Tlen z glonów? Polski startup przeprowadzi eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Tlen z glonów? Polski startup przeprowadzi eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Udostępnij:

Startup Extremo Technologies, założony przez doktorantkę z UW, przeprowadzi eksperyment z glonami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Organizmy mogłyby w przyszłości produkować tlen dla astronautów.

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała już siedem kontraktów na przeprowadzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskich projektów badawczych. Projekt o nazwie „Space Volcanic Algae” dotyczy ekstremofilnych (żyjących w ekstremalnych warunkach) mikroglonów, które na Ziemi żyją w pobliżu wulkanów.

– Glony będą stanowić w przyszłości jeden z kluczowych elementów systemów obiegu zamkniętego na stacjach kosmicznych i w przyszłych bazach kosmicznych. Są to organizmy szybko się rozwijające przy niewielkim nakładzie energetyczno-żywieniowym. Stanowią one nie tylko podstawę produkcji tlenu i przetwarzania dwutlenku węgla, ale ich biomasa może być także potencjalnych nawozem dla roślin, pożywieniem dla prostych form bezkręgowców i w końcu dodatkowym uzupełnieniem diety astronautów. Ponadto badanie nowych gatunków glonów, takich jak zaproponowane przez nas, może wykazać produkcję zupełnie nowych metabolitów i składników odżywczych, które można zastosować w różnych dziedzinach, w tym medycynie kosmicznej czy biotechnologii – wyjaśnia Ewa Borowska, founder Extremo Technologies.

Extremo Technologies

Extremo Technologies to startup założony przez Ewę Borowską – badaczkę, która ukończyła m.in. oceanografię i zajmuje się glonami od 2017 roku. Testuje zdolność glonów do produkcji tlenu. Celem eksperymentów prowadzonych na orbicie będzie sprawdzenie możliwości ich adaptacji do życia w przestrzeni – w mikrograwitacji i pod działaniem kosmicznego promieniowania.

– Celem naszego eksperymentu jest wysłanie takich mikroorganizmów – w naszym wypadku są to mikroglony z terenów wulkanicznych posiadające unikatowe cechy adaptacyjne – i zbadanie ich pod kątem odporności w warunkach mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego. Pozwoli to na lepsze zrozumienie ich funkcjonowania w wielu czynnikach stresowych jednocześnie. Ponadto nadrzędnym celem naszego projektu jest zbadanie produkcji tlenu, gdyż proponowane glony wykazują intensywną fotosyntezę, a tym samym produkcję tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla – mówi Ewa Borowska.

Międzynarodowa współpraca

Czujnik sprawdzający poziom produkcji tlenu zaprojektowany został przez specjalistów z Uniwersytetu w Tartu (Estonia). Za projekt odpowiada natomiast międzynarodowy zespół, w którego główny skład wchodzą m.in.: prezes firmy Extremo Technologies Wiktoria Dziaduła – manager misji oraz dr inż. Weronika Urbańska – główny oficer naukowy w firmie, a zarazem starszy inżynier misji.

Za implementację eksperymentu w misji Axiom-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odpowiadać będzie z kolei firma ICE Cubes Service – podaje Uniwersytet Warszawski.

Czytaj także: