TME pomoże w budowie polskiego hyperloopa

Dodane: 19.03.2019

Marta Wujek Marta Wujek

TME pomoże w budowie polskiego hyperloopa

Udostępnij:

Znana łódzka firma została partnerem strategicznym Hyper Poland, polskiego startupu rozwijającego technologię próżniowej kolei magnetycznej. Już za kilkanaście tygodni zobaczymy naoczne efekty tej współpracy.
– Za kilkanaście tygodni będziemy gotowi na publiczną demonstrację opracowanej przez nas technologii. Na początku chcemy pokazać model pojazdu w skali 1:5, który wykorzystując zjawisko lewitacji magnetycznej, będzie poruszał się po zmodyfikowanym przez nas torze kolejowym. W dalszym kroku rozpoczniemy budowę i testy pojazdu naturalnej wielkości. Współpraca z TME to dla nas ważny krok na drodze do celu, jakim jest budowa i wdrożenie kolei magnetycznej według naszego projektu. Najwyższej jakości komponenty elektryczne i podzespoły, które możemy pozyskać dzięki TME, dają gwarancję poprawności działania zaprojektowanych i zbudowanych przez nas urządzeń – tłumaczy Paweł Radziszewski, dyrektor ds. technologii Hyper Poland.

W odróżnieniu od innych firm zajmujących się technologią Hyperloop, polska firma planuje stopniowe przejście od zwykłej kolei do próżniowej kolei magnetycznej. Inżynierowie Hyper Poland opracowali system modyfikacji istniejących torów kolejowych, dzięki czemu będą mogły poruszać się po nich zarówno tradycyjne pociągi, jak i pojazdy wykorzystujące lewitację magnetyczną, które na tych samych liniach mogą osiągnąć prędkość 300 km/h. Dopiero na kolejnym etapie, tak zmodyfikowano tory kolejowe zostaną przykryte pokrywą próżniową, a po obniżeniu ciśnienia powietrza wewnątrz tunelu, prędkość pojazdów wzrośnie nawet do 600 km/h.

Firma Transfer Multisort Elektronik to jeden z największych globalnych dostawców komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej. To pokoleniowa firma rodzinna, która od swojego powstania w 1990 roku do dziś, wyrosła na jednego z kluczowych graczy w swojej branży. Dziś TME wysyła dziennie blisko 5000 przesyłek do ponad 140 państw na świecie.

Hyper Poland to startup znany ze swoich sukcesów w rozwijaniu technologii Hyperloop. Polski zespół był w ostatnich kilku latach wielokrotnie nagradzany za swoje projekty na konkursach m.in. w USA i Dubaju. W 2019 roku firma planuje pokazać pierwszy model testowy pojazdu, nad którym obecnie pracuje zespół inżynierów i projektantów.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem