To był najlepszy rok w historii Huge Thing – podsumowanie 2023

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

To był najlepszy rok w historii Huge Thing – podsumowanie 2023

Udostępnij:

Gdy w styczniu 2023 pisaliśmy podsumowanie roku poprzedzającego, z dumą mogliśmy przyznać, że był to najlepszy rok w historii Huge Thing. Jednocześnie czuliśmy tremę i niemałe wyzwanie pod tytułem – czy będziemy w stanie to przebić? Cóż, parafrazując klasyka w 2023 rok wjechaliśmy cali na niebiesko! Osiągnęliśmy dużo więcej niż planowaliśmy, a realizowane projekty przyniosły nam jeszcze więcej satysfakcji, dumy i po prostu frajdy! Drodzy czytelnicy, pozwólcie, że zabierzemy Was w małą podróż w czasie i opowiemy nieco o naszych ostatnich 12 miesiącach, a także w kilku słowach o jakże ambitnych planach na 2024 rok – w końcu, kolejny raz postawiliśmy sobie za cel przebicie samych siebie.

Przygotowywanie podsumowań zawsze skłania ku szerszej refleksji, dlatego też dyskutując o tym, co warto wymienić w naszym zestawieniu (a wymieniać moglibyśmy bardzo wiele) sięgnęliśmy pamięcią nieco dalej. Znacie to uczucie dumy, gdy patrzycie na miejsce w jakim byliście kilka lat temu i dostrzegacie przebytą drogę oraz obecne osiągnięcia? Nie wiemy czy zdajecie sobie sprawę, ale Huge Thing powstał w 2012 roku, z inicjatywy kilku osób chcących zrealizować w Polsce jeden z pierwszych programów akceleracyjnych i dzielić się wiedzą z młodymi, ambitnymi przedsiębiorcami. A dziś? Nasz niesamowity zespół prowadzi międzynarodowe programy dla startupów z różnych zakątków świata, współpracuje z polskimi oraz globalnymi korporacjami pomagając im zarządzać innowacjami zarówno w obszarze strategii innowacji, jak i usprawniania procesów związanych z ich pozyskaniem. Wspiera samorządy we wdrażaniu innowacji i jeszcze częściej dzieli się z Wami wiedzą oraz doświadczeniem!

Puk, Puk! kto tam? Huge Thing!

Od samego początku istnienia Huge Thing jesteśmy blisko ekosystemu startupowego, a słynna zasada ,,give it back to the community”, nie jest dla nas pustym sloganem, a jedną z nadrzędnych wartości jakimi się kierujemy. Właśnie dlatego, dzielenie się tym, na czym się znamy, traktujemy bardzo poważnie i daje nam to niesamowitą satysfakcję. Na przestrzeni ostatnich miesięcy każdy z naszego zespołu miał okazję dzielić się swoją wiedzą w trakcie warsztatów, wystąpień czy dołączając do grona mentorów i jurorów polskich oraz zagranicznych inicjatywy kierowanych do twórców innowacji. Co więcej, warto tutaj wspomnieć o kilku większych projektach, jakie dla Was przygotowaliśmy w ostatnim roku.

Wspólnie z Mam Startup i przy wsparciu Google for Startups zrealizowaliśmy dwie serie naszych podcastów, gdzie prowadzące – Zuza oraz Maryla wspólnie z naszymi niesamowitymi gośćmi zgłębiały praktyczną stronę zarządzania innowacjami. Przy okazji zdradzimy Wam mały sekret – już pod koniec lutego wracamy z trzecią serią! Wspólnie z PFR Ventures przygotowaliśmy drugą wersję Huge Innovators’ Map pokazujacej korporacje otwarte na startupy, a także wydaliśmy pierwszy w Polsce podręcznik pracy z innowacjami dla samorządów ,,Samorządy & Innowacje”. Kontynuowaliśmy też cykl spotkań „Śniadania Innowacji” dla osób odpowiadających za pracę z innowacjami w różnych organizacjach. Organizowaliśmy je nie tylko w Warszawie, ale także po raz pierwszy w Poznaniu. Sporo, prawda? To nie wszystko! Mieliśmy też okazję po prostu z Wami rozmawiać i wymieniać się pomysłami na ponad 30 wydarzeniach, jakie odwiedziliśmy w minionym roku, a także zapraszać Was na nasze spotkania networkingowe takie, jak będąca już poznańską tradycją, kolacja którą organizujemy przy okazji ImpactCEE.

Każdy dzień jest dobry… na wsparcie innowatorów!

