ThinkPad X1 Carbon – ultrawydajny komputer do pracy. Jak rozliczyć jego zakup w firmie?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

ThinkPad X1 Carbon 6 generacji jest wydajnym, niezawodnym i wytrzymałym komputerem idealnie sprawdzającym się zarówno w biurze, jak i podczas wyjazdów służbowych. Czym się charakteryzuje ten laptop, a także jak rozliczyć jego zakup w firmie?

ThinkPad X1 Carbon jest jednym z najlepiej dopracowanych laptopów zarówno pod kątem technicznym, jak i wizualnym. Producenci tego sprzętu stawiają na wielofunkcyjność urządzenia, jego wytrzymałość oraz elegancki design. Dzięki wykorzystaniu w ThinkPadzie X1 Carbon procesora Intel Core vPro 8 generacji, 16 GB (do wyboru także 8 GB) pamięci operacyjnej LPDDR3 (2133 MHz), a także karty graficznej Intel UHD Graphics 620, ten ultrawydajny i niezawodny komputer idealnie nadaje się zarówno do wymagającej dobrego sprzętu pracy biurowej, prezentacji wideo i konferencji, jak i pracy mobilnej w podróży czy na wyjazdach. Laptop ten zawiera także technologię Intel Thunderbolt 3, umożliwiającą transfer plików przy mocy wyjścia USB-C z prędkością do 40 Gb/s, a także kartę LTE-A (opcjonalnie), która pozwala na łączność interntetową na całym świecie.

ThinkPad X1 Carbon wyposażony został w 14-calowy ekran dostępny w dwóch konfiguracjach: z opcją dotykową i wyświetlaczem Full HD albo z wykorzystaniem technologii HDR Dolby Vision i rozdzielczością WQHD. Jeśli chodzi o zamontowaną w urządzeniu baterię, jest ona wyjątkowo wydajna – nie dość, że całkowity czas pracy bez konieczności ładowania wynosi 15 godzin, to dzięki wykorzystaniu technologii RapidCharge możemy rozładowaną baterię uzupełnić do 80% w ciągu zaledwie godziny. Takie rozwiązanie jest zdecydowanym ułatwieniem w mobilnym użytkowaniu laptopa.

Ciekawostką w ThinkPad X1 Carbon, która dodatkowo może ułatwić pracę, jest możliwość wybrania opcji komputera z kamerą na podczerwień i dostępem do technologii Glance, rejestrującej kamerą ruch twarzy i oczu, dzięki której mamy możliwość np. przełączania okien czy ustawienia kursora za pomocą ruchu gałek ocznych. Natomiast jeśli chcemy obsługiwać ThinkPad X1 Carbon za pomocą głosu, możemy wykorzystać do tego funkcję Cortana Premium – umożliwia ona wydawanie poleceń komputerowi z odległości do 4 metrów.

W kwestii designu ThinkPada X1 Carbon wygląda olśniewająco. Elegancka czarna, przyjemna w dotyku obudowa komputera została zbudowana z wytrzymałych materiałów. Warto zauważyć, że wszystkie komputery ThinkPad są testowane pod kątem zgodności z wymaganiami normy wojskowej MIL-SPEC 810G ( 12 metod w 21 procedurach) oraz ponad 200 dodatkowych testów jakościowych, co dodatkowo gwarantuje ich wytrzymałość w każdych warunkach. Nie musicie się więc martwić o wytrzymałość sprzętu i obawiać zabierać go w dalsze podróże służbowe.

Mimo wszystkich podzespołów, 14-calowego ekranu i wytrzymałej obudowy ThinkPad X1 Carbon ważny niewiele ponad kilogram, co dodatkowo wpływa na komfort podczas mobilnej pracy.

fot. Antyweb

Reasumując, ThinkPad X1 Carbon 6 generacji jest niezwykle funkcjonalnym i ultralekkim urządzeniem, o bardzo dobrych parametrach podzespołów i wydajnej baterii, dzięki czemu z pewnością idealnie sprawdzi się on zarówno w wymagającej pracy biurowej, jak i w pracy poza biurem – można zabrać go praktycznie wszędzie, na spotkania czy prezentacje, a także w dłuższe podróże służbowe.

Jak rozliczyć ThinkPada X1 Carbon, kupując go firmie?

Ceny ThinkPad X1 Carbon 6. generacji w sklepach wahają się zależności od wersji, którą chcemy wybrać. Te podstawowe kosztują około 7.5/8 tysięcy, jednakże przy zakupie urządzenia w firmie mamy różne możliwości rozliczenia sprzętu i tzw. wpuszczenia go w koszty.

