To był dobry rok dla spółek w portfelu Black Pearls VC

Dodane:

Marcin P. Kowalik Marcin P. Kowalik

To był dobry rok dla spółek w portfelu Black Pearls VC

Udostępnij:

To był dobry rok dla gwiazd w portfelu Black Pearls VC. Nasze spółki portfelowe pozyskały w 2020 roku łącznie ponad 70 mln złotych w ramach kolejnych rund finansowania. To rekordowa wartość jeśli chodzi o nasze dotychczasowe inwestycje i pokazuje że obrana przez nas strategia inwestycyjna, w obliczu światowych zmian na wielu rynkach spowodowanych przez COVID-19, okazała się strzałem w dziesiątkę. Black Pearls VC podsumowuje 2020 rok.

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, akceleratory i fundusze podsumowują 2020 rok. Jeśli chcesz przeczytać inne teksty z serii, zajrzyj tutaj.

W roku 2020 skupiliśmy się na kilku obszarach. Po pierwsze pomagaliśmy naszym najlepszym spółkom w pozyskiwaniu finansowania w ramach rund inwestycyjnych A. Jako fundusz, dzięki zaangażowaniu kapitału prywatnego, braliśmy udział w każdej z tych transakcji, co pozwoliło nam utrzymać stan posiadanych udziałów w przedsiębiorstwach. Wiemy, jak ważne dla startupów jest posiadanie inwestorów, którzy mogą jednocześnie aktywnie inwestować na kolejnych etapach rozwoju startupów, jak i pomóc w przyciągnięciu zagranicznych i korporacyjnych VC do sfinansowania dalszej ekspansji rynkowej.

Dobre wyniki spółek połączone z wpisywaniem się w światowe trendy pozwoliły przyciągnąć do funduszu nowych inwestorów prywatnych. Łącznie zaangażowaliśmy w ten sposób ponad 30 osób, dla których możliwość alokacji kapitału w spółkach technologicznych jest bardzo dobrą alternatywą do tradycyjnych form inwestowania jakimi są np. nieruchomości czy giełda. W 2021 roku planujemy dalsze zwiększanie zaangażowania środków prywatnych w ramach naszych inwestycji i kolejnych rund finansowania najlepszych startupów.

Imponujące rundy A

Niewątpliwymi sukcesami były dwie znaczące rundy A pozyskane w tym roku nasze spółki. Początek roku rozpoczęliśmy od rundy dla Autenti, które w ramach swojej rundy A pozyskało 17 mln złotych. W gronie inwestorów znaleźli się m.in. PKO VC, Alior Bank (RBL_VC) oraz BNP Paribas. Poza zainwestowanym kapitałem, rozwiązanie podpisu elektronicznego dokumentów zostało bardzo szybko wdrożone w większości instytucji finansowych w Polsce i udostępnione także dla ich klientów biznesowych i indywidualnych.

To jednak nie jedyna tak duża transakcja, która miała miejsce w naszym portfelu. Inny z naszych świetnie prosperujących podmiotów właśnie zamknął pozyskiwanie kapitału na poziomie rundy A, w której udział wzięli także zagraniczni inwestorzy VC i CVC. Niebawem będziemy mogli oficjalnie zakomunikować tę inwestycję. Dla sporego grona naszych spółek portfelowych sytuacją, którą spowodował COVID-19 była impulsem do jeszcze szybszego wzrostu. Podmioty działające w obszarze komunikacji na odległość, telemedycyny czy spółki oferujące narzędzia dla przedsiębiorstw umożliwiające efektywną pracę (szczególnie zdalną) weszły na ścieżkę wykładniczego wzrostu, o której to marzy każdy startup.

Inwestycje na wczesnym etapie rozwoju

Poza wspieraniem naszych spółek i naszym bezpośrednim udziale w rundach A pozostajemy aktywni na wcześniejszych etapach rozwoju. W 2020 roku zrealizowaliśmy 8 inwestycji na etapach early stage. Przeprowadziliśmy jedno wejście na etapie pre-seed, trzy inwestycje seed oraz 4 inwestycje typu post-seed. Liczymy, że w 2021 uda się nam znaleźć kolejne dobre projekty z potencjałem do wzrostu na rynkach międzynarodowych.

Spółki, w które wchodzimy kapitałowo przyciągnęły także innych inwestorów, we wszystkich 8 transakcjach w skład rund wchodzili koinwestorzy dodający wartość spółkom. Budującym jest fakt, że spore grono z nich stanowili inwestorzy zagraniczni m.in. Concentric Ventures, Uniqa Ventures, Superangel, United Angels VC, Trind Ventures, Iron Wolf Capital, Senovo VC, Spring Capital oraz wiele innych.

Zaangażowanie zagranicznych VC w nasze spółki jest efektem kilku czynników: jakości zespołów w naszych spółkach portfelowych, naszych wcześniejszych doświadczeń inwestycyjnych w podmioty zagraniczne, konsekwentnym budowaniem networku wśród inwestorów VC w Europie, a także udziałowi w elitarnej sieci zarządzających międzynarodowymi funduszami VC jaką jest Kaufmann Fellows.

Kolejnym z obszarów było zarządzanie portfelem wcześniejszych inwestycji. Dywersyfikacja portfolio oraz strategia inwestycyjna skupiająca się na projektach mocno technologicznych poskutkowała tym, że żadna z naszych dotychczasowych inwestycji nie wpadła w poważne tarapaty przez pandemię koronawirusa. Niemniej jednak, żeby lepiej wykorzystać momentum pomagaliśmy niektórym spółkom na poziomie strategicznym w przystosowaniu się do zmian spowodowanych przez COVID-19. W myśl zasady “alocate your power not your time” wyszliśmy także z kilku podmiotów, które nie rokowały do osiągnięcia ponadprzeciętnych zwrotów zainwestowanych środków, żeby mieć więcej czasu na wspieranie naszych “gwiazd”. Taka strategia do tej pory przyniosła nam dobre rezultaty.

Podsumowanie 2020 w liczbach:

  • Łącznie spółki we wszystkich portfelach: 26
  • Liczba inwestycji: 10
  • W tym kolejne rundy finansowania: 7
  • Łączna wartość inwestycji funduszu BP VC: 13,89 mln złotych
  • Łączna wartość kapitału pozyskanego przez startupy w 2020: 70,1m złotych
  • % inwestycji w projekty zagraniczne: 43,30% (Estonia, Wielka Brytania, Szwecja, USA)

Podsumowując rok 2020 był dla naszych inwestycji okresem dużych zmian, sukcesów oraz ekspansji rynkowej. W nadchodzących miesiącach trend ten na pewno się utrzyma, co pozwoli nie tylko na umocnienie pozycji rynkowych naszych najlepszych spółek. Liczymy także na to, że do naszej rodziny dołączą kolejni wybitni przedsiębiorcy, którzy swoimi rozwiązaniami chcą zmieniać świat.

Autor: Marcin P. Kowalik, Managing Partner Black Pearls VC