podbić sektor elektroniki użytkowej, aparatury medycznej i urządzeń IoT (beacony), którego przewidywana wartość w 2025 r. wyniesie 23,3 mld euro. Wciąż brakuje jednak konkurencyjnych do The Batteries podmiotów, ponieważ baterie solid state napotykają na typowe dla tego typu rozwiązań przeszkody. Są drogie i trudne do masowej produkcji, więc do tej pory pojawiały się głównie w laboratoriach.
– Trudności z ciężkimi, relatywnie mało pojemnymi, a czasem wybuchającymi bateriami są istotną barierą rozwoju wielu nowoczesnych sektorów dzisiejszej gospodarki. Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzi nasza najnowsza inwestycja – The Batteries. Produkt, który jest już praktycznie gotowy do implementacji w zastosowaniach gdzie wymagane są niewielkie, ale niezawodne, pojemne i trwałe baterie jest bardzo poszukiwany na rynku. Uruchomienie produkcji i komercjalizacja opracowanych rozwiązań pozwolą wyprzedzić konkurencję i zająć miejsce na tym rynku o ogromnym potencjale. Zawsze inwestujemy w przedsięwzięcia posiadające sprawdzony produkt i zmotywowany zespół – jesteśmy przekonani, że to połączenie również w przypadku The Batteries zagwarantuje sukces tej firmie, a co za tym idzie inwestorom. – powiedział January Ciszewski, główny akcjonariusz i Prezes JR HOLDING ASI S.A.