Sposób rozliczania komputera w firmie zależy głównie od jego wartości. Jako wartość początkową uznaje się cenę netto nabycia komputera (oprócz ceny urządzenia liczą się także koszty związane z samym zakupem). Sprzęt o wartości poniżej 10 tys. zł rozliczamy inaczej niż ten kosztujący powyżej tej sumy. W przypadku wielu wersji ThinkPada X1 Carbon, nie tylko tych podstawowych, cena nie przekracza 10 tys. zł, dzięki czemu sumę wydaną na komputer możemy w całości wpisać bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu podczas jednego rozliczenia.

Jeśli wybierzemy wersję ThinkPad X1 Carbon, która kosztuje powyżej 10 tys. zł, wydaną sumę możemy wpisać w koszty uzyskania przychodu podczas jednego rozliczenia w przypadku, gdy jesteśmy małym podatnikiem lub osobą, która w tym samym roku podatkowym rozpoczęła działalność gospodarczą. Jeśli nie spełniamy tych wymogów, komputer możemy zgłosić jako środek trwały w firmie, a następnie dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Amortyzacji zakupionego w firmie nowego komputera możemy dokonać na dwa sposoby, kierując się stawkami amortyzacyjnymi dotyczącymi tego typu sprzętu, określonymi w Klasyfikacji Środków Trwałych:

Metoda liniowa – amortyzując tą metodą, odpisujemy stałą stawkę za każdym razem przez cały okres użytkowania urządzenia. Dla komputerów stawka ta wynosi 30% rocznie, jednakże może ona zostać zwiększona w ramach metody liniowej przyspieszonej do 60% ze względu na to, że laptop należy do grupy urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu. Odpisy stosujemy do czasu wyzerowania się wartości sprzętu.

Przykład

Kwota wydana na zakup komputera: 9000 zł netto
Stawka amortyzacyjna wynosi 30% rocznie
1 rok podatkowy: 9000 zł x 30% = 2700 zł | 9000 zł – 2700 zł = 6300 zł
2 rok podatkowy: 9000 zł x 30% = 2700 zł | 6300 zł – 2700 zł = 3600 zł
3 rok podatkowy: 9000 zł x 30% = 2700 zł | 3600 zł – 2700 zł = 900 zł
4 rok podatkowy: 900 zł

Metoda liniowa przyspieszona ze stawką amortyzacyjną wynoszącą 60%
1 rok podatkowy: 9000 zł x 60% = 5400 zł | 9000 zł – 5400 zł = 3600zł
2 rok podatkowy: 3600 zł

Metoda degresywna – w tej metodzie amortyzacji komputera wykorzystujemy stawkę 30% rocznie, zwiększoną maksymalnie 2-krotnie, czyli do 60%, jednakże od 2 roku działalności i w latach kolejnych stosujemy ją do wartości początkowej komputera pomniejszonej o dokonane już odpisy amortyzacyjne. Kiedy roczna kwota odpisów będzie mniejsza od tej wyliczonej przy wykorzystaniu wspomnianej wcześniej metody liniowej, przechodzimy na dalsze odpisy metodą liniową.

Przykład

Kwota wydana na zakup komputera: 9000 zł netto
Stawka amortyzacyjna wynosi 30% rocznie
1 rok podatkowy: 9000 zł x 30% = 2700 zł | 9000 zł – 2700 zł = 6300 zł
2 rok podatkowy: 6300 zł x 30% = 1890 zł | 6300 zł – 1890 zł = 4410 zł
3 rok podatkowy: 4410 zł x 30% = 1323 zł | 4410 zł – 1323 zł = 3087 zł
4 rok podatkowy: 3087 zł x 30% = 926.1 zł | 3087 zł – 926.1 zł = 2160.9 zł
(roczna kwota odpisów stała się mniejsza niż przy metodzie liniowej – 2700 zł)
5 rok podatkowy: 2160.9 zł

Amortyzacji sprzętu dokonywać można zarówno co miesiąc, jak i co kwartał lub co rok.

Przy rozliczaniu komputerów należy pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na zakup kilku komputerów do firmy, wówczas tworzą one sieć, będącą środkiem trwałym rozliczanym jako jedna całość, natomiast poszczególne komputery wchodzące w jej skład nie są już uznawane pojedynczo za środki trwałe.

Jeżeli jednak nie mamy wystarczającej ilości środków finansowych, aby zakupić ThinkPada X1 Carbon lub po prostu nie chcemy wydawać całej sumy na raz, warto wziąć pod uwagę możliwość nabycia komputera na zasadach leasingu. Taką opcję oferuje wiele sklepów ze sprzętem komputerowym oraz autoryzowanych partnerów producentów takich jak Lenovo. Co może stanowić dodatkowe udogodnienie w kwestii leasingu to to, że w wielu przypadkach umowę możemy zawrzeć przez internet, bez konieczności wychodzenia z biura.

 

Artykuł powstał we współpracy z Lenovo.