ThinkPad X1 Fold – laptop ze zginanym ekranem, który może okazać się rewolucją

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

ThinkPad X1 Fold – laptop ze zginanym ekranem, który może okazać się rewolucją

Udostępnij:

Po zginanych ekranach w smartfonach przyszedł czas na zginane wyświetlacze w laptopach. Podczas konferencji Lenovo zaprezentowano innowacyjny model ThinkPad X1 Fold.

Laptopy z dużą, zginaną taflą ekranu wciąż pozostają tylko w fazie prototypów, ale już w styczniu tego roku (podczas targów CES w Las Vegas) mogliśmy zobaczyć pierwsze działające przykłady tych innowacyjnych urządzeń od Lenovo – firmy technologicznej, która nie boi się tworzyć nietypowe modele komputerów (np. laptop z Thinkbook z wyświetlaczem e-ink w pokrywie). Mowa o Thinkpadzie X1 Fold. Czym się charakteryzuje ten sprzęt?

Podczas ostatniej konferencji Lenovo ujawniło znacznie więcej szczegółów – ich składany laptop będzie korzystać z układów Intel Lakefield z technologią Hybrid. Procesor taki ma jeden duży rdzeń i cztery mniejsze, czyli architekturę dość podobną do big.LITTLE w układach ARM. Oprócz procesora Intel Core i5 11-generacji (z zintegrowaną grafiką UHD 11) Fold będzie mógł się też pochwalić SSD NVMe o pojemności do 1 TB oraz 8 GB pamięci LPDDR4X 4267 MHz.

Sam laptop będzie lekki i poręczny – rozmiary tego modelu po rozwinięciu to 299,4 x 236,0 x 11,5 mm, a po zwinięciu 158,2 x 236,0 x 27,8. Będzie też wyjątkowo cienki – 11,5 mm wysokości w momencie rozłożenia i 27,8 mm, gdy go rozłożymy. Waga będzie wynosić tylko 999 gramów. Takie wymiary będą wygodne nie tylko w pracy (bateria o mocy 55 Wh ma pozwolić na 8,5 godziny pracy), ale i po godzinach (do 10,5 godziny oglądania filmów na jednym naładowaniu).

Jednak najważniejszym elementem tego sprzętu będzie oczywiście innowacyjny dotykowy ekran OLED (z obsługą Dolby Vision) 13,3 cala. Elastyczny wyświetlacz będzie się znajdować na górnej klapie i płynnie przechodzić na część z klawiaturą, przez co laptop wygląda naprawdę futurystycznie. Będąc jeszcze przy klawiaturze – Thinkpad X1 Fold będzie miał cyfrową klawiaturę, ale możliwe jest również dodanie tej fizycznej, która będzie mogła być przyczepiona do laptopa za pośrednictwem specjalnych zawiasów (w standardowym miejscu na klawiaturę).

Niestety nie znamy jeszcze konkretnej daty premiery, ale Lenovo już otworzyło przedsprzedaż swojego składanego laptopa – cena zaczyna się od 2499 dolarów. Jeśli poważnie myślicie o zakupie takiego sprzętu to spiesznie się – producent zapowiada wypuszczenie na rynek niewielkiej liczby egzemplarzy!