ThinkPad X395 – biznesowy laptop stworzony do pracy mobilnej

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

ThinkPad X395 – biznesowy laptop stworzony do pracy mobilnej

Udostępnij:

Laptop od Lenovo jest nazywany “mistrzem mobilności”, bo posiada wszystkie cechy, które zapewniają wydajną i bezpieczną pracę z dala od naszego biurka. Sprawdziliśmy, czy nowy ThinkPad X395 może być podstawowym narzędziem pracy dla startupu, który nie stawia przed sobą żadnych granic.

ThinkPady to z pewnością nie komputery dla każdego – nie znajdziemy w nich wymyślnego designu ani ekstrawaganckich technologii. Jednak całą tę rodzinę urządzeń wyróżniają inne, niezwykle ważne dla klientów biznesowych cechy – trwałość i niezawodność.

Warto wiedzieć, że wszystkie ThinkPady spełniają kryteria laptopów “niezniszczalnych” – urządzenia wytrzymają działanie w warunkach ekstremalnych, gdyż przechodzą ponad 20 testów zgodności z  wymaganiami normy wojskowej. Arktyczne mrozy, burze piaskowe, czy zwykłe zalanie lub upadek – te laptopy są sprawdzane przez producenta pod kątem radzenia sobie w różnych warunkach i stawiania czoła niespodziankom. Dlatego też najczęściej wybierają je osoby, które często podróżują i cenią sobie wolność oraz swobodę, przykładając mniej uwagi do samego miejsca pracy.

Wojskowe standardy dotyczą oczywiście również modelu ThinkPad X395, który dostaliśmy do testów. Co prawda nie sprawdzaliśmy go podczas misji wojskowej. Zamiast tego wybraliśmy “miejski poligon”, czyli miejskie restauracje, krótkie podróże służbowe i zewnętrzne strefy coworkingowe, bo po prostu czasem miło popracować na świeżym powietrzu. Jak się sprawdził w takich warunkach ten niezwykle poręczny laptop od Lenovo?

Elegancka klasyka w stylu Lenovo

Zaskoczenia wizualnego tu nie ma – to klasyczna odsłona serii ThinkPad, czyli matowa czarna obudowa z logo umieszczonym w rogu. Oczekiwania fanów Lenovo powinny być zaspokojone, a sama stylistyka urządzenia zdecydowanie przypadnie im do gustu. Ku naszemu zaskoczeniu charakterystyczny design urządzeń Lenovo zyskał całkiem nową jakość, w mniejszym formacie – jest dużo lżej (zaledwie 1,28 kg), a przy tym nadal ze sznytem należnym profesjonalnemu urządzeniu. Przekonaliśmy się, że laptop całkiem dobrze wpasował się w biznesowy krajobraz – chętnie zabieraliśmy go ze sobą, bo jest lekki, poręczny, a przy tym świetnie wykonany.

Dodatkowo bardzo elegancko prezentuje się 13-calowy dotykowy ekran otoczony przez superwąskie ramki. Materiały zdjęciowe, graficzne i filmy wyglądają na tym laptopie po prostu doskonale, ale nic w tym dziwnego, jeśli bierzemy pod uwagę antyodblaskowy wyświetlacz IPS on-cell FHD, który zapewnia najwyższą jakość obrazu.

Procesor i bateria godne zaufania

We wnętrzu tego niepozornego sprzętu kryje się procesor APU AMD Ryzen Pro 2 generacji, który działa z większą częstotliwością i procesor GPU Vega zwiększający wydajność grafiki. Funkcja AMD FreeSync™ dostępna z wyświetlaczem FHD eliminuje zacinanie się i rozchodzenie obrazu, optymalizując dynamiczny wskaźnik liczby klatek na sekundę. Jest to niezwykle ważne podczas chociażby montażu filmów, którym mogliśmy się zajmować nawet w pociągu czy samochodzie.

Pracując w środkach transportu, przekonaliśmy się o jeszcze jednej, niezwykle ważnej funkcji, którą powinien mieć każdy komputer biznesowy – długo działająca bateria. Gdy brakuje pod ręką gniazdka elektrycznego, możemy polegać tylko na pojemności baterii w naszym urządzeniu. Na szczęście ThinkPad X395 działa na baterii do 14,5 godziny*, a jeżeli energii zabraknie, technologia RapidCharge zapewni jej 80-procentowe uzupełnienie w ciągu zaledwie godziny. To oznacza, że w kryzysowych sytuacjach, możemy go podładować przez 60-minut w restauracji czy na stacji benzynowej, a tym samym przygotować na kolejne ponad 11 godzin pracy.

Internet – wszędzie, bezpieczeństwo – zawsze

Musimy przyznać, że pierwszy raz nasze testy laptopa odbyły się bez bezprzewodowego routera, który zapewniał nam dostęp do internetu w różnych lokalizacjach. ThinkPad X395 jest wyposażony w opcjonalną kartę LTE-A, która zapewnia łączność z siecią, gdziekolwiek się znajdujemy. Taki laptop z technologią WWAN działa tak samo jak smartfon – wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci komórkowej, łączyliśmy się z internetem nawet bez Wi-Fi. Jeśli jednak obawiasz się korzystania z laptopa biznesowego poza swoją biurową siecią, to możesz być spokojny – jest nie tylko szybko, ale i bezpiecznie. Laptop umożliwia bezpieczne logowanie biometryczne, jest wyposażony w dotykowy czytnik linii papilarnych, który działa z Windows Hello.

Dodatkowo ten model Lenovo wyposażony jest w opcjonalną kamerę na podczerwień i ThinkShutter, czyli fizyczną osłonę kamery, która blokuje obiektyw, aby nie podglądał cię nikt niepowołany.

Zawsze tam, gdzie twoja praca

Lekkość, smukłość i wytrzymała obudowa ThinkPada X395 to tylko zewnętrzne cechy, które podpowiadały nam, że to urządzenie może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o pracę zdalną, bez względu na warunki. Dużo więcej zalet tego laptopa odkryliśmy już po jego uruchomieniu, kiedy przekonaliśmy się o jego niezawodności, szybkości i długo działającej baterii. Jesteśmy pewni, że wszystkie te cechy powinny być standardem, jeśli chodzi o nowoczesny laptop biznesowy.

* Na podstawie testu MobileMark 2014 z niskonapięciowym panelem FHD. Czas działania baterii znacznie się różni w zależności od ustawień, sposobu wykorzystania i innych czynników. Technologia Rapid Charge wymaga zasilacza 65-watowego.

Materiał powstał we współpracy z marką Lenovo