Z pewnością nie miniemy się z prawdą, twierdząc, że po prostu uwielbiamy projekty. W 2023 roku nie tylko rozwinęliśmy  i dopracowaliśmy nasze poprzednie inicjatywy, ale także uruchomiliśmy szereg nowych! Korzystając z okazji – poprosimy o wielki aplauz dla naszych partnerów, którzy zawsze wnoszą ogromną wartość w nasze przedsięwzięcia! (Dziękujemy!) Zdajemy sobie sprawę, że kubek Waszej porannej kawy nie jest bez dna, a powiadomienia ze Slacka nie będą czekać cały dzień… dlatego pozwólcie że streścimy i przywołamy tylko wybrane inicjatywy (a jeśli jesteście ciekawi wszystkich, zajrzyjcie na naszego bloga, gdzie przygotowaliśmy szerszą rozpiskę każdej z naszych inicjatyw – link). Zacznijmy od Collabor8, który mieliśmy przyjemność zorganizować po raz pierwszy, wspólnie z naszymi partnerami: Google for Startups, PZU, Saint Gobain Glass, Let’s FinTech PKO BP oraz SpeedUp Group. Ten 2-miesięczny program edukacyjny dla startupów z CEE cieszył się dużo większym zainteresowaniem, niż pierwotnie sądziliśmy i pokazał nam, jak bardzo takie inicjatywy są potrzebne w naszym ekosystemie. Nie moglibyśmy nie wspomnieć o dwóch edycjach Speeddatingu z zagranicznymi funduszami VC zorganizowanych wspólnie z PFR Ventures.

Rok 2023 to również druga edycja programu Żabka Future Lab 2.0, którego koncepcję mieliśmy okazję stworzyć i realizować. Wiemy, że kluczem do sukcesu jest uważne obserwowanie otoczenia i ciągły rozwój. Dlatego też zdecydowaliśmy się stworzyć pierwszą w Polsce Akademia CVC kierowaną do przedstawicieli dużych organizacji, która wystartowała w grudniu, a jej celem jest dostarczenie wiedzy z zakresu korporacyjnych funduszy venture capital (CVC) i przygotowania się do uruchomienia tego rodzaju wehikułów.

Wśród inicjatyw z których jesteśmy szczególnie dumni, jest także współpraca z Visa Foundation i realizacja Female Founders Fundraising Academy. Ten wspierany przez Fundację program, jest pierwszą z czterech inicjatyw jakie w najbliższych lata zaplanowaliśmy dla przedsiębiorczych kobiet z Polski i Ukrainy. Wszystkie te działania realizujemy zgodnie z naszą strategią i przyjętym założeniem, w ramach którego jako Huge Thing jesteśmy partnerem dla dużych organizacji oraz korporacji i pomagamy im budować dojrzałość w obszarze innowacji.

Niebieski potwór tempa nie zwalnia! Słów kilka o planach na 2024

Jeszcze nigdy nie byliśmy tak gotowi na nadchodzące 12 miesięcy! W sumie nawet ciężko stwierdzić, czy więcej w nas ekscytacji czy ciekawości…ale z pewnością jest w nas mnóstwo motywacji! Będziemy kontynuować i rozszerzać naszą współpracę z dużymi organizacjami w zakresie wsparcia procesów zarządzania innowacjami oraz budowania gotowości na przyszłość. Chcemy pokazać w praktyce, że odmieniane przez wszystkie przypadki “innowacje” mogą przynieść realne korzyści dla organizacji. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania i działania w sposób uwzględniający specyfikę danej firmy.

Oczywiście, planujemy też szereg inicjatyw skierowanych do startupów – wspomniany już program dla founderek, grantowy program akceleracyjny dla twórców startupów na wczesnym etapie rozwoju, Program Huge Thing Startup Booster, a także drugą edycję Collabor8 i program dla startupów z obszaru EduTech z całej Europy. Co więcej, czas też na mocniejsze wyjście za granicę, a co za tym idzie niebawem niebieski potwór rozszerzy swoje macki i będziecie mogli go spotkać w kilku nowych krajach! 2024 rok to też nasze pierwsze narzędzia oraz materiały merytoryczne w wersji do-it-yourself dla osób, które chcą w swoich organizacjach strukturyzować pracę z innowacjami. Ostatnią rzeczą, o której chcielibyśmy wspomnieć, jest mała niespodzianka jaką szykujemy dla Was – naszego ekosystemu! Stay tuned, gdyż z pewnością będzie to niesamowita okazja do networkingu, a  szczegóły trafią do Was już niebawem!

Kończąc naszą wspólną podróż w czasie, chcielibyśmy powiedzieć DZIĘKUJEMY! Zarówno Wam drodzy czytelnicy, jak firmom i organizacjom, które nam zaufały i każdej osobie z naszego zespołu! Naszą największą wartością Huge Thing są właśnie ludzie – pełni zapału, zaangażowania i otwartości na nowe pomysły. Właśnie ten zespół genialnych indywidualności stoi za niebieskim futrzakiem, jakiego widzicie w naszym logo! …a jeśli uważasz, że do twarzy Ci w niebieskim…to tak się składa, że w naszym poznańskim oraz warszawskim biurze mamy 3 wolne biurka czekające na pasjonatów innowacji, chcących do nas dołączyć (zajrzyjcie na naszego LinkedIn, po nieco więcej szczegółów).

 

Więcej podsumowań 2023.